Pokud se bavíme o chytrých doplňcích k mobilu, většině uživatelů se vybaví chytré hodinky nebo alespoň fitness náramky, které jsou důležitým doplňkem smartphonů. Jsou navrženy primárně pro evidenci a měření fyzických a sportovních aktivit. Část sice zvládne i samotný telefon, jenže příslušenství na zápěstí je mnohdy přesnější a daleko „elegantnější“ řešení, než když si budete měřit srdeční tep pomocí optické čtečky otisků prstů ve svém smartphonu.
Jenže, na zápěstí to s chytrými doplňky rozhodně nekončí. Pokud je pro vás důležitá zábava, můžeme za velmi rychle rostoucí segment označit svět chytrých brýlí. Mimo nich dále existují chytrá trička, chytré bundy či mikiny, chytré kalhoty, chytré ponožky či rovnou chytré boty. Tedy doplňky, které obsahují speciální snímače, mají vibrační odezvu nebo třeba GPS. Tím, že jsou vedeny jako „chytré“, mají oproti běžnému oblečení či obuvi „něco“ navíc.
Žádný z těchto produktů se v rámci „wearables“ nevyhne srovnání s chytrými hodinkami, které jsou dostupné v širokém cenovém rozpětí. I proto budou hodinky na trhu ještě pár let dominovat. Nastupující trend však nelze opomíjet. Co vše o vás už teď nebo v budoucnu dokáží zjistit různé kategorie,někdy dost netradičních, nositelností?
Chytré brýle
Do světa tzv. „smart“ nositelností patří delší dobu chytré brýle, které mohou zobrazovat v reálném čase různé informace, které uživatel zrovna potřebuje. Tento segment začíná rok od roku nabývat na významu, a to společně s počtem chytrých brýlí, které se postupně dostávají na trh. Prostřednictvím brýlí můžete být informováni o všem podstatném v reálném čase, na druhou stranu je třeba vyřešit i to, jak nabídnout stejné možnosti i těm, kteří aktuálně nosí dioptrické brýle. Směrů, kterým se mohou chytré brýle vydat, je velmi mnoho, a díky postupně snižující se ceně jsou produkty v této kategorii pro mnohé uživatele stále dostupnější.
Do světa chytrých brýlí síce můžeme zařadit i nedávno oznámené Apple Reality Pro, jenže u nich je spíše vyzdvihován aspekt virtuální reality. Ano, u spousty chytrých brýlí si můžete do reálného světa v rámci rozšířené reality promítnout projekční plátno a sledovat film, z pohledu sportování však vypadá daleko zajímavěji informační panel, který vám ukáže vaše aktuální tempo, rychlost, ujetou vzdálenost, aniž byste se přestali věnovat svému okolí.
Chytré brýle ActiveLook:
Brýle jsou spárovány s telefonem přes Bluetooth, které zajišťuje konektivitu a synchronizaci dat s telefonem. V mobilní aplikaci můžete do brýlí případně „poslat“ obsah nebo je alespoň důkladně nastavit. Na druhou stranu se jedná často jen o zobrazovací doplněk, pokud hledáte náhradu za měření chytrými hodinkami, musíte se porozhlédnout jinde...
Chytré tričko
Spousta snímačů dnes může být umístěna i na chytrém tričku. Tím nemyslíme sporttestery, které mají fotbalisti či hokejisti pod dresem, z nichž se následně vyhodnocuje jejich uběhnutá vzdálenost, průměrná rychlost nebo prostory, které pokrývali, ale tričko se snímači, které dokáže měřit spoustu zdravotních funkcí. Snímače však potřebují přímý dotyk s lidským tělem, a tak jsou umístěny na tričku, které musí být na těle „upnuté“, v případě volnějšího střihu by se měření minulo účinkem.

Chytré tričko může mít v sobě spoustu snímačů, které hlídají váš pohyb do nejmenších detailů. Doplňkovým snímačům se však mnohdy nevyhnete (Zdroj: Hexoskin)
Součástí chytrého trička může být třeba vestavěný měřič EKG, teploměr a snímače monitorující vaši dechovou frekvenci, okysličení krve, srdeční tep, snímač pohybu (tříosý akcelerometr) nebo třeba elektoridy pro hloubkovou stimulaci svalstva. Veškerá naměřená data se synchronizují s mobilní aplikací ve spárovaném smartphonu přes Bluetooth. V některých případech je však nutné k tričku přidat i další doplňky, např. chytrou čepici. Výstupy je možné často vidět i ve webovém rozhraní, tedy v podobě různých specifikých metrik, např. s ohledem na kvalitu vašeho spánku.
Oproti hodinkám může být výhodou přesnější měření a širší škála měřených parametrů, jenže se nevyhnete dalšímu zařízení, které musíte nosit při sobě. Řídící modul dodává všem měřidlům potřebnou energii a ukládá vaše data. Na druhou stranu je jeho výdrž často vyšší, než u hodinek. Ty s otevřeným operačním systémem vydrží často maximálně dva dny, samostatný modul může vydržet i dvojnásobek času. Ceny kompletů se však pohybují v hladinách přes 10 tisíc korun, což může být pro spoustu uživatelů příliš velkou investicí.
Pokračování 2 / 3
Chytrá bunda
Už před pěti lety se zrodila idea chytré bundy, kterou vyrobila firma Levi's ve spolupráci s Googlem. Oproti běžné bundě se lišila dotykovou plochou, která byla umístěna na rukávu. Jednalo se o start nové generace chytrého oblečení, a tak byly její možnosti optimalizovány jen na tři základní příkazy. Swipe gestem jste přepnuli skladbu, dvojitým poklepáním na rukáv jste zase přijmuli nebo pozastavili hovor.
Chytrá bunda od Levi's:
Na Kickstarteru se před šesti lety prosadila chytrá bunda, jejíž součástí byl fotoaparát, kapsa pro utlumení zvuků, vestavěné diody, GPS nebo mechanismus, který upozornil na možné odcizení telefonu. Elektronika v bundě byla snadno odnímatelná, takže při praní nehrozilo žádné poškození. Bunda už před lety fungovala s Androidy i s iPhony, stránky výrobce však do dnešních dní nepřežily a zanikly.
Svou bundu pro cyklisty dokonce před delším časem ukázala i automobilová značka Ford. Telefon jste si umístili do průhledné kapsx v bundě, rukávy podporovaly vibrační odezvu (třeba pro zdůraznění směru v průběhu cyklonavigace) a měly na sobě i diodu, která svitem označila, kterým směrem cyklista zabočuje. Plány byly velké, bohužel však zůstalo jen u prototypu. Chytré bundy skrývají velký potenciál, který však zatím niikdo stoprocentně nevyužil.
Chytré kalhoty
Chytré dnes mohou být i kalhoty. Konkrétně produkt Nadi X Smart Yoga Pants je navržený pro ty, kteří cvičí jógu. Kompresní kalhoty jsou osazeny snímači, které detekují, jak předvádíte jednotlivé pozice. A právě vibrace mohou v reálném čase poradit, jak svou pozici vyšperkovat k dokonalosti.

Nadi X Smart Yoga Pans jsou kalhoty, které vám vibracemi pomohou k tomu, abyste dělali správně cvičili jednotlivé pozice v józe (Zdroj: Wearablex)
Součástí kalhot je i samostatně dobíjený modul, který pro vibrační snímače přivádí potřebnou energii. Kalhoty vznikly v rámci kampaně na Kickstarteru, a byly dostupné, jak pro muže, tak pro ženy. V prvním případě však už výrobce hlásí, že je vyprodáno.
Letos v květnu zase vznikly v dílně nadšence džíny, které svého nositele dokáží upozornit na rozepnutý polkopec. Nejednalo se však o žádnou sériovou výrobu, ale o spolupráci snímače, magnetu a mikrokontroleru ESP32, který odesílal zprávy o rozepnutém poklopci do spárovaného smartphonu.
Pokračování 3 / 3
Chytré ponožky
Ke smartphonu připojíte dokonce už i chytré ponožky. Jedná se užitečný doplněk, pokud jste např. profesionální sportovec. Ponožky jsou osazeny snímači, které dokáží monitorovat vaši techniku nášlapu, tempo při běhání či délku kroku. Některé z ponožek zase dokáží měřit teplotu na nohou, což může být např. pro diabetiky stěžejní zdravotní informace.

Chytré ponožky Sensoria Core Pair. Každá z nich obsahuje pozici na miniaturní modul, který dobíjete z USB portu počítače. Ponožky vám ve smartphonu prozradí třeba techniku nášlapu či rychlost střídání nohou při běhání (Zdroj: Sensoriafitness)
Chytré ponožky často dále měří počet ušlých kroků, rychlost, spálené kalorie, výškové převýšení a ušlou vzdálenost chůze a běhání.
Chytré boty
Jenže prakticky to stejné a ještě mnohem více zvládnou chytré boty. Můžeme zmínit např. boty pro profesionální basketbalisty, které stojí okolo sedmi tisíc korun. Bota se dokáže sama přizpůsobit vaši noze a dokonce se sama zašněruje. Stačí stisknout tlačítko na botě nebo tlačítko v mobilní aplikaci, popř. oznámit zavázání boty přes hlasovou asistentku Siri.

Chytré boty od AISportage v sobě mají elektroniku od Intelu, detaily o vašem pohybu a běhání se dozvíte v mobilní aplikaci (Zdroj: aiage)
Chytré boty v sobě mívají různá měřidla, která prakticky suplují funkci chytrých ponožek. Profesionální běžci se v aplikaci dozví, jak rychle střídají nohy, jaký mají tvar došlapu a další detailní statistiky. Využití chytrých bot je tedy spíše na straně sportovních profesionálů, čemuž odpovídá i jejich cena.
Hodinky zatím dominují
I přes veškerou specializaci nositelností na tělo stále dominují chytré hodinky. Nnež jim vyroste zdatná konkurence v oblasti chytrých oděvů, ještě to minimálně pár let potrvá. Nasadit hodinky na ruku je přeci jen daleko jednodušší, než natáhnout chytré triko přes hlavu a připojit k němu doplňkový modul, který je nutné ještě spárovat či propojit s telefonem.

Chytré hodinky zatím chytré oblečení poráží na plné čáře. Čeká se na to, až trička, kalboty, boty a ponožky nabídnou něco, co hodinky nebudou zvládat. Zatím na to stále marně čekáme...
Problémem je také praní, kvůli kterému musí veškerá elektronika pryč, a po vysušení je třeba ji do oblečení vrátit. Výhodu v tom mají boty, u nichž je potřebná elektronika v místech, kam voda nepronikne, ale zase vám boty nezměří srdeční tep...
Jenže, chytré oblečení zatím nepřináší žádný zásadní důvod k tomu, abyste je nosili na úkor chytrých hodinek. Ty dnes obstojně zvládnou většinu toho, co chytré oblečení, a často stojí (výrazně) méně, a ještě u nich nemusíte dělat žádné velké ústupky. Chytré oblečení prorazí jen tehdy, když nabídne něco navíc, než to, co vám na displeji už teď ukazují displeje na hodinkách nebo ve smartphonu. A to zatím není na pořadu dne.