Čističku vzduchu ocení každý, na podzim obzvlášť. Víte, jak vybrat tu pravou?

Ani nemusíte být alergici – čistička vzduchu je přístroj, který poslouží i naprosto zdravému člověku, a to prakticky kdekoli. Na iSPACE.cz a v prodejnách SPACE najdete celou řadu čističek, jež se hodí do malých i velkých místností; nejdostupnější modely i ty chytré a superúčinné. Dnes se podíváme, k čemu se čističky hodí a jak byste měli vybírat.

Podzim je krásné období plné barev, ale také jsou to měsíce, kdy spousta z nás ulehne s nepříjemnou nemocí – ať už nám ji přinesou děti ze školky, nebo ji někde chytneme sami. Čistička vzduchu samozřejmě není záruka, že nebudete stonat; to vám nezaručí nikdo. Rozhodně je ale skvělou prevencí.

Zbaví vzduch všemožných malých nepřátel, od roztočů přes prachové částice až po bakterie, za což vám vaše plíce i zbytek těla rozhodně poděkují. A i když je teď to zmíněné „období nemocí“, můžete nám věřit, že čističky stejně dobře poslouží i v dubnu nebo v červenci. I proto je máme na iSPACE.cz ve stálé nabídce.

Hodí se i vám

Běžná čistička vzduchu není žádný průmyslový stroj. Jde o příslušenství do domácnosti a použijete ji ve zcela normální místnosti, kde je vzduch „na pohled“ čistý.

Klepněte pro větší obrázek

Využijete ji v městských bytech i starých domech. Oceníte ji na podzim a v zimě, kdy řádí nemoci, i na jaře a v létě, kdy alergici kýchají kvůli pylům. Pomůže v prašném prostředí (komu nedělá dobře prach, ten ji může pouštět každý den v roce) i v domácnosti kuřáků. Je dokonalým doplňkem do domů a bytů, kde máte mazlíčka. A hodí se například i k malému miminku, které je náchylné tak nějak „na všechno“, takže čistý vzduch je pro něj základ.

Čistička zachytává to, co nevidíme, ale našemu zdraví může pořádně škodit. V závislosti na kvalitě filtrů, výkonu a použitých technologiích zbaví vzduch například více než 99 % prachových částic, roztočů, alergenů, spor, bakterií a jiných mikroorganismů, zápachu i dalších nežádoucích mikroskopických nepřátel.

Důsledná filtrace a účinné technologie

Vyčištění vzduchu obvykle probíhá tak, že ho ventilátor prohání přes filtr v čističce; respektive u moderních čističek obvykle přes několik filtrů.

Základem je HEPA filtr, který můžete znát mimo jiné z vysavačů. Je úžasně účinnýzachytí 99,95 částic o miniaturní velikosti 0,3 μm. Poradí si s prachem, a co je důležitější, i s pyly a většinou bakterií. HEPA filtr může doplňovat např. uhlíkový filtr, jenž zachytává pach, a další druhy filtrů a předfiltrů.

Klepněte pro větší obrázek

Počítejte jen s tím, že některé filtry je nutné pravidelně měnit. Někdy sice bývají omyvatelné, ale většinou bude potřeba, abyste čas od času koupili nový.

Zmiňme pak ještě jedno technologické řešení: UV lampu. UV záření ničí ještě více škodlivin (doslova vzduch sterilizuje), takže pokud ho čistička nabízí, jsou výsledky její práce ještě důslednější.

Jaký výkon zvolit?

Výrobci udávají výkon buď v metrech čtverečních (podlahová plocha), v metrech krychlových (celkový objem místnosti), nebo v objemu pročištěného vzduchu (m³/hod., tedy metry krychlové za hodinu).

Pokud výrobce udává plochu nebo objem, počítá se se standardní místností, jejíž strop má výšku 2,6 m. Pokud tedy například máte ložnici o rozměrech 4 × 3 metry, jde o plochu 12 m² a objem místnosti 31,2 m³.

Ještě lepší je pracovat s výkonem, tj. průtokem vyčištěného vzduchu. Správný výkon by měl být násobek objemu místnosti, což nám říká, kolikrát se za hodinu vymění (vyčistí) vzduch. Běžně stačí dvojnásobek, ale např. alergici by měli násobit až 4×. V naší hypotetické ložnici 4 × 3 × 2,6 metru tedy hledáte výkon minimálně 2 × cca 31 = cca 62 m³/hod. V pokoji alergika, miminek apod. klidně násobte 4 × cca 31 = cca 62 m³/hod. I nejlevnější čističky mimochodem běžně nabízejí násobně vyšší výkon, než je tento náš (realistický) příklad.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud by výrobce používal jiné jednotky a vám se nechtělo vzpomínat na střední školu, pomůže Google. Hledejte převodníky jednotek například pomocí hesla „litry za minutu do metrů za hodinu“ apod.

Co ještě zohlednit při výběru?

Některé modely nabízejí lákavé přídavné funkce, například ionizátor. Jiné kombinují dva přístroje v jednom a poslouží také jako zvlhčovač vzduchu.

Jedna věc je maximální výkon, druhá věc je hlučnost a obecně „rušivost“. Doporučujeme čističky s možností regulovat výkon či s tichým, nočním režimem (u šumění se spí přímo výborně, u hlasitého hučení ne). Pokud čistička nějakým způsobem svítí, mělo by jít osvětlení vypnout.

Umí-li čistička detekovat kvalitu vzduchu, může nabízet automatický režim. Tak jako tak byste mohli ocenit časovač, který ji sám vypne (či zapne) po dané době.

Roli samozřejmě může hrát také design, hlavně pokud čističku hodláte umístit viditelně. Se vzhledem souvisí také ovládání, u kterého stojí za zmínku, že některé modely můžete propojit s mobilním telefonem a ovládat je na dálku (například TCL či Xiaomi). Například si necháte vyčistit vzduch, než přijedete domů z práce.

Klepněte pro větší obrázek

To nejlepší na závěr – čističky jsou obecně velmi dostupné. Každá koruna se sice počítá, ale s ohledem na to, jaké zdravotní přínosy tyto přístroje mají, jsou ceny relativně příznivé. Plnohodnotné modely do menších až středních místností, která mají HEPA filtr, ionizátor, noční režim apod., stojí běžně 2–4 tisíce korun. I nejlépe vybavené a vysoce výkonné modely do velkých místností se pak většinou vejdou do hranice 10 tisíc Kč. Z nabídky čističek vzduchu na iSPACE.cz si určitě vyberete tu pravou.

Další článek: Místo hlavního foťáku a teleobjektivu jen jeden zdvojený. S vývojem technologie pomáhá Qualcomm i Dxomark

Témata článku: ,