Čipsetový král roku 2020? U smartphonů překvapivě dominoval MediaTek

Jedničkou v mobilních čipsetech se za loňský rok, překvapivě nestal Qualcomm, ale MediaTek! Tedy ten, který v předchozích letech stál v pozadí a bohatě mu stačilo třetí nebo čtvrté místo. Loňský rok však MediaTek těžil z banu Huawei, který jej rázem vynesl na výsluní jako vhodnou alternativu. Zabodovala zejména řada čipsetů Dimensity s integrovanými 5G modemy. 

Za loňský rok dodal MediaTek mobilním výrobcům 351,8 milionů čipsety, což jej s meziročním růstem 17,2 procenta řadí na první místo s market sharem 27,2 %. MediaTak vloni vůbec poprvé za celou novodobou historii sesadil Qualcomm z prvního místa, čímž dává jasně najevo, že doba, kdy jsme se na čipsety od taiwanského MediaTeku dívali skrz prsty, už dávno skončila.

Největším odběratelem MediaTeku bylo v loňském roce Xiaomi, které dodalo na trh 63,7 milionů telefonů s jeho čipsetem. Na druhém místě skončilo Oppo (55,3 mil. smartphonů) a do popředí se protlačil i Samsung, který MediaTeky vloni nasadil u 43,3 milionů smartphonů. Ve velké míře tak došlo k nahrazení dříve používaných méně výkonných Exynosů. Na MediaTek se musel obrátit i Huawei, který potřeboval solidního dodavatele čipsetů pro své smartphony. A díky americkým sankcím byl Qualcomm ze hry. 

MediaTek Dimensity aneb 5G pro každého:

Veškeré indicie naznačují, že MediaTek svou pozici mezi mobilními čipsety v letošním roce ještě posílí. Huawei a Honor bude zcela jistě odebírat čipsety pro své smartphony, protože výroba čipsetů značky Kirin velmi rychlým tempem upadá. MediaTek očekává větší růst na rozvojových trzích, kde se tradičně daří levnějším smartphonů, a právě ty bývají často osazeny MediaTeky. Qualcomm se tak zřejmě i letos bude muset spokojit až s druhým místem. Nebýt amerického banu Huawei, situace by byla zřejmě úplně odlišná. I na tom se ukazuje, že různé zákazy různého mohou být, nejen v mobilním segmentu, dvousečnou zbraní.

Nejvýkonnější čipset od MediaTeku - Dimensity 1200:

Zdroj Digitimes

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (13) Další článek: Niantic chystá vlastní AR brýle. Pokémon Go a Ingress dostanou zcela nový rozměr

Témata článku: Oppo, Realme, Samsung, Xiaomi, MediaTek, Mobilní procesory, Sítě 5G, Qualcomm, Mobilní čipsety, Dimensity 1200, Dimensity, Kirin, MediaTek Dimensity, Loňský rok, Čipset, Med, SMA, Novodobá historie