Chytré dnes mohou být už i kalhoty nebo boty. Vývoj jde pomalu, hodinky budou ještě pár let dominovat

  • Chytré nejsou jen hodinky, ale spousta dalších nositelností
  • Například kalhoty, ponožky, boty nebo trička
  • Mají velký ponteciál, dominanci hodinek ale jen tak neohrozí

Pokud se bavíme o chytrých doplňcích k mobilu, většině uživatelů se vybaví chytré hodinky nebo alespoň fitness náramky, které jsou důležitým doplňkem smartphonů. Jsou navrženy primárně pro evidenci a měření fyzických a sportovních aktivit. Část sice zvládne i samotný telefon, jenže příslušenství na zápěstí je mnohdy přesnější a daleko „elegantnější“ řešení, než když si budete měřit srdeční tep pomocí optické čtečky otisků prstů ve svém smartphonu.

Jenže, na zápěstí to s chytrými doplňky rozhodně nekončí. Pokud je pro vás důležitá zábava, můžeme za velmi rychle rostoucí segment označit svět chytrých brýlí. Mimo nich dále existují chytrá trička, chytré bundy či mikiny, chytré kalhoty, chytré ponožky či rovnou chytré boty. Tedy doplňky, které obsahují speciální snímače, mají vibrační odezvu nebo třeba GPS. Tím, že jsou vedeny jako „chytré“, mají oproti běžnému oblečení či obuvi „něco“ navíc. 

Žádný z těchto produktů se v rámci „wearables“ nevyhne srovnání s chytrými hodinkami, které jsou dostupné v širokém cenovém rozpětí. I proto budou hodinky na trhu ještě pár let dominovat. Nastupující trend však nelze opomíjet. Co vše o vás už teď nebo v budoucnu dokáží zjistit různé kategorie,někdy dost netradičních, nositelností?

Chytré brýle

Do světa tzv. „smart“ nositelností patří delší dobu chytré brýle, které mohou zobrazovat v reálném čase různé informace, které uživatel zrovna potřebuje. Tento segment začíná rok od roku nabývat na významu, a to společně s počtem chytrých brýlí, které se postupně dostávají na trh. Prostřednictvím brýlí můžete být informováni o všem podstatném v reálném čase, na druhou stranu je třeba vyřešit i to, jak nabídnout stejné možnosti i těm, kteří aktuálně nosí dioptrické brýle. Směrů, kterým se mohou chytré brýle vydat, je velmi mnoho, a díky postupně snižující se ceně jsou produkty v této kategorii pro mnohé uživatele stále dostupnější.

Do světa chytrých brýlí síce můžeme zařadit i nedávno oznámené Apple Reality Pro, jenže u nich je spíše vyzdvihován aspekt virtuální reality. Ano, u spousty chytrých brýlí si můžete do reálného světa v rámci rozšířené reality promítnout projekční plátno a sledovat film, z pohledu sportování však vypadá daleko zajímavěji informační panel, který vám ukáže vaše aktuální tempo, rychlost, ujetou vzdálenost, aniž byste se přestali věnovat svému okolí.

Chytré brýle ActiveLook:

Brýle jsou spárovány s telefonem přes Bluetooth, které zajišťuje konektivitu a synchronizaci dat s telefonem. V mobilní aplikaci můžete do brýlí případně „poslat“ obsah nebo je alespoň důkladně nastavit. Na druhou stranu se jedná často jen o zobrazovací doplněk, pokud hledáte náhradu za měření chytrými hodinkami, musíte se porozhlédnout jinde...

Chytré tričko

Spousta snímačů dnes může být umístěna i na chytrém tričku. Tím nemyslíme sporttestery, které mají fotbalisti či hokejisti pod dresem, z nichž se následně vyhodnocuje jejich uběhnutá vzdálenost, průměrná rychlost nebo prostory, které pokrývali, ale tričko se snímači, které dokáže měřit spoustu zdravotních funkcí. Snímače však potřebují přímý dotyk s lidským tělem, a tak jsou umístěny na tričku, které musí být na těle „upnuté“, v případě volnějšího střihu by se měření minulo účinkem.

Klepněte pro větší obrázek
Chytré tričko může mít v sobě spoustu snímačů, které hlídají váš pohyb do nejmenších detailů. Doplňkovým snímačům se však mnohdy nevyhnete (Zdroj: Hexoskin)

Součástí chytrého trička může být třeba vestavěný měřič EKG, teploměr a snímače monitorující vaši dechovou frekvenci, okysličení krve, srdeční tep, snímač pohybu (tříosý akcelerometr) nebo třeba elektoridy pro hloubkovou stimulaci svalstva. Veškerá naměřená data se synchronizují s mobilní aplikací ve spárovaném smartphonu přes Bluetooth. V některých případech je však nutné k tričku přidat i další doplňky, např. chytrou čepici. Výstupy je možné často vidět i ve webovém rozhraní, tedy v podobě různých specifikých metrik, např. s ohledem na kvalitu vašeho spánku.

Oproti hodinkám může být výhodou přesnější měření a širší škála měřených parametrů, jenže se nevyhnete dalšímu zařízení, které musíte nosit při sobě. Řídící modul dodává všem měřidlům potřebnou energii a ukládá vaše data. Na druhou stranu je jeho výdrž často vyšší, než u hodinek. Ty s otevřeným operačním systémem vydrží často maximálně dva dny, samostatný modul může vydržet i dvojnásobek času. Ceny kompletů se však pohybují v hladinách přes 10 tisíc korun, což může být pro spoustu uživatelů příliš velkou investicí.

Diskuze (3) Další článek: Detekce nehod stále zlobí. iPhony a Apple Watch vytáčejí tísnovou linku i tehdy, když uživatelé jen tancují

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , Poma, Ponožka, Oblečení, Ford, Chytré, Kalhoty, Bunda, Levi's, Tričko, Informování, Boty,