Co se stane s mým telefonem až zemřu je mi totálně u zadele.
Tyto veci jsem u svych rodicu,oba pres 80,jiz vyresil.Veskere bankovni zalezitosti,energie,dum,platby obecne i prijem jejich duchodu atd. resim pres me pristupy na svoji osobu na muj ucet,psany jen na me,jinak i vse ostatni je prepsano na me.Jiz nejsou mentalne schopni tyto zalezitosti resit.Co se mobilu tyce,oba dostali nekolik let stare bezcenne tlacitkace,pausaly prevedeny na dobijecky,sms jiz nezvladaji,diky nachluchlosti volaji jen v krizi,takze jim udrzuji kredit na nekolika desetikackach.V seznamu maji jen me,doktora,zachranku a par lidi z domu a z pribuzenstva.Az budou povolani k nejvyssimu,pristroj i simku s cislem klidne vezmi cert,cislo stejne ma jen par lidi,zadne instituce a zbyly kredit par desetikacek resit nebudu.
Ďakujem za zhrnutie. Je to zaujímavý a myslím že aj užitočný článok. Pochopí to hlavne človek, ktorý už musel niečo podobné riešiť. Nieje to ľahké pre pozostalého riešiť aj takéto veci, ale ak mu to človek uľahčí, tak je to veľká pomoc.
"Veškeré přístupové informace můžete uložit například v digitálním úložišti, jako jsou nejrůznější správci hesel."a ten spravce hesel ma heslo ke vstupu aby ukazal ta dalsi hesla 😀 to sme si moc nepomohli... kdepak, co se founu tyce, co v nem je umre se mnou, nikoho to nemusi zajimat. A pro sychr by to scelo jeste zasifrovat vsecko v PC nejakym pekelnym klicem... ani nic vam nedam ! 😝
tak samozrejme je to každého voľba. Kto chce aby sa s jeho vecami niečo riešilo, tak zanechá heslá-pokyny. Kto nechce nič také riešiť, tak nemusí nič zanechávať.
Tak tohle mě opravdu zajímat nebude
ale tvoju rodinu a znamych najblizsie dni od tvojho skonania ano, napr fotky co budes mat v mobile a znamy ci rodina ich budu chciet ako spomienku, pokial nie si pedak, alebo tam nemas porno. ver ze aj toto riesia ludia a ak sa nemaju ako dostat najma do fcb uctu resp riesia ako hromadne z toho konta dostat tieto fotky ci videa. ale jasne nie je to len o fcb...
On nema rodinu...
A proč ne Radku? Ty nezemřeš? Nebo někdo z Tvých blízkých? Jsi asi hodně mladý člověk a smrt je pro mladé něco, co se jich netýká, ale bohužel sebto týká všech. Samozřejmě doufám a přeju, aby jsi (jsme) tady byli do 120 ti let, ale to nic nemění na tom, že zemřeme.
Super článek. Žádné kapitoly. To chválím.
>> Vytvořte komplexní seznam hesel ke všem digitálním účtům, včetně e-mailů, sociálních sítí, bankovnictví a dalších relevantních platforem.Bankovnictví k čemu? Pokud někdo zemře, tak to stejně musí někdo řešit a když se banka o úmrtí dozví, tak afaik účet zablokuje než se to vyřídí. Pokud se tam bude někdo přihlašovat a třeba převádět peníze, tak je to snad i trestné. Protože to jde do dědického řízení a nemůže se s tím nakládat dřív. Asi bude jiná situace, pokud je to třeba společný účet manželů, to nevím jak se řeší. Zůstat bez peněz taky dost dobře nejde.Jinak samotná hesla jsou dneska stejně prakticky k ničemu - s 2FA se to musí ještě potvrdit na telefonu. Takže by člověk musel v prvé řadě někde napsat heslo/pin k telefonu. Jenže tohle někomu dávat je taky riziko, že to buď zneužije on nebo to třeba nějak unikne.
Názor byl 1× upraven, naposled 17. 3. 2024 23:16
Dokud není papír od notáře (nemyslím ukončené dědické řízení), tak mobil zůstává v úschově nemocnice (praxe se různí), pokud zemřel dotyčný tam. V lepším případě ho sestra na chvilku nechá pro nahlédnutí do kontaktů apod., ale pak si jej vezme do úschovy. Tj. minimálně po dobu bez dokladů k dědictví je cokoliv s 2FA nepoužitelné.
Tam záleží na implementaci, ty systémy, kde stačilo opsat číslo v aplikaci, mohou běžet na víc místech (něco jsem si takhle "zálohoval" na tablet). Ono to jede offline a akorát generuje čísla na základě času. U něčeho fungují push notifikace, tam je potřeba být online, přijde číslo a to se opíše do přihlašovacího dialogu. To nevím, jestli může běžet na víc místech (ale snad taky). Nicméně, jedna stránka je vyřešit to technicky, druhá legislativně. Většinou je ve smlouvách, že člověk nikomu přístupové údaje nedá a přihlašovat se někam, když víme, že ta osoba už nežije, to taky nebude zrovna legální. Nemluvě o tom, když by někdo třeba převedl prostředky jinam.
To s bankovnictvim davno neplati. Banka pouze zablokuje pristup zemrele osobe, ale ucet bezi dal a trvale prikazy se dale provadeji. Stejne tak dispozicni pravo vytvorene po zmene predpisu odhadem 15 let zpatky, umoznuje provadet operace. Notar si to pak probere a bude vymahat neopravnene pouzite prostredky, ale treba zrovna pohreb je myslim ok. Ze spolecneho uctu jde do dedictvi polovina, takze to uz neni vubec problem.
Třeba šmejdi vodafone chtěli roční poplatek i za mrtvou duši.Ale některý digitální dědictví nechceš vidět, třeba dickpicto by byl nověj typ na prank, toho by se mohli chytit VirálBrothrsAhoj, tady Lída...PS, ale dyť jsme tě už pohřbiliTak mi pošli selfí s dnešníma novinamaTak rovnou dáme videkól ne
nerozumim.. neexistuje nic jako smlouva na dobu urcitou, jen vypoved mesicni... nesmis hned zminovat ze je dotycny uz jen duší...
To jsou zase starosti... Telefon, internet, TV a pod. stačí zrušit s úmrtním listem. A ostatní digitální účty prostě časem zaniknou, stejně jako spousty účtů, které jsem měl a přestal používat. Fotky z mobilu předpokládám každý průběžně zálohuje do nějakého cloudového úložiště, které sdílí s rodinou. Takže v podstatě není co řešit.
Co se stane??? Nic, normálně se zruší a to je celé !!!
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.