Co nám Apple (opět) zamlčel. Známe kapacity baterií nových iPhonů i velikost operační paměti

  • Apple na své keynote tradičně neuvádí některé specifikace
  • Tradičně se to týká baterií nebo operační paměti
  • Musíme si tak pomoci z jiných zdrojů

Stejně jako každý rok, i tentokrát Apple na své představovací akci zamlčel ,technicky vzato „veřejně neoznámil“, některé důležité prvky do mozaiky technických specifikací iPhonů 14. S odstupem času vám můžeme poodhalit dva základní parametry, které se ostatní výrobci u svých telefonů neostýchají uvádět, a to kapacitu baterie a kapacitu operační paměti.

Nové iPhony vydrží déle...

Na Apple Eventu jsme se u všech čtyř představných iPhonů dozvěděli tyto základní informace týkající se výdrže telefonů:

Telefon Přehrávání videí Streamování videí Přehrávání hudby
iPhone 14 až 20 hodin až 16 hodin až 80 hodin
iPhone 14 Plus až 26 hodin až 20 hodin až 100 hodin
iPhone 14 Pro až 23 hodin až 20 hodin až 75 hodin
iPhone 14 Pro Max až 29 hodin až 25 hodin až 75 hodin

Základní model si tak polepšil o tři hodiny při přehrávání videí, a hodinu při jejích stramování. Dalších pět hodin získal při přehrávání hudby. Jenže, tuto srovnávací „metriku“ používá jen Apple, a je v praxi nicneříkající. iPhony používáte komplexně, takže už tohoto úhlu pohledu vychází jako daleko relevantnější údaj o výdrži v pohotovostním stavu, který uvádí výrobci Androidů.

I toto číslo je sice v praxi nereálné, ale je více uchopitelné, než výdrž v hodinách, u které závisí, jak na typu obsahu, zdroje hudby videa, způsobu přehrávání, jasu displeje, hlasitosti a na dalších faktorech. Jistě, Apple je má standardizované, takže mezi iPhony by mělo mít srovnání určitou vypovídající hodnotu. Pokud však chcete srovnání s Androidy, potřebujete znát kapacitu baterie. A tu Apple tradičně nezveřejňuje. Musíme si tak pomoci alternativními zdroji, kapacity letošních iPhonů jsou následující:

  • iPhone 14 - 3 279 mAh
  • iPhone 14 Plus - 4 325 mAh
  • iPhone 14 Pro - 3 200 mAh
  • iPhone 14 Pro Max - 4 323 mAh

iPhone 14 Plus nemá meziroční srovnání, základní model meziročně navýšil kapacitu o 52 mAh, iPhone 14 Pro si polepšil o 105 mAh, zatímco verze Pro Max si pohoršila o 29 mAh. Rekordmanem je tentokrát právě nový model iPhone 14 Plus, který má z podzimních novinek těsně nejvyšší kapacitu. Apple však zřejmě i tentokrát udělí konkurenci lekci z efektivity, protože mnohým našlapaným Androidům k výše uvedeným hodinám na jedno nabití nestačí ani 5 000 mAh baterie. Samozřejmě budeme zvědavi i na první reálné testy výdrže, které nám prozradí více, než papírové specifikace.

Přehlížená je i operační paměť

Zatímco výrobci telefonů s Androidem se často předhánějí v tom, kdo na trh dodá telefon s co největší operační pamětí, Apple se nad tímto parametrem ani nepozastavuje. V redakci jsme si nedávno vyzkoušeli Android smartphone s 18GB RAM, ale jak na tom jsou nové iPhony?

Zatímco v loni měli dva základní iPhony 4GB operační paměť a zbytek porftolia 6GB RAM, letos Apple tento parametr sjednotil. Všechny novinky mají 6GB operační paměť, a vůbec poprvé od řady iPhone 11 nedošlo k jejímu navýšení. Dříve se spekulovalo alespoň o tom, že by měly Pro modely dostat rychlejší LPDDR5 RAM a zbytek portfolia pak paměti LPDDR4X, to se však zatím nepotvrdilo. Musíme počkat až na první rozborky telefonů, protože Apple k operační paměti oficiální cestou nic neprozradí.

Zdroj: Macrumors, Phonearena

Diskuze (11) Další článek: Google si i na září připravil několik šikovných drobností, které se brzy dostanou na všechny Androidy

Témata článku: Apple, iPhone, Android, Specifikace, Baterie, Operační paměť, Akumulátor, RAM, Apple iPhone 14, Apple iPhone 14 256GB, Apple iPhone 14 512GB, Apple iPhone 14 Plus, Apple iPhone 14 Plus 256GB, Apple iPhone 14 Plus 512GB, Apple iPhone 14 Pro, Apple iPhone 14 Pro 1TB, Apple iPhone 14 Pro 256GB, Apple iPhone 14 Pro 512GB, Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 14 Pro Max 1TB, Apple iPhone 14 Pro Max 256GB, Apple iPhone 14 Pro Max 512GB, Telefon, PhoneArena, MAh, Telefony s Androidem na Heureka.cz