Členské země EU mají deklarovat, jak se postaví k rizikovým dodavatelům 5G technologií

Členské země EU mají deklarovat, jak se postaví k rizikovým dodavatelům 5G technologií

Výstavba 5G sítí se v mnoha zemích Evropské unie zpožďuje, ať už vinou koronavirové pandemie nebo protahujících se aukcí kmitočtů, na kterých sítě nové generace poběží. To je také případ České republiky. U nás se pásmo 700 MHz, klíčové pro celoplošné 5G sítě, vydraží mezi zájemce nejdříve na konci letošního roku. Dříve se proto, i přes různé pilotní projekty některých operátorů, s masivnějším rozvojem 5G v Česku nedá počítat.

Evropská komise ale už nyní nabádá všechny členské země, které tak dosud neučinily, aby se konkrétně vyjádřily k problematice potenciálně rizikových dodavatelů 5G infrastruktury a zaujaly k ní jasný postoj. V souladu s dokumentem nazvaným „EU 5G Toolbox“ mají všechny státy povinnost minimalizovat riziko spojené s možným bezpečnostním zneužitím nebo napadením vznikajících sítí páté generace.

Co stát, to vlastní přístup

Jasné stanovisko v přístupu k minimalizaci rizika dosud nezaujalo 13 ze 27 členských zemí, včetně České republiky. Podle harmonogramu schváleném spolu s Toolboxem měly členské země bezpečnostní pravidla implementovat do 30. dubna 2020, kvůli pandemii ale dostaly státy nějaký čas navíc. Komise by nejraději uvítala jednotný přístup, ale žádné konkrétní společnosti z výběrových řízení nevylučuje a nechává postup na jednotlivých státech.

I když se konkrétní jména firem v Toolboxu neobjevují, je jasné, že jde zejména o čínské firmy ZTE a Huawei, kde může podle expertů na kyberbezpečnost existovat hlavně politické riziko spojené s vlastnickým podílem čínské vlády v těchto firmách. Každý stát tedy může zvolit vlastní přístup k minimalizaci rizik. Například Německo, Rakousko, Nizozemsko, Švédsko a Finsko nebudou na vládní úrovni účast konkrétních firem nijak omezovat a nechají posouzení rizik na operátorech.

Některé země volí strategii více dodavatelů, kdy na každé části sítě (radiová část, páteřní síť, jádro) participuje jiný dodavatel, zde se ale častěji než u řešení jediného dodavatele mohou vyskytnout problémy s kompatibilitou a  spolehlivostí provozu. Jiné státy, např. Francie, se rozhodly rizikové firmy z výběrových řízení zcela vyřadit a postupně nahradit i starší technologie od těchto dodavatelů. K podobnému rozhodnutí dospěla pod tlakem Spojených států i Velká Británie, která ale už formálně není členem EU.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (45) Další článek: Dřevěné kostky zajistí snadný chod chytré domácnosti. Jsou českým vynálezem

Témata článku: Sítě 5G, Technologie, Evropská komise, Bezpečnost, USA, Evropská unie, EU, Operátor, Rakousko, Francie, Česká republika, Nizozemsko, Přístup, Velká Británie, Finsko, Dodavatel, Členské země, Švédsko, Výběrové řízení, Riziko, Německo


Určitě si přečtěte