Čínské „no name“ značky mobilů. Které stojí za úvahu a které radši úplně ignorovat

  • Schválně, kolik znáte čínských mobilních výrobců?
  • Huawei, Honor, Xiaomi, TCL, OnePlus... ale to rozhodně není vše
  • Představíme méně známé čínské značky i to, co aktuálně nabízejí

Čínský mobilní trh je na mnoha místech doslova neprobádanou džunglí. Globálně působící značky jako Xiaomi, Oppo, Vivo, Huawei nebo Honor zná dnes úplně každý. Ale co když trochu nahlédneme pod pokličku? Čínských výrobců, známějších i absolutně neznámých, existují stovky, možná i tisíce. Na jejich telefony narazíte nejen na AliExpressu, ale občas i na světových veletrzích. Spousta z nich působí pouze online, jiné napodobují úspěšnější konkurenci, a někdy samotné označení dokonce chybí.

Jak se v této džungli orientovat? V tomto článku si ukážeme známější čínské značky ze sekce „méně známé“, ukážeme si i značky s horší reputací a také ty, kterým byste se měli, i přes lákavou cenu, raději vyhnout.

Jak dělíme čínské značky?

Extraliga – to jsou známé čínské značky, které se úspěšně dokázaly prosadit na globálním trhu a dlouhodobě mají nemalý podíl prodejů na celosvětovém i lokálním trhu. Patří sem např. značky Huawei, Honor, Infinix, Xiaomi, Vivo, Oppo, OnePlus, Realme, Lenovo, TCL a ZTE (Nubia)

První liga – nejsou už tolik známé, nemusí působit na všech světových trzích, ale fungují jako zavedené společnosti, mají jasnou produktovou strategii, marketing i produkty určité kvality. Patří sem např. značky Cubot, Unihertz, Doogee, Hisense a Meizu.

Druhá liga – tady už se propadáme níže. Telefony mají uniformní design, výrobcům chybí originalita a u části svého portfolia začínají kopírovat. Produktový design je přinejmenším generický, marketing je obvykle dost primitivní. S přivřením obou očí se o těchto telefonech dá ještě přemýšlet, popř. jsou určeny jen pro specifickou skupinu uživatelů. Řadíme sem například značky Ulefone, Umidigi, Oukitel a Oscal.

Okresní přebor – propadli jsme se na úplné dno. Tohle jsou telefony, které nemají žádný design a někdy ani svou vlastní značku. Aktuální Android, to je něco jako sprosté slovo. U těchto značek často nezáleží na kvalitě, ale na kvantitě portfolia. Výrobci lžou ve specifikacích, lákají na falešné vizualizace, které s reálným produktem nemají nic společného. Sem patří značky jako FreeYond, Soyes, Hotwav a X-Tigi

Co všechny tyto modely spojuje? Mimo staršího Androidu se jedná o málo výkonné čipsety (často postarší Mediateky nebo čipsety Unisoc), displeje nevalné kvality a také nudný nebo někdy i nevkusný design. Mnohdy neexistuje pořádný marketing, u některých telefonů jako by ani sama značka nevěděla, co má nabídnout, a proč na trhu vlastně existuje.

Čínská „první liga“

Do této „první ligy“ můžeme zařadit hned několik značek, o nichž se občas zmíníme i na MobilManii. Některé jejich produkty se dokonce pravidelně prodávají i v Česku, některé značky k nám zase své telefony nedodávají, což pro někoho může být škoda. Všeobecně se jedná o kategorii značek, které nejsou v žebříčku popularity úplně nejvýše, ovšem telefony si určitou práci odvedou a za slušnou cenu.

Po těchto výrobcích však nesmíte požadovat případné aktualizace Androidu či aktualizace zabezpečení. Telefony totiž často chrlí „jako Baťa cvičky“, není výjimkou, že i jejich úplně nové modely běží na starší verzi Androidu.

Cubot

Cubot je jednou z mála solventních méně známých čínských značek, jejíž telefony se, tu a tam, nabízí i v Česku. Značka se v minulosti specializovala na odolné smartphony s přídomkem KingKong, aktuálně nám utkvěl v mysli zejména kompaktní 4" smartphone Cubot Pocket. Takových už na trhu mnoho nenajdete.

Cubot je na trhu už přes deset let, a pokud se bavíme o telefonech, které nejsou zařazeny do série KingKong, používá výrobce dosti nahodilé označení telefonů, které často odkazuje na známější modely jiných značek. Mezi poslední telefony patří P50, Note 9, Max 3, X50, C20, Note 20, P40 či X30. Ano, u všech těchto označení se vám zřejmě vybaví značky jako Huawei, Realme nebo Huawei, Cubot chce tedy názvy prvoplánově parazituje na jiných telefonech.

Klepněte pro větší obrázek
Nejnovější telefony od Cubotu postrádají jednotnou strategii v pojmenování, firma se často snaží používat stejné názvy jako známější značky

Ovšem i u aktuálně nejnovějších telefonů svítí stále Android 11, což v době běžně dostupného Androidu 13 nevypadá zrovna dvakrát aktuálně. Cubot nikdy nebyl přeborníkem v aktualizacích systému a zabezpečení, což dokládá naše tři roky stará recenze Cubot X19. Cubot však začal postupem času nabízet i tablety, aktuálně má v nabídce dva, a nezapomněl ani na nositelnosti.

Ty mají opět nehomogenní označení, např. Smart Watch, W03, ID206, C7, N1, apod. Už první pohled prozrazuje, že se má na první pohled jednat o kopie Galaxy Watch, Apple Watch nebo robustních hodinek od Garminu. Žádnou vlastní inspiraci u těchto hodinek s neznámým uzavřeným systémem rozhodně nečekejte. Hodinky jsou často postaveny na čipsetech od Realteku, a česky hovoří jen každý druhý model. Připojíte je však k Androidům i k iPhonům.

Unihertz

Firma Unihertz je známá zejména z Kickstarteru, který používá k propagaci svých telefonů. Od „běžného“ čínského výrobce jej odlišuje zaměření na specifické kategorie telefonů. I proto ji zařazujeme spíše do „první ligy“. Snaha odlišit se a jít proti proudu se totiž cení ze všeho nejvíce. 

Portfolio výrobce obsahuje spoustu odlišných telefonů. Na jedné straně tu máme TickTock-S, odolný 5G smartphone se dvěma displeji, na straně druhé si u Unihertzu pořídíte i telefon do dlaně (Jelly 2 či Jelly 2E). Myslelo se i na příznivce telefonů s obřími bateriemi, konkrétně Unihertz Tank (jak příznačný to název) obsahuje integrovanou 22 000 mAh baterii.

Klepněte pro větší obrázek
Portfolio značky Unihertz nabízí spoustu velmi odlišných smartphpnů - velké baterie, 5G, zvýšená odolnost i QWERTY pod displejem

A aby toho nebylo málo, mezi poslední novinky značky spadá třeba i Titan Slim, který v mnohém připomíná legendární smartphony značky BlackBerry. Na přehledných webovkách značky lze telefony rovnou objednat. Ke každému modelu je navíc připravena přehledná stránka se všemi parametry, a možná by vás ani nenapadlo, že vybíráte na stránkách méně známé čínské značky. Webová prezentace má své mušky, ale celkově je zpracovaná na jedničku. Což se ovšem o některých níže umístěných značkách říct nedá...

Doogee

Značka Doogee je možná některým našim čtenářům známá, protože do světa často vysílá vcelku levné odolné telefony. smartphony sice na první pohled vypadají „na jedno brdo“, značka se je však snaží alespoň nějak odlišit. Jednou přidá noční vidění, podruhé zase větší kapacitu baterie, potřetí zase 108Mpx fotoaparát nebo eSIM.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
U Doogee bychom zůstali jen u odolných smartphonů. Zbytek je jedna velká neznámá...

Robustní telefony s pogumovaným a vyztuženým tělem často splňují normy IP68, IP69K a MIL-STD810G, značka u telefonů nezamlčuje klíčové specifikace, byť některých modelů jsou ceny už trochu vyšší, než je na průměrnou čínskou značku běžné.

Je ale vidět, že se Doogee nespokojí s minimem, v portfoliu tak nemá jen levné čipsety od Mediateku, ale i jeho výkonnější 5G procesory Dimensity, baterie podporují rychlé dobíjení, foťáky mají vyšší rozlišení, baterie vyšší kapacity a displeje často i vyšší obnovovací frekvenci. Díky podpoře NFC s telefony zaplatíte, Androidy bývají u novinek staré jen jednu generaci. A to už je co říci!

Odolné telefony značky stojí za úvahu, běžné „neodolné“ telefony však nemají moc čím překvapit. Design je, buď tuctový, nebo vyloženě šílený, a to jsme vám ještě (raději) neukázali dva tablety a pětici chytrých hodinek. 

Hisense

Značka Hisense je známá zejména v oblasti domácích spotřebičů, televizí a audia, přesto však vyrábí smartphony. Ty se však v Česku oficiální cestou nenabízí. Škoda.

Klepněte pro větší obrázek
Přehledné portfolio smartphonů značky Hisense

Rozdělení portfolia je přitom vcelku jednoduché. Hisense má dvě modelové řady. H je vyšší, E zase určená pro levnější modely. Přímo na webu značky se doklikáte k jednoduchému filtru, v němž si vyberete a seřadíte smartphony podle základních specifikací. 

Nejvýše postavený model Hisense Infinity H60 5G má např. zakřivený AMOLED displej s poddisplejovou čtečkou, 64Mpx fotoaparát (který se trochu zbytečně interpoluje na 108 megapixelů), podporu 5G nebo baterii s 30W dobíjením. Výrobce se sice nevyvaroval dvou zbytečných 2Mpx snímačů, ale záda zase připomínají kůži. Z přední strany nám telefon hodně připomíná Samsung Galaxy S10+. Výkon obstarává Dimensity 810 s podporou 5G sítí. 

Hisense E60 je zase prototyp levnějšího telefonu značky se čtečkou otisků prstů v bočním tlačítku. Displej má vycentrovaný průstřel, baterie zase kapacitu 5 150 mAh. I přesto, že se Hisense nevyvaroval možná až zbytečného rozdrobení portfolia na spoustu malých telefonů, mají dílčí modely smysl a vystupují z běžné šedi čínských výrobců.

Meizu

Jedna ze známějších „méně známých“ čínských značek. Smartphony Meizu se jednu dobu prodávaly i v Česku, dnes už se však musíte spolehnout jen na nákup v zahraničí. Značka má, mimo Čínu, regionální webové stránky jen v Rusku a Turecku. Mimo sluchátek, reproduktorů kabelů a dalších mobilních doplňků Meizu nabízí i smartphony, které vzestupně označuje čísly.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka portfolia značky Meizu, výrobce však od roku 2020 nepředstavil žádný významnější telefon pro globální trhy

I přesto, že Meizu připravuje modely s číslem 19, je na globálních stránkách stále největší novinkou Meizu 17 Pro a Meizu 17 z roku 2020. K těm se však dostanete až při přepnutí na čínskou verzi webu, kde se zatím poslední řada od Meizu nabízí, a to hned v pěti variacích - Meizu 18, Meizu 18 Pro, Meizu 18s, Meizu 18s Pro a Meizu 18X. 

Na dalším listu na vás čeká druhá liga čínských značek, u kterých už musíte často přivřít nejedno oko...

Diskuze (31) Další článek: Volání z Ukrajiny jako doma. Dohoda s EU směřuje k začlenění země do regulované roamingové zóny

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,