„Chytré hodinky” mohou nosit i rostliny. Dokážou zjistit, jak moc je zaléváte

Nositelnosti se staly součástí našeho života. Chytré náramky, hodinky, prsteny to vše dnes lidé běžně využívají každý den. Nositelnosti však nemusí být omezeny pouze na lidi. Víte, že chytré příslušenství mohou nosit i rostliny? Ano, myslíme to vážně, takové zařízení skutečně existuje. S trochou nadsázky se jedná o takové chytré hodinky pro květiny.

Klepněte pro větší obrázek
Malé elektrody, které se přilepí k listu kde k němu díky nanotechnologii správně přilnou dokáží sledovat hydrataci rostliny.

Ač to zní naprosto bizarně, mají ve skutečnosti i smysluplné využití. Tyto malé přístroje plné senzorů se připnout na list rostliny a zde sleduje její „vitální funkce”. Je totiž schopen detekovat například její vláhu. Dokáže tedy přesně v reálném čase určit, zda je potřeba květinu zalít nebo naopak zda už nemá vláhy dostatek a nehrozí riziko uvadnutí či plísní.

Podobný nápad vznikl již dříve v minulosti, ale problém byl vytvořit takový systém, který zůstal šetrně ale pevně přilnutý k rostlině, tak aby vše správně snímal. Řešením bylo až využití nanotechnologie se kterou přišla brazilská národní laboratoř. Systém se skládá ze dvou elektrod. Jedna je vyrobena z niklu, druhá je papírová ovšem s voskovým filmem.

Samotné zařízení pak dokáže komunikovat s chytrým telefonem, kterému předává jednak informace o hydrataci rostliny, ale může nepřímo přinést i informace o vystavení toxickým látkám nebo škůdcům. Příslušenství je zatím testováno na některých rostlinách ve sklenících, ale plánuje se i jeho využití ve venkovních zahradách nebo na plodinách, čímž by se dalo zvýšit úrodu pěstovaných plodin. Zda a kdy se příslušenství masověji nasadí zatím nevíme.

Ukázka příslušenství v praxi:

Zdroj: ACS Publication

Váš názor Další článek: S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

Témata článku: Chytré náramky, Chytré hodinky, Hodinky, Příslušenství, Měření stresu, Hydra, Plod, Využití, Náramek, Květiny, Elektroda, Rostliny, Nanotechnologie, Chytré náramky na Heureka.cz