Čínské značky hromadně odsouvají premiéry svých novinek. A to kvůli náhlému úmrtí bývalého prezidenta

  • Čínské značky odsouvají premiéry svých novinek
  • A to kvůli úmrtí bývalého prezidenta
  • Druhotně to posouvá i jejich budoucí dostupnost v Evropě

Čínská politika nulové tolerance vůči covidu na straně jedné, úmrtí bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina na straně druhé. A zatímco Apple už teď počítá ztráty na iPhonech, které se mu do konce roku nepodaří kvůli problémům v čínských továrnách vyrobit, ostatní čínské značky také narychlo mění plány. Premiéry telefonů, které byly v plánu na začátek prosince, odsouvají zatím na neurčito. Prodeje nových modelů na předvánočním trhu jsou tak v ohrožení.

Právě dnes měla být v Číně uvedena na trh řada Xiaomi 13 s grafickou nadstavbou MIUI 14. Jenže, kvůli úmrtí bývalého prezidenta Číny, který zesnul ve věku 96 let, se premiéra novinek neuskuteční. Huawei měl zase v plánu zítra formálně uvést na trh hodinky se zabudovanými sluchátky, i tato akce však byla na poslední chvíli zrušena.

Herní značka iQOO si na pátek schovávala novou řadu špičkových telefonů iQOO 11 a levnější alternativu, ani tato premiéra se však neodehraje podle plánu. Zatím posledním, kdo z připravovaných premiér odcouval, byl Mediatek, který představí svůj čipset Dimensity 8200 v náhradním termínu.

Čínské značky se k tomuto kroku odhodlaly z úcty k zesnulému prezidentovi, ovšem opožděné premiéry jim zřejmě udělají vrásky na čele. Už první prosincový den je pro předvánoční prodeje už sám o sobě šibeniční termín, a pokud dojde k delším odkladům, je možné, že se čínským značkám nepodaří uspokojit předvánoční poptávku. Na trh se chystají špičkové smartphony se Snapdragonem 8 Gen 2, a pokud se jejich dostupnost přesune až do příštího roku, mohlo by to s některými výrobci, kteří s vánočními prodeji počítají, dost „zamávat“.

Čínští výrobci přitom své plány na premiéry příliš často nemění. Z poslední doby si vybavíme jen cestu předsedkyně americké sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wan, která způsobila tak velké politické napětí, že došlo ke zrušení premiéry skládací Motoroly Razr. Její představení se nakonec odehrálo až o devět dní později.

Jenže tentokrát mobilní značky tolik prostoru nemají, i proto se předpokládá, že by představení čínských novinek mohlo pokračovat již začátkem příštího týdne. Do Evropy se však nové modely zcela jistě dostanou až po novém roce.

Diskuze (1) Další článek: Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

Témata článku: Huawei, Xiaomi, , , , , , Vivo iQOO, Čínská značka, Dostupnost, Nancy, Bývalý prezident, Watch Buds, Nancy Pelosiová, Novinka, Úmrtí, Tchaj-wan, Značka, Evropa