Chcete měřit plavání pomocí hodinek? Naučte se základní pravidla

Některé sportovní hodinky umí podrobně měřit plavání, případně vést plavecký trénink. Je zde však několik fyzikálních a technologických omezení, o kterých je dobré vědět. Pokud uvažujete o koupi plaveckých hodinek, je dobré se zamyslet nad způsobem využití – základní rozdělení je na plavání v bazénu a plavání v přírodě.

Plavání v bazénu

Měření a záznam plavání v bazénu je jednodušší než měření plavání ve volné vodě. V akci zde není GPS přijímač, ale jen pohybová čidla. Při umístění hodinek na zápěstí senzory sledují pohyb, hodinky jej vyhodnotí a jsou schopné identifikovat otočku na konci bazénu, plavecký styl (kraul, znak, prsa, motýlek) a změřit počet záběrů ruky, které jsou potřebné pro uplavání jedné délky. Jediné, co je před plaváním potřeba hodinkám zadat, je délka bazénu.

Na základě známé délky a detekce otoček na konci bazénu počítají hodinky uplavanou vzdálenost, ale také časy u jednotlivých délek, případně časy odpočinku mezi jednotlivými úseky plavání.

Plavecké hodinky Garmin umí v bazénu mnohem více, než jen změřit a zaznamenat vzdálenost. Pomocí tlačítka LAP (při běhu odděluje jednotlivé úseky) je při plavání možné oddělit aktivní intervaly od odpočinku. Pokud máte pevně daný tréninkový plán, hodinky vám jej pomohou dodržet.

Např. pokud máte za úkol plavat 10×100 metrů a každou stovku startovat v 1:50 min., hodinky vám po doplavání ukážou, kdy budete startovat další interval. Stejně tak v případě, že máte plavat 10x 100 metrů s přestávkou 15 vteřin mezi intervaly, nebo 10x 100 metrů zrychlovaně. Plavecké a odpočinkové intervaly jsou na displeji jasně identifikovatelné podle barvy pozadí: plavání – bílé pozadí ciferníku, odpočinek – tmavé pozadí. Pokud si po startu nejste jisti, zda jste spustili stopky, stačí letmo kouknout na displej a ověřit barvu pozadí.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka měření dat při plavání v bazénu. Podrobná data můžete prostudovat v tréninkovém deníku Garmin Connect.

Složitějším úkolem při plavání v bazénu je měření srdečního tepu. Optické snímače v hodinkách bývají v bazénu automaticky vypnuté a pro měření tepu je nutné použít speciální hrudní pásy, které jsou určené pro plavání. Do bazénu je nejvhodnější hrudní snímač HRM SWIM, který má v místech kontaktu s tělem přilnavou úpravu, která zajišťuje stálost na hrudi i během kotoulových obrátek.

Hodinky, které umí měřit plavání v bazénu: Garmin Vívoactive3, Instinct, Forerunner 245, Forerunner 645, Forerunner 735, Forerunner 935, Forerunner 945, Fénix5, Fénix5 Plus a další.

Diskuze (3) Další článek: Grafenové baterie se blíží! Samsung je má do smartphonů integrovat do dvou let

Témata článku: Chytré hodinky, Hodinky, GPS, Garmin Pay, Garmin, Návody, Sport, Měření, Tipy a triky, Fénix, Bazén, Motýl, Garmin Connect, Garmin instinct, Plavecký styl, Ironman, Zak, Přesnost, Instinct, Plavec, Plavání, Příroda, Vzdálenost


Určitě si přečtěte

T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance