Chcete vyšší rychlost a lepší odezvu? Operátor umožní přepnout na rychlejší síť přímo v aplikaci na mobilu

  • Potenciál 5G sítí je velký, v praxi se ale novinky objevují pomalu
  • Operátor v Hongkongu umožní jednotlivcům přístup do rychlejší sítě
  • Za řešením stojí Ericsson a jeho služba Dynamic End User Boost

Dlouho před příchodem sítí 5G jsme poslouchali, jak vysoké rychlosti, stabilitu, krátké odezvy a další vychytávky sítě nové generace přinesou. V praxi však implementace většiny funkcí stále zaostává, operátoři se totiž spoléhají na NSA (Non Stand Alone) řešení 5G, které částečně sdílí části infrastruktury se staršími 4G sítěmi.

Klepněte pro větší obrázek
Uživatel si v rámci služby Dynamic End User Boost bude moci „naboostovat” síť jenom pro sebe (obr.: Ericsson)

První vlaštovku ve využití „5G vymožeností“ pro koncové zákazníky by mohla demonstrovat síť honkongského operátora SmartTone. Ten spolu se svým dodavatelem síťového vybavení Ericssonem oznámil spuštění funkce Dynamic End User Boost, využívající tolik vyzdvihované vlastnosti 5G sítě – „network slicing“.

Vyžádejte si lepší síť

Network slicing umožní obrazně „rozsekání“ sítě na menší podsítě. V rámci stejné infrastruktury tak bude možné využívat subsítě různých parametrů pro různé typy využití, od běžných zákazníků, přes multimediální širokopásmové potřeby, až po průmyslové nebo zdravotnické využití. Každá taková síť vyžaduje jiný „koktejl“ namíchaných parametrů, jako je kapacita, rychlost, odezva, počet připojených terminálů atd. Výhodou je i dynamické přidělování kapacity podle aktuální potřeby.

Právě dynamické změny některých parametrů podle okamžitého požadavku zákazníka jsou v centru nové funkce Dynamic End User Boost. Idea je taková, že i na rušných místech s velkým vytížením, jako jsou budovy velkých firem či stadiony plné sportovních fanoušků, bude možné využít dočasně rychlejšího a stabilnějšího připojení, poskytujícího například videohovory či hraní online her.

Kapacita ovšem nebude přidělována paušálně pro celou oblast, ale na vyžádání konkrétním zákazníkům. Ti tak učiní jednoduše přímo v aplikaci ze svého telefonu. Na úrovni sítě se každému takovému zákazníkovi vytvoří vlastní virtuální část sítě (tzv. „slice“), která mu dočasně poskytne například vyšší kapacitu datového toku nebo lepší stabilitu.

Operátoři nabídnou pestřejší tarify

Zajímavostí nové technologie v implementaci hongkongského operátora SmarTone je možnost vytvoření vlastní virtuální sítě jak v 5G, tak i ve starší 4G technologii, a to právě proto, že tyto generace sdílí společné části infrastruktury, ať už na úrovni jádra nebo přístupové radiové části (RAN).

Služba Dynamic End User Boost běží na cloudu, kde k ní mohou přes API rozhraní přistupovat třetí strany. Aktivaci této funkce v rámci síťové infrastruktury si tak mobilní operátoři budou moci implementovat přímo do svých řešení a mohou je například integrovat do vlastní mobilní aplikace, kde zákazníkovi mezi jinými moduly (např. faktury, nastavení tarifů) přibude i možnost nastavit dočasné zrychlení sítě.

Pro operátory bude nová funkce další možností, jak diverzifikovat nabídku tarifů. Možnost tzv. boostu tak mohou nabídnout třeba jen klientům s dražšími tarify nebo konkrétními datovými balíčky. Hongkongský operátor SmartTone je první na světě, který se o nasazení této služby v praxi pokouší. Tím, že jde o řešení Ericssonu, který je dodavatelem vybavení pro mnoho světových operátorů, včetně například českého O2, bude spuštění v dalších sítích zřejmě jen otázkou času. Využití se očekává zejména v hustě osídlených oblastech, Hongkong je typickým příkladem.

Funkce Ericsson Dynamic End-user Boost v praxi:

Zdroj: Telecoms, Ericsson

Diskuze (15) Další článek: Google chystá aplikaci pro snadný přenos dat z iPhonu do Androidu. Pomůže si zálohou iCloudu

Témata článku: , , , , , , Telecoms, API, Síť, Rychlá síť, SmarTone, Operátor, Hongkong, Dobrá odezva, NSA, Odezva, Non Stand Alon, Aplikace