Chytré prsteny dostávají nové funkce. Některé dokážou předpovědět nastupující nemoc

Nositelné technologie se neustále vyvíjejí a překvapují tím, jak široké spektrum funkcí dokážou nabídnout. Jedním z nejzajímavějších příkladů jsou chytré prsteny od firmy Oura. Tyto malé elegantní kroužky na prst totiž umí víc než jen sledovat spánek nebo fyzickou aktivitu – s novou funkcí Symptom Radar dokážou naznačit, zda uživatel nečelí nastupující nemoci.

Symptom Radar je funkce, která monitoruje základní tělesné údaje, například klidovou tepovou frekvenci, variabilitu srdečního rytmu, frekvenci dýchání a trendy tělesné teploty. Porovnává aktuální metriky s dlouhodobými hodnotami a vyhodnocuje významné výkyvy. Výsledky ukazuje ve třech úrovních: žádné známky, mírné známky a výrazné známky nemoci. To může být užitečné například pro včasné rozpoznání respiračních onemocnění.

Působivá přesnost 99 %

Prsten analyzuje data každou noc a výsledky synchronizuje s aplikací v telefonu. Data jsou prezentována v přehledné podobě, včetně historických grafů a dlouhodobých trendů. Pokud prsten například zjistí zvýšenou teplotu nebo zrychlenou tepovou frekvenci, doporučí uživateli přepnout do odpočinkového režimu. V něm aplikace přestane sledovat aktivitu a zaměří se na regeneraci.

Klepněte pro větší obrázek Funkce Symptom Radar

Funkce Symptom Radar vznikla během pandemie covidu-19 v rámci výzkumu TemPredict na univerzitě v San Franciscu. Vědecká studie ukázala, že prsten dokáže detekovat pre-symptomatické horečnaté stavy během pandemie s přesností 76 %, což položilo základy pro vývoj nového algoritmu. Současná verze dokáže sledovat změny tělesné teploty s přesností až 99 % ve srovnání s laboratorními standardy.

Schopnost rozpoznat nemoc ještě před nástupem příznaků může mít praktické využití nejen pro jednotlivce, ale i v rámci zdravotnického systému –například při monitorování pacientů s chronickými onemocněními nebo pro včasnou izolaci během epidemií. Navíc pomáhá uživatelům sledovat, jak rychle se zotavují.

Nová laťka v segmentu nositelných zařízení

Chytré prsteny jako Oura nastavují laťku pro celý segment nositelných zařízení. Ať už jde o prevenci onemocnění, sledování kondice nebo zlepšení kvality spánku, tyto technologie ukazují, že miniaturizace nemusí znamenat kompromisy v poskytovaných funkcích. V porovnání s chytrými hodinkami nabízejí prsteny elegantnější a méně nápadnou alternativu.

Samozřejmě je třeba dodat, že Symptom Radar není diagnostický nástroj. Přestože dokáže upozornit na změny, neumí rozlišit mezi různými nemocemi, jako je nachlazení, chřipka nebo covid-19. Stejně tak není stoprocentně přesný – občas se mohou vyskytnout falešně pozitivní či negativní výsledky.

Bez ohledu na zařízení je společným jmenovatelem těchto technologií schopnost upozornit na zdravotní rizika s předstihem, ať už jde o varování před nemocí, nebo doporučení ke klidu pro lepší regeneraci. Tyto funkce názorně ukazují, jak nositelná elektronika proniká do péče o zdraví.

Nemoc lze předpovědět i z údajů z hodinek

Moderní nositelná zařízení, ať už jde o hodinky Garmin, náramek Elonga nebo prsteny Oura, ukazují, jak technologie dokáže odhalit blížící se zdravotní problémy dřív, než je člověk sám pocítí. Marek Lutonský ve článku o hodinkách Garmin popsal, jak variabilita srdečního rytmu (HRV) a klidová tepová frekvence dokážou signalizovat únavu nebo nemoc ještě před projevením příznaků.

Podobné principy využívá i funkce Symptom Radar od Oury. Ve všech případech je však nutné sledování trendů a dlouhodobých změn, nikoli jednorázových hodnot. Klíčový rozdíl mezi oběma přístupy spočívá ve způsobu prezentace dat – zatímco Oura umožňuje uživateli snadné a rychlé pochopení stavu, Garmin a Elonga dávají přednost detailnějším grafům a variabilnějším výstupům, což ocení zkušenější uživatelé.

Zdroje: theverge.com, 9to5google.com, zdnet.com, wareable.com

Diskuze (2) Další článek: Zvyšovat výkon telefonů postrádá smysl. Rozdíly mezi aktuálním a pár let starým procesorem zřejmě nepoznáte

Témata článku: , , , , , , , , Srdeční rytmus, Prsten, San Francisco, Trend, Uživatelé, Elonga, Nová funkce, Nemoc, Our,