Čipset, procesor, CPU, GPU... Víte, z čeho se skládá mozek každého smartphonu?

  • Pojmy čipset a procesor znamenají něco jiného
  • Pro výkon procesoru jsou klíčová jádra Cortex
  • Zorientujeme se mezi výrobci i jejich řadami produktů

Máte ve svém mobilním telefonu čipset či procesor? Nebo obojí? Odpověď není přímočará, proto se obě slova používají jako synonyma, i když to není zcela přesné. Ve skutečnosti jsou ve všech moderních smartphonech čipsety.

Čipset obsahuje mnoho součástí (čipů), procesorová jádra jsou jen jednou z nich. Dají se chápat jako hlavní výpočetní centrum celého telefonu, které spolu s grafickým jádrem a dalšími prvky na čipsetu zajišťuje chod smartphonu.

Na dalších řádcích si ukážeme, proč jsou procesorová jádra důležitá, jak je od sebe odlišit a jak podle toho odhadnout výkon čipsetu nebo co všechno může čipset obsahovat kromě CPU a GPU. Na závěr článku přidáme praktický přehled čipsetových řad všech výrobců pro snadnou orientaci.

Mezi největší výrobce mobilních čipsetů se řadí Qualcomm, Samsung, Mediatek, Huawei a pochopitelně Apple.

Na první pohled to nemusí být zcela zřejmé, ale všichni tito producenti včetně posledně jmenovaného staví své čipsety na stejných základech, čímž jsou procesorová jádra a instrukční sada od Armu. Společnost Arm v podstatě nezávislá firma vyvíjející architekturu čili naprosto stěžejní prvek každého CPU a dále ji licencuje výrobcům, kteří ji použijí k výrobě samotných procesorů.

Diskuze (9) Další článek: Nové odolné telefony CAT přidávají antibakteriální ochranu. Už jsou v prodeji

Témata článku: Exynos, MediaTek, Snapdragon, Qualcomm, Internet, Čína, Mobilní procesory, Kirin, ARM, Wi-Fi, Mobilní čipsety, Polovodiče, TSMC, Little, Helio P, Helio, GPU Arm Mali, Čipset, Helio G, DynamIQ, Qualcomm Snapdragon, Procesor, Samsung Exynos, Jádro Cortex, Systém on Chip