Chytré hodinky a náramky jsou nejoblíbenější u mladých, zjistil Fitbit. V Česku je používá už 40 % z nich

Výrobce chytrých hodinek a náramků Fitbit zjišťoval, jak se v době pandemie změnily pohybové návyky lidí a zda se zvýšená míra stresu nějak podepsala na kvalitě spánku. Tyto údaje firma nezískala přímo díky svým hodinkám, ale na základě průzkumu, který si nechala v Česku vypracovat agenturou Focus Agency.

Klepněte pro větší obrázek
Fitbit se specializuje na chytré hodinky i náramky. Měří kvalitu spánku i pohybovou aktivitu

Podle výzkumu pro společnost Fitbit se třetina dotázaných respondentů potýkala v uplynulém dvouletém období od začátku pandemie s vysokou mírou stresu. Další třetina zhodnotila míru prožitého stresu v osobním životě jako střední. Polovinu dotázaných pak stresuje, když se zamyslí nad svou budoucností či budoucností svých děti.

Respondenti také v uplynulém období pociťovali zhoršenou kvalitu spánku. Celých 30 % dotázaných registruje změnu kvality spánku směrem k horšímu. Pouze 3 % dotázaných pak považují kvalitu svého spánku za lepší. Podle jiného průzkumu Národního ústavu pro duševní zdraví (NUDZ) se právě stres a spánek navzájem ovlivňují. Člověk ve stresu je připraven k akci, a proto bývá pro něj složitější usnout a mít kvalitní spánek. Lidé se spánkovými potížemi mají naopak větší problémy se zvládáním stresu a snáze podléhají svým emocím.

Fyzická aktivita ovlivňuje kvalitu spánku

Fitbit se dále vyptával na změny v pohybových aktivitách během sledovaného období. Větší část dotazovaných (62 %) ve výzkumu uvedla, že v uplynulém období nijak nezměnila svou fyzickou aktivitu. Téměř třetina omezila svou aktivitu a pohybovala se méně. 8 % dotázaných naopak dokázalo najít motivaci a začali vést aktivnější život.

Klepněte pro větší obrázek
Přes den se víc hýbejte, v noci budete lépe spát. A všechno měřte chytrými hodinkami, vzkazuje Fitbit

Právě díky těmto zjištěním se Fitbitu údajně podařilo dokázat statisticky významnou kauzalitu mezi změnou fyzické aktivity a kvalitou spánku. Ti respondenti, kteří se v období od počátku pandemie pohybovali více, častěji uváděli, že se kvalita jejich spánku v daném období zlepšila (14 % ve srovnání s celkovým výsledkem 3 %). Ti účastníci výzkumu, kteří se naopak pohybovali méně, hlásí výrazně horší kvalitu spánku (60 % ve srovnání s celkovým výsledkem 30 %).

Více než polovina respondentů (54 %) cítí potřebu, vzhledem k uplynulé době od začátku pandemie, mít své zdraví více pod kontrolou. Ti, kteří uvedli, že se věnují aktivnímu pohybu nebo sportují, jsou aktivní 2× až 3× týdně. Téměř třetina pak nesportuje vůbec. Fitbit samozřejmě celý výzkum směřoval k potenciálu využití svých chytrých náramků. Podle jeho údajů jsou chytré hodinky a náramky nejpopulárnější u osob ve věku 18 až 34 let. V tomto věkovém rozmezí chytré hodinky nebo náramek používá dokonce 40 % dotázaných.

Co se skrývá uvnitř hodinek? Rozebrali jsme Fitbit Versa:

Diskuze (2) Další článek: OnePlus 10 Pro to znovu zkouší s foťákem Hasselblad. Neumí s ním ale víc, než fotit věrné barvy

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , , , , F +, Česká republika, Chytré, Fitbit Versa, Stres, FIT, Osobní život, Kvalita, Výzkum, Náramek, Aktivita, Respondent, Pandemie,