Cílem 5G není nahradit 4G
Číslování k tomu svádí a u minulých generací tomu tak do značné míry bylo, ale 5G nemá nahradit 4G. Minimálně ne v krátkodobém horizontu. Výrobci sice přinesou čipy, které připojí mobily do všech sítí od druhé do páté generace, ale 5G není primárně stavěné pro mobily.
Hlavním cílem 5G je připojit na internet všemožná zařízení, včetně těch, která dnes ještě neexistují. Zní to zvláštně, ale zařízení určená k použití v 5G sítích mohou být v podstatě úplně čímkoliv - od inteligentního skla, high-tech obojku pro psa či chytrého auta, přes průmyslovou kameru až po obrovské stroje používané ve výrobě nebo při těžbě nerostných surovin.

Během pár let bude připojené všechno, u čeho to jen trochu dává smysl.
Nebude jeden typ 5G
Když se řekne 5G, nebude to znamenat jeden konkrétní typ sítě. Už dnes je to považováno za souhrnné označení pro celou rodinu standardů. Některé najdou uplatnění v nákupních centrech a výrobních halách, jiné na ulicích velkých měst a odlišné sítě z rodiny 5G budou operátoři budovat na řídce obydleném venkově.
Proto je třeba brát s rezervou, když už dnes nějaký výrobce vykřikuje, že už má 5G čip nebo je jeho produkt „5G ready“. Nemusí lhát, jen se ptejte na podrobnosti. Jeho zařízení či čip může být připraven pro nějaký konkrétní účel – jeden z mnoha. Od sestrojení skutečně univerzálního 5G čipu nás ještě dělí kus cesty.


5G sítě potkáte i tam, kde byste je možná nečekali...
Rychlost není nejdůležitější
V souvislosti s 5G se často mluví o vysokých rychlostech. Je pravda, mezi 4. a 5. generací může dojít k až 10násobnému zrychlení, ale důležitější je efektivní využívání spektra. Příroda nám zkrátka nadělila pouze omezené množství vhodných frekvencí.
O frekvencích v souvislosti 5G budeme slýchat stále častěji. Operátoři totiž potřebují získat takové frekvence, které ještě dnes využívá digitální televize, nebo jsou využívány jiným způsobem. Stát bude muset rozhodnout, kdy a jakým způsobem je uvolní. Bude to politický boj, připravte se.

5G při využití stejných zdrojů připojí až 100× více zařízení než 4G. To je extrémně důležité, protože počet zařízení roste a rozhodně jen tak nezpomalí.
Nízká latence nestačí
Dalším důležitým parametrem 5G sítí je latence, tedy odezva sítě. Ne teoretická, ale v praxi realizovatelná a operátorem garantována hodnota. Dosažení odezvy 1 ms v laboratoři není až takový problém, ale postavení takové sítě, která by měla stabilní a garantovanou latenci pod 10 ms, je velká výzva.
Pro 5G to bude zcela klíčové, neboť mnohá zařízení (např. dálkově ovládané stroje nebo vzájemně komunikující autonomní automobily) budou na stabilně nízké odezvě existenčně závislé. Dobře to už dnes ilustrují počítačové hry – když máte nestabilní připojení s vysokou odezvou, prostě si některé tituly nezahrajete.


Kdo chtěl na MWC něco znamenat, musel mít na stánku 5G.
Rok 2020 je stále reálný
Hodně se také hovoří o termínech. Ještě na počátku desetiletí, kdy se téma 5G poprvé vydala do světa na zkušenou, výrobci a operátoři optimisticky nadhodili rok 2020. S dodatkem, že se nechtějí příliš vázat. Teď to ale vypadá, že rok 2020 pro komerční start 5G sítí (a dostupnost 5G zařízení) může být reálný. Na MWC to potvrdilo vícero operátorů i výrobců hardwaru.
Pochopitelně půjde o pozvolný start, ale někde se začít musí. Pokrytí bude zpočátku mizerné, ostřeji začnou jen bohatší a progresivnější země. Není ale vyloučeno, že prvních pokusů s 5G se už na začátku příští dekády dočkáme i u nás. Pro operátory je 5G klíčová investice, s níž nemohou dlouho vyčkávat. Je pro ně důležité obsadit pozice, jak jen to bude možné.

Poptávka po 5G je už dnes silná a bude ještě růst.
Zároveň je pro operátory důležité, aby jejich odborníci získali zkušenosti a s 5G uměli pracovat. To se přitom dělá nejlépe, když nemusí naskakovat do rozjetého vlaku a všechno se učí postupně. I to je důvod, proč téma testování 5G sítí a jejich postupného uvádění do života bude rezonovat již brzy. A zároveň je téměř jisté, že následující ročník MWC téma 5G zcela ovládne a zatlačí do pozadí vše ostatní.
Článek původně vyšel na serveru Živé.sk
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium
5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.
Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.