Nejdůležitějším příslušenstvím k telefonu je nabíječka, ovšem v dnešní době mnozí výrobci kvůli „ekologii“ do základních krabiček žádnou nepřidávají, a tak je to na vás. Buď použijete starší adaptér, nebo si pořídíte nový. A to bohužel platí i o dalších doplňcích, které jsme kdysi vídali přímo v základní krabici. Fólie ani přibalený poloprůhledný kryt už dávno nejsou samozřejmostí.
Jenže, k telefonům můžete přidat celou řadu dalších doplňků. Tentokrát však nebudeme doporučovat konkrétní příslušenství, ale zaměříme se na to, které kategorie produktů mají pro smartphone smysl, a které jsou naopak úplně zbytečné. Některé typy příslušenství se totiž na papíře tváří daleko lépe, než ve skutečnosti. A zmínit je třeba i to, že některé příslušenství je vyráběno na míru danému modelu (typicky originální příslušenství či doplňky pro nejpopulárnější modely), jindy se zase bavíme o univerzálních doplňcích, u nichž je třeba kompatibilitu nejprve otestovat.
Kryt, obal nebo pouzdro
- Cena: typicky od několika stovek až po 1 500 Kč
Alfou a omegou při používání telefonu by měla být jakákoliv forma krytu či obalu. Ať již v podobě, do které telefon zasunete, nebo do něj telefon zacvaknete. Kryty a obaly se nabízí v různých podobách a provedeních, jsou na míru určené pro dané modely i univerzální, které pojmou telefony různých úhlopříček, u nichž je ale vhodné dopředu vyzkoušet, zda do něj napasujete i svůj vlastní telefon.

Kryty pro mobilní zařízení mají občas i bonusy navíc. V tomto obalu k tabletu najdete i slot pro dotykové pero
Primární úlohou obalů a krytů je ochrana šasi telefonu, a to proti nárazům a škrábancům. Vybírat můžete z nepřeberného množství typů, materiálů a barev. Podle toho, kdo obaly vyrábí, se také liší jejich cena. Může se jednat o doplňky, které stojí několik stovek, ale také na trhu narazíte na kryty za jeden a půl tisíce, i více. U tabletů bývá součástí krytů i klávesnice, což ještě více zvyšuje pořizovací cenu.
Fólie nebo tvrzené sklo na displej
- Cena: několik stovek korun
Po ochraně krytů telefonu, třeba za účelem jeho budoucího prodeje, by měla být vaší další prioritou ochrana displeje. Ke smartphonu je vhodné dokoupit ochranné sklo nebo alespoň fólii, která je první bariérou při kontaktu displeje s cizími tělesy. Nemusí se jednat o nic zásadního, displej telefonu totiž mnohdy podřete nevědomky třeba v kapse nebo při běžném používání.

Správné nalepení fólie může být oříšek. Ze své praxe jsem si ověřil, že fólie zásadně kupuji po dvojicích. U nalepení té první se vždy objeví nějaký problém...
Občas se sice stane, že fólii na displeji objevíte hned při vybalení telefonu ze základní krabičky. Tento scénář je však v současné době čím dál tím méně pravděpodobný. A pokud ano, tyto fólie skutečně nevydrží „věčně“. Postupem času je zřejmě stejně nahradíte novou fólií nebo tvrzeným sklem, které však může jít nalepit těžko, pokud má váš telefon třeba zakřivený displej. Při nalepování fólie nebo skla je třeba displej zbavit smítek prachu i nečistot, mnohdy se tak vyplatí fólii nechat nalepit přímo na prodejně. Ušetříte si tak zklamání ze svých (četných) neúspěchů.
Na dalším listu se zaměříme na vhodnost koupě externích baterií a sluchátek.
Pokračování 2 / 7
Powerbanka
- Cena: značkové modely se slušnou kapacitou do tisícovky
Smartphony dnes rozhodně nevydrží věčně. A pokud se bavíme o těch nejvýkonnější, jedná se maximálně o jednodenní telefony. A pokud s nimi děláte „něco“ navíc, může vám brzy dojít šťáva.

Některé powerbanky dokáží nabít i notebook, při výběru dbejte zejména na rychlost nabíjení i na počet portů - zejména pokud byste chtěli nabíjet více zařízení. Před koupí ale zkontrolujte maximální dobíjecí výkon powerbanky u svého telefon, v režimu nutné kompatibility se telefony dobíjí velmi pomalu
Vyplatí se tak mít po ruce powerbanku, ze které si v případě potřeby dobijete telefon. Nepočítejte s tím, že využijete maximální kapacitu powerbanky na dobití telefonu do plna (tedy pokud nejste někde v divočině), ale bude se jednat spíše o krátkodobé dobíjení, které o pár hodin či minut prodlouží „život“ telefonu. I z tohoto pohledu je důležitá spíše rychlost dobíjení, nežli kapacita přenosné baterie či to, zda podporuje bezdrátové dobíjení.
Můžete si pořídit 10 000mAh powerbanku, která však bude telefon dobíjet 10 Watty a nebo 5 000mAh model s 25W dobíjením, který bude mnohem praktičtější. Na trhu však narazíte na různé kombinace, a bude záležet na tom, která bude zrovna vám vyhovovat. Z powerbanky totiž nemusíte dobíjet jen telefon, ale také tablet, hodinky nebo třeba notebook. Má smysl její pořízení? Pokud se často pohybujete mimo dosah elektrické zástrčky a telefon nutně potřebuje, tak určitě. Pokud pendlujete jen mezi domovem a kanceláří a vyrážíte do světa jednou za rok, asi powerbanku nutně potřebovat nebudete.
Sluchátka drátová i bezdrátová
- Cena: až několik tisíc korun (dle typu a funkcí)
Pokud máte rádi hudbu a podcasty, asi není moc co řešit. Sluchátka z mobilů v posledních letech (zejména díky Applu) vymizela, a výrobci se nám snaží namluvit, že ta bezdrátová jsou lepší investicí, než kabelová sluchátka. Jack sice u většiny telefonů už zmizel, každopádně to nemusí vést k několikatisícovému nákupu. K telefonu si klidně můžete dokoupit levnější USB-C sluchátka, která u některých telefonů poslouží třeba i jako anténa pro poslech FM rádia.

Sluchátka ke smartphonům mohou být drátová i bezdrátová. Pokud to s hudbou myslíte alespoň trochu vážně, volte levnější drátová. Pokud budete hudbu poslouchat častěji, můžete přejít na komfortnější bezdrátové modely bez zavázejících kabelů
Investovat do dražších bezdrátových sluchátek (True Wireless) k telefonu? Pokud posloucháte hudbu častěji a otravují vás kabely, zřejmě má investice smysl. Pokud ale ani po kabelových sluchátkách nesaháte moc často, byla by to jen zbytečná investice. Navíc i u zcela bezdrátových sluchátek narazíte na různě cenově odstupňované modely, nemusíte hned pořizovat to nejdražší na trhu.
K mobilu si můžete pořídit i různé nabíječky a držáky. Podíváme se na ně v další kapitole.
Pokračování 3 / 7
Další nabíječky (bezdrátová a do auta)
- Cena: několik stovek za autonabíječky, do dvou tisíc u bezdrátových
Jedna síťová nabíječka vám k telefonu nemusí stačit. Pokud často jezdíte autem, měla by být absolutní povinností investice do autonabíječky. Nikdy totiž nevíte, kdy může přijít vhod. Navigace na telefonu může společně s rozpáleným telefonem, který má na přímém slunci maximální jas displeje, může baterii rychle vyšťavit. A nebo jen prostě zapomenete nabít telefon, a při cestě do práce přidáte alespoň pár procent navíc...

Bezdrátové dobíjení vyměňuje rychlost dobíjení za pohodlnost. U některých telefonů to ale neplatí, musíte však řádně zainvestovat do samotné originální nabíječky
Některé nabíječky jsou určeny přímo pro konkrétní značky telefonů, některé zase počítají s tím, že k nim připojíte nabíjená zařízení USB kabelem. To je však spíše náhrada moderních vozidel, která už v sobě mají zabudované nabíjecí USB konektory.
Bezdrátové dobíjení je spíše otázkou komfortu, dobíjení je pomalejší, ale za to nemusíte řešit kabely. Některé telefony sice podporují rychlé bezdrátové dobíjení, ale za předpokladu, že si pořídíte kompatibilní (a často drahou) nabíječku. V opačných případech budete v režimu kompatibility dobíjet velmi pomalu. A to už je efektivnější telefon rovnou připojit ke kabelové nabíječce. Zdá se nám, že bezdrátové dobíjení je často hodně přeceňovanou funkcí, která se v praxi zase až tak nevyužívá...
Držák do auta a na kolo
Držáky do auta byly populární v dobách, kdy ještě v autech nebyly nainstalovány infotainment systémy. V dnešní době si můžete telefon spárovat s autem bezdrátově či přes kabel, takže telefon nemusí držet ve stojánku, ale může ležet pohodlně v palubovce nebo přihrádce. Držáky do auta nacvaknete na mřížku ventilace nebo přilepíte na sklo, ale ani v jednom případě to není ideální. Buď si omezíte průtok vzduchu, nebo musíte počítat s tím, že se vám v tu nejnevhodnější chvíli držák ze skla odlepí a spadne dolů. A tím může přijít k úhoně i sám telefon.

Zatímco držáky telefonů do aut už mají svou „slávu“ za sebou, u kol jsou držáky telefonů stále v kurzu. Tedy za předpokladu, že nepoužíváte samostatné cyklopočítače.
Držáky na kolo jsou však zcela něco jiného. Byly populární v minulosti, což bude platit i do budoucna. Držáky jsou univerzální (vybíráte je podle rozpětí úhlopříček), i přesto je však vhodné vyzkoušet, zda do nich váš telefon pasuje. Při cestách na kole tak na displeji uvidíte třeba mapu aktuální trasy nebo můžete pohodlně ovládat poslech hudby. Některé mají i zabudovanou powerbanku, což je bonus navíc. Nesmíte ji však před cestou zapomenout dobít...
Dalším oblíbeným příslušenstvím jsou Bluetooth reproduktory. Spousta telefonů stále podporuje paměťové karty. Více na dalším listu.
Pokračování 4 / 7
Bluetooth reproduktor
Hlasitá hudba na veřejnosti byla koloritem minulých generací, ale zdá se, že se tento trend pomalu vrací. Bezdrátové repráčky spojíte s telefonem, a můžete si vychutnat kvalitnější reprodukci, než z pidi repráčků telefonu. Přenos hudby probíhá přes Bluetooth, byť některé reproduktory umožňují i propojení přes kabel. Musíte je ale před používáním nabít, a nezapomenout na to.

U bezdrátových reproduktorů je důležitým parametrem kvalita zvuku, hloubka basů, maximální hlasitost i výdrž na jedno nabití
Exetrní repráček může tu a tam přijít vhod. Pokud budete chtít přesunout filmovou projekci ven nebo třeba jen na zahradní párty pustit ambientní hudbu na pozadí, nebudete muset tahat velkou aparaturu. Zde je na zvážení každého, zda by Bluetooth reproduktor využil. Osobně jej v šuplíku hledám jen dvakrát do roka, ale věřím, u spousty uživatelů smartphonů to může být nerozlučný doplněk používaný každý den.
Paměťová karta
- Cena: 200 - 1 500 Kč (dle kapacity)
Zatímco v minulosti byly paměťovky u telefonů nepsaným standardem, dnes už se zařazují mezi volitelné příslušenství. A v mnohých případech dokonce jako „vyhynulé“ mobilní příslušenství, protože sloty pro karty z telefonů rychle mizí.

Paměťové karty dnes seženete v různých kapacitách, rychlostech a cenových relacích. Pohlídejte si zejména maximální kapacitu, se kterou dokáže váš telefon pracovat
Pokud slot u svého modelu máte, asi vás příliš netrápí, když vám v telefonu ubývá paměť. Prostě si dokoupíte paměťovou kartu, přetáhnete na ni fotografie z interní paměti telefonu, a můžete vesele fungovat dál. A to za investici několika stokorun, ne každý však má tuto možnost.
Zajímavým doplňkem může být i selfie tyč, stativ, držák na záda, pouzdro na ruku. Více na dalším listu.
Pokračování 5 / 7
Selfie tyč, stativ a stabilizátor
- Cena: od stokorun až po několik tisíc
Mobilní focení má svá omezení, která můžete limitovat selfie tyčí nebo stativem. V prvním případě si vysunete teleskopickou tyč jako prodlouženou ruku pro focení kvalitních selfíček. V případě druhém zase stabilizujete snímač při focení či natáčení videí hlavním objektivem.

Pro občasné fotografy se hodí mít stativ zkombinovaný se selfie tyčí, a nechat si jej v batohu. Někdy může přijít vhod
Osobně mám po ruce kombinovaný model, tedy stativ, který může posloužit i jako selfie tyč díky vzdálené spoušti. Když jsem jej ale zrovna potřeboval, zjistil jsem, že jsem jej zapomněl doma. Pokud cestujete ve dvou, většinou se vždy najde někdo ochotný, kdo vás u turistické atrakce vyfotí. Pokud však vyrážíte do přírody, kde budete chtít fotit kreativní fotografie, bez stativu to rozhodně nepůjde. Tyto doplňky pro mobilní fotografy navíc nejsou nijak drahé, a prakticky nijak nestárnou. I pět let starý stativ nebo selfie tyč vám udělá stejnou službu jako nově pořízené modely.
Specifickým přídavkem jsou pak stativy s přídavným osvětlením, které jsou určeny pro vloggery. Tedy pro velmi úzkou a specificky zaměřenou skupinu. U běžných uživatelů by se jednalo jen o příslušenství, na které se ve skříni dlouhodobě práší. Na druhou stranu, pro kvalitnější záznamy z rodinných dovolených si dokážu představit investici do gimbalového stabilizátoru. A to platí dvojnásob, pokud budete natáčet videa o vyšším rozlišení, u nichž nebývá optická stabilizace vůbec, popř. není tak efektivní, jako při natáčení ve formátu Full HD.
Grip a PopSocket
A zůstaneme ještě u fotoaparátů, protože si k telefonu můžete přikoupit tzv. gripy, které připomínají část těla digitálního fotoaparátu. Telefon se vám při focení jistě drží a ještě na gripu máte samostatnou spoušť. Možná, že profesionálům přijde toto příslušenství vhod, osobně jsem nic takového u mobilu nikdy nepotřeboval.

PopSocket je nenápadný doplněk, který pomůže s jistým držením telefonu. Vybrat si jej můžete v nekonečném množství provedení, barev a stylů
Pokud vám telefon občas vypadne z ruky, je mnohem praktičtější investicí pořízení tzv. „PopSocket“ držáku na telefon. Je přilepený na zádech, a prsty, které prostrčíte kolem něj, nebo se jimi o PopSocket zapřete, zajišťují, že vám telefon z rukou jen tak nevypadne. Navíc se jedná o investici do dvouset korun, což je za větší bezpečnost telefon skoro „zadarmo“.
Pouzdro na ruku (armband)
Armband, tedy návlek na ruku, do něhož vložíte telefon, je přesnou ukázkou doplňku, který na papíře vypadá skvěle. Jenže v praxi na něj budete zřejmě pouze nadávat.

Na tiskových fotkách vypadají skvěle. Pouzdro na ruku vám však s největší pravděpodobností bude neustále padat, tedy za předpokladu, že se do něj váš telefon vůbec vejde
Na produktových fotkách vypadá skvěle, jenže se jedná o univerzální pouzdra, takže do nich svůj telefon musíte nejdřív napasovat. A ani pak nemáte vyhráno. Pouzdra jsou navržena pro běžce, jenže už při prvním vyběhnutí zjistíte, že pouzdro na ruce nedrží a pořád se posouvá. Vydržíte to třikrát, a poté si s sebou na běhání vezmete už jen sluchátka, a telefon necháte doma.
Nová generace nejlépe vybavených smartphonů podporuje lokátory. Příznivcům hraní na mobilu může přijít vhod speciální gamepad.
Pokračování 6 / 7
Lokátory
Apple a Samsung zcela jasně dominují světu, v němž si můžete na oblíbené věci připevnit lokátory AirTag a SmartTag, a v případě ztráty je dohledat. A to podle intenzity Bluetooth či technologie UWB. Oba giganti díky celosvětové síti propojených uživatelů umožňují i dohledávání v offline režimu.

O lokátory se prakticky nestaráte, jen u nich třeba jednou za čas vyměnit baterii
Mimo to si ale můžete zakoupit levnější modely od jiných výrobců, kteří sice nemají „celosvětovou pátrací síť“, ale zato zvládnou to podstatné. Když vám někam zapadnou klíče od auta s připevněným lokátorem, najdete je snadno pomocí smartphonu. A o to tady jde v první řadě. Investice do lokátoru určitě dává smysl, musíte jen počítat s tím, že v nich musíte čas od času vyměnit baterii.
Gamepad
- Cena: cca 2 až 3 tisíce korun
Hrajete rádi mobilní hry? Máte upatlaný displej a chtěli byste hraní pozvednout na vyšší level? Pak si určitě pořiďte gamepad. Využijete jej, nejen k hraní cloudových her, ale také těch, které jsou určené přímo pro Android. Některé z nich umožňují mapování dotykových prvků na fyzická tlačítka, nejlepší je to však u her, které gamepad nativně podporují.

Gamepad je skvělý doplněk v mobilu. Ale jen pro toho, kdo jej využije. A zde záleží na tom, jaké hry ovladač podporuje, a jaké má možnosti pro hry, kterým podpora herního ovladače nativně chybí
A to je právě ten největší kámen úrazu. U svých oblíbených titulů musíte nejdříve zjistit, zda je s nimi vybraný gamepad kompatibilní. Koupě herního ovladače za několik tisíc „naslepo“ nemusí být zrovna dvakrát ideální. Pokud si ale na telefonu zahrajete hru několikrát do týdne pro ukrácení volného času, Gamepad si rozhodně nepořizujte.
Výlet do světa mobilního příslušenství zakončíme u přídavných objektivů a stylusů.
Pokračování 7 / 7
Přídavná optika
- Cena: zhruba do tisícovky
To, co výrobce zapomněl v základu, přidají přídavné objektivy. I tentokrát je myšlenka na papíře lepší než to, co dostanete v reálu. Většinou se jedná jen o „hobby“ doplňky, které musíte nasadit na hlavní fotoaparát. A to by ještě před několika lety nebylo nic nemožného. Jenže...

U jednofoťákových telefonů byla přídavná optika „hračka“, u moderních smartphonů se dvěma a více fotoaparáty to už taková „sranda“ není. Nehledě na kvalitu tohoto „hobby“ doplňku
...dnes mají i ty nejlevnější telefony dva nebo tři objektivy velmi blízko sebe, a přesné nasazení předsazené čočky je dosti problematické. Většinou se k tomu používá jakýsi kolíček, který se upevňuje k rámu telefonu. Ještě jeho upevněním současně zastíníte zbývající blízké objektiv. Přes veškerou snahu pak ve finále zjistíte, že investice do přídavných objektivů vlastně ani nestála za to. A pokud byste náhodou zjistili, že přídavné objektivy využijete, stejně to dělat nebudete, protože se vám jednoduše nebude chtít. Ne nadarmo většina uživatelů smartphonů fotí v automatickém režimu, a to proto, že při focení mohou pouze mačkat spoušť a neřešit nic jiného. Natož ještě měnit objektivy...
Stylus na displej
- Cena: od 100 Kč (pasivní) do 1 000 Kč (aktivní)
U všech smartphonů na trhu dnes narazíte na kapacitní displeje, ovšem starší lidé s většími prsty mohou mít problém s přesným ovládáním displeje. Např. třeba při psaní zpráv na titěrné dotykové klávesnici. Právě proto se na trhu zjevila kategorie stylů, což jsou však spíše jen gumové náhražky prstů. Pomůžou vám s ťukáním na displej, ale textovku kvůli nim zřejmě pohodlněji nenapíšete. Jsou levné, ale také musíte zapomenout na to, že byste s těmito „stylusy“ něco pořádného nakreslili.

Není stylus, jako stylus. Ten s gumovým hrotem je spíše „umělým prstem“. Univerzální stylusy s úzkým hrotem jsou zase aktivní a potřebují nabíjet
Na druhé straně jsou v prodeji dotyková pera od značek Samsung a Apple, které jsou určena jen pro kompatibilní produkty. Poznáte je podle úzkého hrotu, který má pro náročnější uživatele daleko větší smysl. Načrtnete si poznámky, něco si nakreslíte, nebo stylusem pohodlně ovládáte prostředí telefonu. Jejich cena je vyšší (některé telefony a tablety mají stylus rovnou v základním balení), ale nejsou univerzální.
Existují však i univerzální stylusy s tenčím hrotem, které jsou však vždy aktivní. Jedná se tedy o příslušenství, které je třeba nabíjet, a tak je to další věc, na kterou musíte myslet. Cenově už se blížíme k tisícovce.
Jaké příslušenství je podle vás ke smartphonu nejužitečnější? Co jste si ke svému telefonu všechno pořídili a kolik vás to stálo? Můžete se s námi podělit v diskuzi.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně