Co je a co není 5G? Úřad si posvítí na zneužívání značky rychlé sítě

5G je buzzword, který v současnosti hýbe světem telekomunikací. 5G je synonymem pro vysoké rychlosti, obří přenášené objemy dat a bleskovou odezvu sítě. Ovšem ne každou technologii, i když některý z uvedených parametrů může splňovat, lze takto nazývat.

Technologii 5G (stejně jako její předchůdce 4G/LTE, 3G/UMTS nebo 2G/GSM) jasně standardizovala mezinárodní organizace 3GPP a cokoliv neodpovídající tomuto standardu zkrátka není správné za 5G označovat. Někteří poskytovatelé internetových služeb ovšem 5G vnímají spíše jako obecné reklamní označení pro rychlou síť libovolného standardu a pod touto nálepkou své služby nabízejí. Na tuto zavádějící praktiku si teď posvítí Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Snahou úřadu je, aby nemohlo docházet k nenaplněným očekáváním spotřebitele u takto propagovaných služeb, zejména co se týká rychlosti stahování a doby odezvy. Pokud ČTÚ v konkrétních případech zjistí, že poskytovatel nabízí služby jiných standardů pod hlavičkou 5G, prověří jeho jednání jako podezření na nekalé obchodní praktiky, případně může předat podnět jiným orgánům na prošetření možného porušení zákona o regulaci reklamy.

Název příští generace „zneužili“ skoro všichni 

Ve vymýšlení si v názvech a předbíhání technologií o celou generaci mají tuzemští operátoři bohaté zkušenosti. Vzpomenout můžeme například na „falešný“ Internet 4G T-Mobilu, který operátor začal nabízet v roce 2005, tedy v době, kdy na českém území takřka neexistovalo ani pořádné pokrytí 3G technologií. Ve skutečnosti šlo také o třetí generaci ve specifikaci UMTS TDD, která sloužila pouze pro datové (nikoli hlasové) služby a suplovala tak pevný internet.

Nedávný příklad „zneužití“ názvu 5G můžeme najít u operátora Nordic Telecom. Ten od roku 2018 nabízí své tarify Nordic 5G. Nejvyšší tarif s rychlostmi 100 Mbit/s pro download a 10 Mbit/s pro upload má ke skutečnému 5G s rychlostmi až 1 Gbit/s zatím daleko. Pravdou je, že služby běží na frekvenci 3,7 GHz, určené primárně pro 5G sítě, ale technologicky se jedná o „fixní LTE vzduchem“, tedy mobilní připojení čtvrté generace používané v pevném bodě. Vyšší rychlosti může operátor dosáhnout díky větší 80MHz šířce pásma.

Podobně si nálepku 5G přizpůsobilo O2. Ještě předtím, než skutečnou 5G síť opravdu spustilo v Kolíně a části Prahy, propagovalo „ultrarychlý 5G internet na doma“ s rychlostí až 250 Mbit/s. V popisu služby už ale operátor uvádí, že se jedná o tzv. 5G-ready internet, tedy něco jako „blížící se parametrům 5G“, na jejíž přepnutí může být do budoucna připraven. Uvidíme, zda se ČTÚ ve svém zkoumání zaměří i na tuto poněkud alibistickou terminologii.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (14) Další článek: Francie chce regulovat častou obměnu mobilů. Dva roky používání jsou prý málo

Témata článku: , , , , , , , , , , Organizace, GSM, UMTS TDD, Nálepka, Kolín, Rychlá síť, Síť, Rychlost, Zneužívání, Operátor