Co přinese nový rychlý internet T-Mobilu? (+ srovnání s CDMA)

Pokud na vás byla první část článku o rychlém internetu od T-Mobilu technicky komplikovaná, tentokrát byste měli být spokojeni. Na chystanou mobilní datovou síť T-Mobilu se podíváme očima uživatele hledajícího co nejlepší připojení k internetu. Je zde také podrobné porovnání se sítí CDMA od Eurotelu.
Co přinese nový rychlý internet T-Mobilu? (+ srovnání s CDMA)
Kapitoly článku
T-Mobile svoji vizi představil na tiskové konferenci jasně. Nepotřebujete už pevnou linku. Rychlá data umíme přenášet bezdrátově a budete k tomu potřebovat jen náš terminál, který se sám snadno nainstaluje a nastaví. Pak už za vás vybere vždy to nejlepší dostupné připojení, ať se budete nacházet kdekoli po ČR. A to vše samozřejmě v rámci jednoho tarifu. A čím více se budete nacházet v civilizaci, tím vám to pojede rychleji a lépe – a naopak.

Již příští rok tak zaměstnanci vaší firmy mohou být na Invexu k intranetu/internetu připojeni rychlostí přes 500 kb/s. Použijí k tomu síť TDD UMTS přes svoji PC kartu v notebooku. Stejně tomu bude i ve všech větších okresních městech. Jestliže mají cestu i do v menších měst, pak tam PC karta automaticky využije pomalejší EDGE (okolo 150 kb/s). Zkrátka nezůstanou ani při školení na horské chatičce v Horní Dolní, kde modem využije alespoň základní GPRS (okolo 60 kb/s) a tím je pokryt úplně každý kout naší krásné země. To vše za jednu cenu a hlavně nemusíte nic vědět o vlastnostech či dostupnosti všech možných i nemožných technologií, které se na nás valí.

Zapomínat by se též nemělo na technologii Wi-Fi, kterou bude PC karta od T-Mobilu také umět. T-Mobile v ČR sice Wi-Fi téměř ignoruje, nicméně možnost spojení dnes patří již k základní výbavě počítačů a hodit se může vždycky.

Mobilním uživatelům tak rychlý internet od T-Mobile přinese především vyšší pohodlí a to jak v dosahovaných rychlostech, tak v snadností použití. Současné GPRS je dost pomalé a konkurenční řešení od Eurotelu na bázi CDMA je přece jen těžkopádnější. Vyžaduje použít externí modem, který zdaleka nefunguje na celém území ČR o zahraničí už ani nemluvě.

Podrobné srovnání chystané datové sítě T-Mobilu s CDMA Eurotelu najdete dále v článku

T-Mobile proti Českému Telecomu

Rychlý internet od T-Mobilu může také konkurovat ADSL připojení, zejména v segmentu zákazníků z řad domácností a malých firem. Externí modem pro stolní počítače s možností sdílení konektivity bude jistě atraktivní alternativou pro ty, kteří potřebují rychlé připojení k internetu a nechtějí se vázat na telefonní linku.

Proti současnému ADSL hovoří jasně nemožnost si rychle a jednoduše modem přenést, ale hlavně nutnost platit současně hlasový tarif Českému Telecomu. A vzhledem k tomu, že rychlý internet T-Mobilu bude mít technické parametry srovnatelné s ADSL, k úspěchu mu bude stačit pouze přiblížit se také k jeho ceně. Ta po nedávném cenovém propadu skončila někde mezi 700 a 800 Kč vč. DPH za základní linku 256 kb/s (kalkulováno jako poplatek za ADSL + hlasový paušál bez volných minut resp. poplatek za ADSL + trestný poplatek za to, že hlasové služby nevyužíváte).

Rozhodně však nelze souhlasit s vizí T-Mobilu, že pevné linky již nebudou vůbec potřeba. Takové iluzi je snadné podlehnout v záplavě zpráv o překotném vývoji v bezdrátových technologiích (zejm. WiMax), které přinášejí rychlosti vyšší, než jsou schopny nabídnout současné pevné linky. Fyzikální zákony jsou však neúprosné a ve věčném souboji nemohou bezdrátové technologie nad kabelovými nikdy zvítězit. I ty se totiž vyvíjejí a pravda je taková, že spojení po kabelu vždy bylo, je a bude o řád rychlejší a spolehlivější.

Tvrzení T-Mobilu lze akceptovat spíše v kontextu naší smutné české reality, kdy mobilní operátoři, chtě nechtě, nahrazují služby pevných linek. To se však neděje z důvodu pokroku bezdrátových technologií nad kabelovými, ale čistě kvůli neochotě i neschopnosti Českého Telecomu nabídnout totéž pevnou linkou.

Cena neznámá

Cena, za kterou bude T-Mobile svůj rychlý internet nabízet, je zatím největší neznámou celého projektu. Není to však proto, že by ji T-Mobile tajil. Situace na telekomunikačním trhu se vyvíjí turbulentně a proto ani nemá smysl přesné ceny kalkulovat a zveřejňovat nyní, když do ostrého startu této sítě zbývá ještě několik měsíců.

Představitelé operátora však jasně deklarovali, že nechtějí službu uvést jako prémiovou. Snahou bude naopak atraktivní poměr výkon/cena. To by znamenalo, že ceny rychlého internetu od T-Mobile budou konkurenční, zejména směrem k ADSL Českého Telecomu a CDMA Eurotelu.


V příští kapitole se ještě podíváme na tarify, které T-Mobile nabídne. Hlavně zde ale začne druhá část článku, která srovnává technologii T-Mobilu se sítí Eurotel CDMA

Témata článku: T-Mobile, Srovnání, Internet, Operátoři, Ostatní, CDMA, Horní Dolní, Datová síť, Atraktivní poměr, Uvedená rychlost, Rychlý internet, Mobil, MOBI, Rychlý, Pohodlné řešení, Nov, #cd, Externí modem, Integrovaná anténa, T - Mobil, Místní síť


Určitě si přečtěte