Oživeno 22. března 2023 | Po krátké době se do WhatsAppu dostává další nová funkce, která souvisí se skupinami. Konverzace pro více uživatelů ve skupině se stávají čím dál používanější s tím, jak čím dál více lidí používá Komunity na WhatsApp. Tyto komunity mohou sdružovat až 50 skupin a celkem 5000 zapojených členů.

Aby měli správci své skupiny lépe pod kontrolou, připravil pro ně WhatsApp nový nástroj, který umožňuje rozhodnout, kdo se může ke skupině připojit. Správce teď může sdílet odkaz na pozvánku své skupiny nebo rovnou zpřístupnit svou skupinu vybrané komunitě.
S růstem komunit a jejich větších skupin chce WhatsApp docílit toho, aby bylo snazší zjistit, které skupiny máte s někým společné. Stačí jen zadat jméno kontaktu a zobrazí se společné skupiny. Hodí se to i v situaci, kdy zapomenete, jak se hledaná skupina jmenuje, ale víte, že v ní je kromě vás také konkrétní kontakt.
Novinky v aplikaci WhatsApp
V pravidelně aktualizovaném článku sledujeme novinky v mobilní aplikaci WhatsApp. Část z nich se nejprve ukazuje v betaverzi, než zamíří do běžné dostupné verze, kterou si bezplatně stáhnete z Google Play a AppStoru.
Dva sloupce pro tablety i skládačky, mizet mohou i zprávy ve skupinách
Oživeno 3. března 2023 | Mobilní aplikace WhatsApp nově u skládaček a tabletů podporuje rozdělení do dvou sloupců, které značně zefektivní využití prostoru na větším displeji. Funkce už dorazila do betaverze aplikace, pokud tedy používá betu z Google Play, už na vašem zařízení bude fungovat. Ještě však nějaký čas potrvá, než se rozdělení do dvou sloupců dostane i do běžně dostupné aplikace. V levém sloupci vidíte vždy všechny vaše chaty, po rozkliknutí se vám obsah konverzací promítne do sloupce v pravé části obrazovky.

U skládaček už betaverze WhatsApp využívá rozhraní se dvěma sloupci
WhatsApp dále testuje nadstavbu pro mizející zprávy. Ty dosud fungují jen u přímých chatů, v budoucnu by však měly být k dispozici i ve skupinových chatech. V detailu skupiny bude možné mizející zprávy aktivovat, nebude se však jednat o globální nastavení zpráv, ale ovlivní jen odeslání vašich zpráv. V rámci dané skupiny mohou vaše zprávy automaticky zmizet za jeden den, týden nebo přesně ve vybraný den. Mizení zpráv bude možné kdykoliv stejným přepínačem deaktivovat.
Aktualizace Stavů může mít i hlasovou podobu, přibyly rychlé reakce
Oživeno 8. února 2023 | Mobilní aplikace WhatsApp hlásí novinky, týkající se funkce Můj stav, která vyjadřuje aktuální stav telefonu nebo jeho uživatele. Nově bude možné aktualizace vašeho stavu sdílet jen s určitou skupinou uživatelů, a nikoliv se všemi vašimi kontakty. Omezení viditelnosti aktualizace stavu nastavíte pokaždé, když si naplánujete jeho aktualizaci.
Jeho součástí nemusí jen fotka s textovým popisem, ale nové také hlas. WhatsApp dovolí nahrát hlasovou zprávu o délce až 30 sekund, a to pro ty případy, kdy chcete sdílet stav osobnějšího rázu. Někdy je totiž o dané věci lepší mluvit, než jen psát. Na své stavy můžete nově očekávat i reakce, stejně tak můžete hodnotit i stavy vašich přátel, a to jedním z osmi dostupných emoji. I nadále lze na stavy reagovat textově, hlasově nebo např. nálepkami. WhatsApp dá také daleko lépe vědět, že někdo z vašich kontaktů změnil svůj stav. Kolem ikony kontaktu se zobrazí výrazný kroužek.

Funkce Můj Stav dostal hned pět užitečných novinek, které jsou součástí poslední verze aplikace WhatsApp
Poslední novinkou, která se týká stavů, je okamžitý náhled obsahu sdíleného odkazu, pokud jej zveřejníte přímo ve stavu. Stav tak bude vypadat na první pohled lépe a ostatní budou hned vědět, čeho se odkaz týká. WhatsApp už začal nové funkce postupně zařazovat do poslední verze aplikace, která by měla být brzy dostupná všem uživatelům po celém světě. Pokud tedy ještě výše popsané funkce ve svém telefonu nemáte, budete si muset ještě chvíli počkat.
Vrácení smazané zprávy a přehlednější obrazovka probíhajících videohovorů
Oživeno 20. prosince 2022 | Nová užitečná funkce umožní vrátit zpět smazání již odeslané zprávy. Pokud na zprávě v konverzaci podržíte prst, poblíž horního okraje displeje se objeví ikona popelnice. Po stisknutí můžete zprávu lokálně smazat u sebe ve vlákně nebo u všech účastníků, kteří si zapojili do konverzace. Jenže, pokud jste smazání provedli nevědomky nebo byste zprávu hned po smazání chtěli vrátit zpět, má pro vás WhatsApp konečně řešení.
Funkce se nazývá „Náhodné smazání“, a dává všem uživatelům WhatsAppu pětivteřinové „okno“, v rámci kterého si mohou smazání rozmyslet. Není to mnoho, za pět vteřin si spoustu uživatelů ani neuvědomí, že se na displeji objeví tlačítko „Vrátit zpět“, kterým celou akci mazání ukončíte. Tato funkce se ale může hodit, když místo smazání zprávy u všech uživatelů v konverzaci zvolíte jen smazání zprávy na svém přijímači. A stiskem tlačítka můžete předejít případným problémům. Připomeňme, že beta testeři si mohli funkci vyzkoušet už letos v srpnu.

Je to drobnost, ale potěší. Pokud se při mazání zprávy překliknete, a nesmažete ji u všech, ale jen u sebe. Máte na opravu pět vteřin od smazání zprávy. Škoda, interval by mohl být trochu delší...
WhatsApp mimo textové komunikace vylepšil i videovolání. Nově se můžete přes aplikaci účastnit hovoru až se 32 účastníky. Dlouhým podržením prstu na oknu uživatele může jednotlivé účastníky ztlumit, nebo jim poslat soukromou zprávu. Samozřejmostí je rychlé připojení dalších osob do probíhajícího hovoru, stačí jen nasdílet odkaz na samotný hovor.

WhatsApp navíc vylepšil i videovolání, obrazovka je přehlednější, hned víte, kdo mluví, či kdo se aktuálně připojil
Barevné zvukové vlny vám vizuálně na první pohled jasně ukáží, kdo právě mluví. Když se někdo ke skupinovému hovoru připojí, na displeji se objeví výrazná notifikace. WhatsApp navíc pro systém iOS připravuje funkci Obraz v obraze (Picture in picture), která při minimalizaci WhatsApp nechá zobrazenou obrazovku s videem v kompaktní podobě, přičemž můžete v systému iOS dělat to, co zrovna potřebujete. Tato funkce se však zatím testuje, a do iPhonů dorazí až po novém roce.
Posílání jednorázových zpráv. Nejdou zkopírovat a po prvním přečtení zmizí
Oživeno 13. prosince 2022 | WhatsApp dostane další užitečnou funkci, kterou vývojáři s velkým odstupem času dohání konkurenci. Řež je o mizejících zprávách, které mají nastavenou automatickou „životnost“. Jakmile zprávy tohoto typu jednou přečtete, z telefonu se nenávratně smažou.
Tuto funkci jako první světu představil portál WABetaInfo, podle něhož je funkce součástí betaverze WhatsAppu, konkrétně u varianty 2.22.25.20. Mimo to, že zpráva zmizí hned poté, co ji uživatel přečte, a minimalizuje aplikaci, nelze ani se zobrazeným textem nijak pracovat. Jakmile aplikace detekuje zprávu typu „view once“, nepovolí vám kopírování textu, přeposlání zprávy ani pořízení screenshotu. Sejmutí obrazovky přitom v aplikaci WhatsApp jinak není žádný velký problém. Jednorázové zobrazení si dnes můžete nastavit u fotografií a videí, takže jednorázové zprávy byly vcelku očekávaným přídavkem.

Takto bude vypadat funkce „Mizející zprávy“ ve WhatsAppu. Jakmile si text jednou zobrazíte, už se k němu nedostanete. Při poslání takto zabezpečeného textu se na ikonce pro odeslání objeví malý zámek
A jaké bude mít funkce využití? Můžete s klidným svědomím sdílet citlivé informace, a mít jistotu, že si tuto zprávu nezobrazí nikdo jiný, než příjemce ve svém telefonu. WhatsApp však v tomto ohledu pouze dohání konkurenci, která už tzv. mizející obsah podporuje dlouhodobě. Máme tím na mysli např. Snapchat nebo Messenger.
Psaní zpráv sám sobě a režim Companion pro propojení až 4 zařízení
Oživeno 15. listopadu 2022 | Betaverze aplikace WhatsApp se naučila další nové kousky, které se brzy dostanou do běžně dostupné verze. První novinkou je režim, v rámci něhož si můžete napsat sami sobě. Což je vhodné např. pro uložené určitých informací nebo pří sdílení souborů mezi všemi vašimi propojenými zařízeními. Např. můžete z mobilní aplikace WhatsApp poslat fotografii z telefonu a stáhnout si ji na počítači z desktopové aplikace.

V betaverzi WhatsAppu už si můžete napsat i „sami sobě“
Jak na to? Jednoduše bude stačit při psaní nového chatu ze seznamu vybrat sám sebe. Tyto chaty, které si píšete „sami sobě“ jsou viditelné ve všech propojených zařízení, a samozřejmě se jich týká i koncové šifrování. V betaverzi aplikace se také objevuje režim „Companion“, který dovoluje propojení aplikace ve vašem smartphonu s aplikací ve vašem dalším mobilním zařízení.
Při nastavování aplikace WhatsApp v tabletu stačí z horní nabídky vybrat položku „Propojit zařízení“. Ve smartphonu zvolíte funkci „Propojená zařízení“, povolíte připojení nového zařízení (tablet nebo třeba druhý telefon) a namíříte displejem telefonu na druhé zařízení, na němž se ukazuje unikátní QR kód. Na podobném principu ostatně funguje i párování mobilní a desktopové aplikace.

V režimu „Companion“ bude možné propojit až čtyři mobilní zařízení
Celkem je možné tímto způsobem spárovat až čtyři mobilní zařízení. Pokud vám někdo pošle zprávu, notifikace dorazí na všechny vaše spárovaná zařízení. Koncové šifrování zůstává u všech zařízení samozřejmě i nadále v platnosti. Nové funkce jsou prozatím součástí betaverze WhatsAppu, a jejich integrace do veřejně dostupné verze aplikace tedy ještě nějakou dobu potrvá.
Zdroj: Wabetainfo[1], Wabetainfo[2]
Komunity a více chatů pod jednou střechou. Hromadně si zavoláte či vyplníte ankety
Oživeno 3. listopadu 2022 | WhatsApp celosvětově spouští funkci Komunity. Díky této nové funkci můžete do komunit spojovat více stávajících skupin, které mají třeba podobné zaměření. Jako jejich tvůrce máte možnost informovat všechny členy komunity v rámci hromadných oznámení, nebo pouze účastníky jednotlivých podskupin. Těch může být v jedné komunitě až 1 024.
WhatsApp si od komunit slibuje přehlednější organizaci chatů, ke které přidává důraz na zabezpečení a soukromí. V rámci komunit samozřejmě můžete používat rychlé reakce emotikony či sdílet soubory o velikosti až 2 GB. Nevhodné zprávy může z komunit odstranit administrátor komunity, jakmile tak učiní, zpráva se smaže ze všech telefonů jednotlivých členů. V rámci komunit můžete počítat i s hromadnými videohovory, kterých se může účastnit až 32 osob. A vyzkoušet můžete také ankety s hlasováním, které se zobrazí přímo v chatu.

Ukázkové využití komunit v komunikační aplikaci WhatsApp
Ukázkovým příkladem komunit je např. komunita rodičů dětí ve škole. Všechny globální oznámení přistanou do všech podskupin, které se týkají např. jednotlivých tříd. Dalším příkladem je sdružení vlastníků bytových jednotek, které může v rámci komunity spojovat celý blok, a to ze skupin, která se každá týká jednoho bytového domu. A podobných příkladů by se z praxe dalo najít více. Veškeré chaty v komunitách jsou samozřejmě zabezpečeny koncovým šifrováním.
Představení WhatsApp Komunit:
Call Links. Stačí odeslat odkaz a kdokoliv se může připojit k probíhajícímu hovoru
Oživeno 27. září 2022 | Aplikace WhatsApp zavádí novou funkci WhatsApp Call Links, která podstatně zjednoduší plánování a sdílení probíhajících hlasových a video hovorů. Jedním kliknutím bude možné nasdílet odkaz hovoru a poslat jej prakticky komukoliv. A to i těm, které nemáte ve svém seznamu kontaktů. Protistrana však musí mít nainstalovanou aplikaci WhatsApp, jinak se ke sdílenému hovoru nepřipojí. Tato funkce sice vypadá jen jako drobnost, v praxi by mohla být často využívána.
Sdílení probíhajících hovorů sice není žádná světoborná novinka, WhatsApp je však globální gigant, jemuž přidání nových funkcí tradičně trvá dost dlouho. WhatsApp se chce tímto softwarovým přídavkem zase o krok přiblížit populárnímu Zoomu, jakožto převážně mobilní alternativa. Aplikaci v mobilu si však můžete propojit s aplikací pro počítač či s webovým rozhraním.

WhatsApp přidává rychlé sdílení odkazů na probíhající videohovory a hlasová volání
Mark Zuckeberg na svém Facebooku informoval o tom, že bude funkce uživatelům postupně zapínána v následujících dnech, resp. v průběhu celého týdne. Současně vývojáři testují i šifrované videovolání až pro 32 účastníků, k němuž budeme bližší detaily znát již velmi brzy.
WhatsApp dostal za poslední tři měsíce hned několik velkých aktualizací. Dočkali jsme se kompletních rychlých reakcí na zprávy, zpřístupnění migrace chatů z Androidu na iOS (dříve to fungovalo jen obráceně), tichého opuštění konverzací, rychlejší desktopové aplikace pro Windows či přijmutí hovorů na hodinkách se systémem Wear OS. Vývojáři aplikace WhatsApp, která vznikla již v roce 2009, tak mají i po třinácti letech stále co vylepšovat.
WhatsApp pro Windows zrychlí. I tentokrát jej musíte nejdřív propojit s telefonem
Oživeno 17. srpna 2022 | Komunikátor WhatsApp jste sice už teď mohli používat na desktopu, ale jen v podobě webové aplikace či přímo ve webovém prohlížeči. Služba má nově k dispozici aplikaci, která běží přímo ve Windows, a stáhnete si ji z Microsoft Storu. Aplikace už nevyužívá starý backend založený na webových službách, ovšem na první pohled vypadá vše stejně. Jen s tím rozdílem, že aplikace běží a spouští se rychleji a využívá méně systémových zdrojů. A v případě, že váš telefon bude zrovna offline, můžete v chatování pokračovat na počítači.
WhatsApp chystá obdobnou verzi aplikaci i pro MacOS, ovšem ta je v tuto chvíli ve fázi beta testování a pravděpodobně stále ve vývoji. Aplikace však bude „univerzální“, bude tedy vycházet z aplikace pro iPhone a poběží nativně na hardwaru od Applu. I tato verze aplikace má být o dost rychlejší než stávající podoba využívající Web API.

Nová podoba aplikace WhatsApp pro Windows
U obou variant aplikace bude třeba nejprve propojení s účtem v telefonu, který je navázán na telefonní číslo. Po propojení budete moci z desktopových systémů odesílat a přijímat zprávy či volat podobně jako na smartphonu. A to s koncovým šifrováním, které je k dispozici i pro každé propojené zařízení. Myslete však na to, že propojení počítače a telefonu se automaticky zruší, pokud se u svého smartphonu k WhatsApp nepřihlásíte po dobu 14 dní.
Zdroj: WhatsApp
Tiché opuštění konverzace, skrytí statusu „online“ a delší doba na smazání odeslané zprávy
Oživeno 9. srpna 2022 | Do aplikace WhatsApp brzy přibydou čtyři šikovné funkce. Tou první je omezení informace „Viděn online“ u specifických kontaktů. Pokud se tedy budete chtít vyhýbat přátelům, stačí u nich skrýt informaci o tom, kdy jste byli naposledy online. Můžete tak jejich zprávu ignorovat, zatímco protistrana si bude myslet, že jste ještě nebyli online a tuto zprávu si tedy nepřečetli. Tato funkce navazuje na omezení viditelnosti statusu z loňského prosince, který se týkal těch kontaktů, které nepatří mezi vaše přátele.
Druhou užitečnou funkcí je tzv. „tiché“ opuštění skupiny. V současné době je to nastaveno tak, že jakmile uživatel opustí skupinu, jsou o tom informování všichni účastnici konverzace. A to může odstartovat spoustu návazných soukromých konverzací s prostým dotazem na to, proč jste vlastně skupinu opustili. Nově bude možné opustit skupinu ve vší tichosti, dozví se o tom jen její administrátoři.

Tři novinky ve WhatsApp. Váš status můžete u vybraných uživatelů deaktivovat, u jednorázových zpráv nepůjde pořídit screenshot a při opuštění skupiny se o tom dozví jen její administrátor
Třetí novinkou je blokování screenshotů v případě jednorázových zpráv. Ty jsou určeny na jednorázové zobrazení, přičemž se následně z konverzace smažou. Uživatelé však toto omezení obchází tím, že si pořídí screenshot obrazovky a mají tak informaci z fotografie nadále uloženou. A pokud se jedná o citlivou fotografii, její následně přeposlání může pro původního autora znamenat velký problém. WhatsApp testuje omezení screenování v případě jednorázových zpráv, a toto omezení by mělo být k dispozici v brzké verzi aplikace.
Poslední novinkou je prodloužení intervalu na smazání odeslané zprávy. Nově si smazání můžete rozmyslet zhruba do dvou dní. Update aplikace WhatsApp se vám nabídne automaticky, popř. je možné aplikaci aktualizovat ručně přímo přes aplikační obchody Google Play a App Store.
Migrace chatů z Androidu na iOS
Oživeno 22. července 2022 | Zhruba měsíc po otestování v betaverzi se do aplikace WhatsApp dostává nová funkce. Tento populární komunikátor tak i v běžně dostupné verzi dokáže přenést z Androidu na iOS historii konverzací. Ale musíte splnit několik základních podmínek.
V Android telefonu i iPhonu musíte mít nejnovější verzi aplikace, u Androidu je to 2.22.7.74 nebo vyšší, u iOS pak verze 2.22.10.70 či novější. Starý a nový telefon musí mít stejné číslo, tedy je třeba SIM kartu z původního telefonu umístit do nového. Data je možné přesouvat z Androidu jen do zcela nového či obnoveného iPhonu, a to přes aplikaci Přechod na iOS, kterou si bezplatně stáhnete z Google Play. Za její existencí nestojí nikdo jiný, než firma Apple. Posledním důležitým detailem je to, aby byly oba telefony připojeny ke stejné Wi-Fi síti. Více informací se dozvíte na webu WhatsAppu.
Je třeba připomenout, že opačným směrem, tj. z iOS na Android přenosy konverzací fungovaly již dříve.
WhatsApp umožnil přenos historie konverzací již vloni, a to směrem z iOS na Android. Jako první mohly funkci loni v srpnu využít smartphony od Samsungu, v říjnu pak navázala všechna další zařízení s Androidem 12. Přenos konverzací opačným směrem však funguje až nyní, a to zatím v betaverzi aplikace WhatsApp beta.
Pokud tedy budete přecházet z Androidu na iOS, můžete si s sebou vzít i své staré konverzace. Tedy za předpokladu, že budete splňovat všechny tyto podmínky:
- přecházíte z Androidu 5 Lollipop a novějšího
- na Androidu používáte aplikaci WhatsApp 2.22.7.74 nebo novější
- na iPhonu budete mít stejné telefonní číslo jako na Androidu
- přenos dat je jednorázový, a to při úvodním nastavení iPhonu
Zatímco splnění prvních tří bodů je „brnkačka“, na čtvrtý bod si musíte vzpomenout při nastavování iPhonu. Funkce je navázána na aplikaci Move to iOS, v rámci které do přenášených dat zahrnete i konverzace z WhatsAppu. Pokud na to však zapomenete a chaty nepřenesete, znamená to, že budete muset iPhone kompletně vyresetovat nebo používat aplikaci WhatsApp „s čistým štítem“. Přenos dat tedy probíhá lokálně přes Wi-Fi či hotspot, a oba telefony musí být připojeny k nabíječce.
Je třeba dodat také to, že součástí přenosu jsou pouze konverzace. Při využití aplikace Move to iOS se nebudou přenášet informace o provedených platbách ani historie volání přes WhatsApp. Zatím však není jasné, kdy funkce dorazí di běžně dostupné verze aplikace. Odhadujeme, že to minimálně několik měsíců potrvá.
Zdroj: WhatsApp
Nové nastavení soukromí. Kdo uvidí profilovku, poslední stav online a další detaily
Oživeno 19. června 2022 |Do mobilní aplikace WhatsApp se v těchto dnech dostává nová verze nastavení pro soukromí, která umožní skrýt vaše základní údaje před vybranými uživateli ze svého seznamu kontaktů. Již dříve jste mohli v betaverzi aplikace skrýt svou profilovou fotografii, informaci o tom, kdy jste byli naposledy online (funkce Naposledy), a své další detaily, např. profilovou informaci nebo stav, před vybranými uživateli. A tato možnost se v aktuální verzi dostává i k uživatelům veřejně dostupné aplikace po celém světě na platformách Android a iOS.
V rámci nové nabídky můžete mít své údaje veřejně dostupné pro všechny, popř. jen pro kontakty, které máte uložené v adresáři svého telefonu. Třetí možností je viditelnost všech údajů pro všechny mimo několika vybraných kontaktů. A nebo můžete viditelnost všech údajů zablokovat, rezolutně a pro všechny. Jenže, pokud si u kontaktů zobrazování svých údajů vypnete, ty stejné údaje se opačně zneviditelní i vám. Potřebná nastavení můžete měnit přes Nastavení - Účet - Soukromí.

Ve skupinových hovorech můžete snadno utlumit další uživatele, dále se pak přehledně dozvíte o uživatelích, kteří se k hovoru nově připojili
Další novinka se týká skupinových hovorů, u nichž můžete vybrané uživatele ztlumit. A to se může hodit tehdy, pokud si daný uživatel zapomněl ztlumit sebe sama. V průběhu skupinového videohovoru tak jeden nepozorný uživatel už nebude rušit všechny ostatní. V průběhu hovoru se také mnohem přehledněji dozvíte, kteří uživatelé do něj aktuálně přibyli.
Reakce na zprávy pomocí emoji
Oživeno 6. května 2022 | WhatsApp se ve své poslední betaverzi konečně dočkal funkce, která se už u alternativních komunikačních platforem používá dlouhodobě. Řeč je o reakcích na zprávy ve formě několika emotikon, které obdobně fungují např. u Telegramu, Messengeru nebo Discordu. Funkce je součástí betaverze WhatsAppu s číslem 2.22.8.3, takže ještě chvíli potrvá, než se dostane do finální verze aplikace.

WhatsApp konečně přidal rychlé reakce na zprávy. V základu můžete vybírat z těchto šesti možností
Uživatelé WhatsAppu si budou moci vybrat jednu ze šesti reakcí – palec nahoru, srdce, smích, překvapení, smutek a poděkování. V současné době je funkce aktivní u omezeného počtu betatesterů, a to, jak na Androidu, tak u iOS i v desktopové verzi aplikace. Zatím také není jasné, že budou reakce k dispozici u všech typů konverzací, nebo budou omezeny na skupinové či individuální chaty.
Stačí jen podržet prst nad obsahem ve vlákně, např. nad zprávou s textem nebo na fotografii, a vybrat z dostupných reakcí. V případě fotogalerií můžete pro každou fotku použít jinou rychlou reakci. Současně s touto aktualizací se WhatsApp naučil posílat větší soubory (až 2 GB), postupně také naroste maximální počet členů ve skupinových chatech z 256 na 512 účastníků.
Zdroj Wabetainfo
WhatsApp Komunity – sdružování chatů podle podobnosti témat
Oživeno 6. května 2022 | Komunikační aplikace WhatsApp spouští funkci Komunity, který budou něco jakou soubor menších skupin se stejným nebo velmi podobným zaměřením. Uživatelé mohou Komunity vytvářet přidáním individuálních skupin, jejich administrátoři mohou následně skupiny spravovat, popř. posílat zprávy všem skupinám najednou. Individuální konverzace samozřejmě i nadále zůstávají, existují ale ještě nadřazené služby pro Komunitu, které mohou ovlivnit všechny chaty najednou. Samotné Komunity pak samozřejmě podporují koncové šifrování.
Komunity budou pod důslednou kontrolou administrátorů, v případě detekce nelegálního či násilného obsahu mohou být okamžitě rozpuštěny. WhatsApp s nástupem Komunit změní i interval přeposílání zpráv, nově už nebude možné zprávu přeposlat do pěti chatovacích skupin, ale pouze na jednu jedinou.

Změny se dotknou i samotných individuálních chatů, ať už budou zařazeny do Komunity, či nikoliv. WhatApp nově nabídne emoji reakce na zprávy, aniž by uživatelé museli emoji zasílat v nové zprávě. Administrátoři budou moci mazat nevhodné zprávy ve skupinách, které se v jednu chvíli odstraní z chatů všech uživatelů. V rámci sdílení souborů můžete počítat až s 2GB limitem, rychle vytočené konferenční hlasové hovory přes WhatsApp budou moci mít až 32 účastníků.
Jak si teorii Komunit představit v praxi? Kupříkladu ředitelé škol budou mít spojení s rodiči všech žáků zároveň. V rámci školní Komunity budou pro každou třídu založené samostatné chatovací místnosti. Individuální konverzace zůstanou ve třídách, globální zprávy pro všechny se ze strany ředitele školy při odeslání automaticky rozešlou do všech tříd. Podobné rozdělení by mohlo fungovat i ve firmách, zájmových kroužcích, restauracích, u sdružení vlastníků bytových jednotek, apod.
Představení služby WhatsApp Komunita:
Funkce Komunity se v těchto dnech dostává do uzavřené bety, a v následujících týdnech by se měla dostupnost této funkce rozšířit i na další zařízení
Zdroj: WhatsApp Blog
Hlasové zprávy umí pauzovat nahrávání a poslouchat mimo konverzaci
Oživeno 31. března 2022 | WhatsApp poslední měsíce intenzivně vylepšuje svou aplikaci a často píšeme o zásadních novinkách. Tentokrát se zaměřil na hlasové zprávy, a to pořádně. Dokonce se firma nebojí novinku označit jako novou generaci hlasových zpráv. Hlasovky jsou přitom pro aplikaci velmi stěžejní způsob komunikace. Denně jich přes něj uživatelé pošlou ohromných 7 miliard.

WhatsApp dostává spoustu praktických vylepšení u hlasových zpráv, které mu jiné komunikátory mohou jen závidět.
Novinky se týkají jednak nového designu, ale i toho, jak fungují. Nově totiž bude možné hlasové zprávy poslouchat i mimo chat. Uživatel dokonce může číst jiné zprávy nebo na ně odpovídat, zatímco na pozadí se mu přehrává hlasovka. Ty mají navíc nový, lépe vypovídající vzhled, v rámci něhož jsou reprezenvotány zvukovými vlnami, které věrně ukazují hlasitost a pomáhají i ke sledování průběhu přehrávané nahrávky.
Naopak když hlasovku posíláte, budete konečně mít možnost nahrávání pouze pozastavit. Pokud si musíte během nahrávání ještě něco promyslet, případně vás něco vyruší, jednoduše dáte pauzu a k nahrávání se do stejného místa můžete později vrátit. Po dokončení nahrávky vám navíc WhatsApp dá možnost si zprávu poslechnout dříve, než ji odešlete.
Aplikace si dokonce pamatuje i místa pozastavení přehrávání. Když přijatou hlasovku nestihnete doposlechnout, můžete ji zastavit a později v ní pokračovat. Pokud dostáváte dlouhé zprávy, které nestíháte poslouchat, hodit se bude i nová možnost zrychleného přehrávání o rychlosti 1,5× či 2×. WhatsApp samozřejmě nezapomněl připomenout, že všechny hlasové zprávy v aplikaci jsou chráněny koncovým šifrováním. Novinky se komunikátoru dostanou v příštích týdnech.
Mizející konverzace mohou být nově výchozím nastavením. Zmizí za den, týden, nebo až po čtvrt roce
7. prosince 2021 | WhatsApp rozšířil ochranu soukromí v konverzacích. Oblíbený messenger v aktuální verzi aplikace vylepšil možnosti automatického odstraňování zpráv. U všech nových konverzací bude možné nastavit automatické mazání jako výchozí. Uživatel tak nebude muset myslet na to, jaká data jsou v konverzacích uchovávána.

Samozřejmě bude možné mizení zpráv aktivovat i ručně u stávajících konverzací. Vcelku nedávno zde WhatsApp umožnil automatické mazání zpráv po 7 dnech. Nově ale dává uživateli na výběr další časově intervaly. Uživatel si bude moci zvolit mazání již po 24 hodinách, nebo po 90 dnech.
Pokud uživatel nastaví pro konverzaci automatické mazání zpráv jako výchozí, bude i druhá strana na tuto změnu upozorněna, aby věděla, že zprávy mezi nimi nebudou uchovávané. V případě nesouhlasu je možné mizení zpráv v konverzaci deaktivovat. Kromě mizejících zpráv samozřejmě zůstává zachováno i koncové šifrování.
WhatsApp v posledních měsících přinesl hned několik novinek. Vcelku nedávno jsme se dočkali migrace chatů z iOS a Androidu a velmi očekávanou změnou byla i možnost využívání aplikace na několika zařízení naráz.
Zdroj: WhatsApp
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium