Chcete změřit srdeční tep na mobilu? Nepotřebujete snímač, stačí tato aplikace

Vlajkové modely od Samsungu již od dob Galaxy S5 na zadní straně nabízejí snímač srdečního tepu, který je umístěn poblíž zadního fotoaparátu a přisvětlovací diody. Snímač měří počet tepů za minutu použitím LED světla a LED senzoru. Světlo svítí skrz kůži a snímač měří množství světla, které se odrazí nazpět. Odrazy se přitom mění podle pulzů pod kůží, a právě tyto odlišnosti v odrazech telefon interpretuje jako srdeční tep. Absence snímače srdečního tepu u Samsungu Galaxy S10e nám vnukla otázku. Je možné na smartphonu změřit srdeční tep i bez samostatného čidla?

Ano, je, a měření je překvapivě přesné! Stačí z Google Play stáhnout bezplatnou aplikaci Accurate Heart Rate Monitor. Ta nabízí úplně jednoduché rozhraní, které potřebuje pouze jedinou věc - přístup k fotoaparátu. Ke snímání je totiž třeba položit prst na fotoaparát, zatímco o jeho prosvětlení se stará blízká LED dioda fotoaparátu. Na papíře to vypadá dost nedůvěryhodně, ovšem v reálu jsou výsledky překvapivě dost podobné samostatnému měřiči.

Aplikaci jsme používali u Galaxy S10e, a naměřené hodnoty jsme následně ověřili na samostatném snímači u Galaxy S10+. Odchylka byla mezi naměřenými hodnotami minimální. Vývojáři aplikace však v případě velkých výkyvů srdečního tepu doporučují prstem na fotoaparátu alespoň částečně zakrýt LED diodu. Ta však může být při několikátém měření po sobě dost horká, takže na to pozor! Jistě, zapatláte si zadní fotoaparát, na druhou stranu i samostatný snímač je brán jako „informační měřidlo“, a stejně je na tom i zmiňovaná aplikace. 

Aplikace Accurate Hearth Rate Monitor je k dispozici zdarma, takže vás bude rozptylovat jen tenký reklamní proužek v její spodní části. Tep je měřen automaticky po přiložení prstu na fotoaparát. V případě více čoček musíte zjistit, který snímač je „ten pravý“. Ke změřenému srdečnímu tepu lze přidat textový štítek pro případnou filtraci, případně měření průběžně synchronizovat s platformou Google Fit. Aplikaci Accurate Hearth Rate Monitor s hodnocením 4,6/5 stahujte bezplatně z Google Play.

Diskuze (10) Další článek: Apríííííl! Sbíráme nejlepší vtípky z celého internetu

Témata článku: Mobilní aplikace, Smartphony, Zdraví, Aplikace, Google Play, Fotoaparát, Měření, Zdarma, Snímač, Zadní fotoaparát, Srdeční tep, Google Fit, Dioda, MOBI, Tep


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety