Cívka, která nikdy nespí. S budoucími Androidy zaplatíte i s vypnutým NFC

Technologie NFC je u smartphonů s Androidem již od roku 2011, ovšem výrazněji se prosazuje až v poslední době s nástupcem mobilních plateb. Vývoj NFC však samozřejmě probíhá i nadále a hlavní hybnou silou jsou mobilní platby. NFC mimo to zvládá i přenos souborů nebo automatizované úkoly po načtení štítků, ovšem pro tyto účely jsou již dnes k dispozici (často lepší) alternativní technologie.

NFC je dnes k dispozici u těch nejvybavenějších smartphonů a také ve velké části modelů nižší a stření třídy. Od roku 2011 se na systémové úrovní vzhledem k NFC nic podstatné nezměnilo, ovšem nejnovější updaty v rámci AOSP (Android Open Source Project) ukazují, co se s NFC u Androidu plánuje do budoucna.

Aktualizace se týká vrstvy HAL (Hardware Abstraction Layer), která umožňuje systému komunikovat s hardwarem, v tomto případě s NFC čipem. HAL dostala nově podporu tzv. „power off use cases“, a popisu se dočtete, že tato změna umožní NFC fungovat i tehdy, když funkci NFC v systému uživatel ručně vypne. Výrobci si zde budou moci přidat své vlastní konfigurace podmínek, ovšem do detailů se zatím nijak nezachází.

Řešení bude mít určitě několik pozitiv, NFC bude např. energeticky efektivnější při aktivních úsporných režimech. Na druhou stranu, pokud NFC chtít využívat nebudete, a rozhodnete se, že např. teď platit nechcete, systém se rozhodne za vás, NFC případně povolí a bezdotykové platby zůstanou aktivní. Ovšem není to poprvé, co systém Android obchází uživatele. V současné době funguje např. skenování Wi-Fi a Bluetooth sítí za účelem lokalizace, která aktivuje patřičná „rádia“, ovšem uživateli neumožní vytvořit aktivní připojení.

Platit smartphonem s Androidem je úplně jednoduché:

Nastává doba, kdy za nás bude smartphone s Androidem rozhodovat, jaké komunikační rozhraní nechá otevřené, a jaké naopak (zřejmě) uživatel potřebovat nebude?

Zdroj XDA

Diskuze (3) Další článek: Asus Zenfone 4 Max: maratonský vytrvalec [recenze]

Témata článku: Android, Android Pay, NFC, Platba mobilem, Hardware, Bezkontaktní platby, Velká část, #Android, Současná doba, Uživatelé, Účel, AOSP, Technologie NFC, Komunikační rozhraní, Druhá strana, Mobilní platba, Wi-fi sítí, Konfigurace, Poslední doba, Platba, Aktivní připojení, Cívka, Vývoj NFC, Přenos souborů, Nejnovější update


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

** Google od června 2021 zásadně omezí službu Google Fotky. ** Jednou z alternativ je záloha na vlastní NAS. ** Srovnali jsme obě metody po stránce ceny i funkcí.

Jiří Kuruc, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 109