Při používání smartphonů někdy narazíme na záležitosti, které nejdou na první pohled jednoduše vysvětlit, protože uživatelům chybí potřebný kontext. Přesně to je případ barevných teček v horním řádku v systémech Android a iOS, které mohou být na první pohled matoucí. Mohou být zelené, oranžové nebo třeba bílé. V prvních dvou případech informují o tom, že aplikace využívají důležité funkce systému. Typicky se jedná o mikrofon, fotoaparát nebo o vaši aktuální polohu.
Smartphony s Androidem vám v případě využití kritických součástí systému na displeji chvíli ukáží ikonu používané funkce (např. fotoaparát nebo mikrofon). Pokud ji nestihnete zaregistrovat, stačí jen vysunout horní lištu
Význam barevných teček v horní liště nemusí být zprvu jasný, navíc se barvy mohou mezi různými značkami telefonů lišit. U Androidů bývají tečky většinou zelené a ukazují se v pravém rohu displeje. Jakmile začne aplikace využívat některé z kritických oprávnění telefonu, krátce se zobrazí ikona tohoto oprávnění a posléze už vidíte jen malou ikonku. Pokud ji nestihnete zaregistrovat (zvláště u Samsungů se ukazuje jen velmi krátce), stačí vysunout horní lištu, kde je tato ikona trvale zobrazena.
U iPhonů se můžete setkat s oranžovou nebo zelenou tečkou
U iPhonů se podobná tečka ukazuje v Dynamic Islandu a záleží i na její barvě. Pokud je zelená, znamená to, že aplikace používá fotoaparát či mikrofon (nebo obojí). Pokud je oranžová, signalizuje to přístup aplikace k mikrofonu. U bílé tečky, která se zobrazuje v levé části displeje nebo poblíž notifikací, se ničeho obávat nemusíte. Většinou znamená, že je v horní liště více notifikací, než kolik vám telefon právě zobrazuje.
Kdy se obávat
Zelené a oranžové tečky se objevují na displeji smartphonů typicky při spuštění aplikací jako je fotoaparát nebo hlasový záznamník. Někdy zůstávají tečky v liště i tehdy, když tyto aplikace minimalizujete na pozadí. Pokud se však rozsvítí "zčista jasna" při používání telefonu, může to být důkaz, že některá z aplikací dělá "něco" za vašimi zády.
Bílá tečka často znamená jen to, že se do horní lišty některé nofikace nevešly, a že ji musíte vysunout dolů
V Androidech si naštěstí můžete v nastavení zjistit historii přístupu k těmto kritickým funkcím systému a případně přesně zjistit podle aktuálního času, která aplikace dané oprávnění bez vašeho vědomí používala. Aplikaci můžete následně odebrat oprávnění pro přístup k mikrofonu nebo fotoaparátu. V systému iOS stačí jen potáhnout lištu dolů z pravého horního rohu a hned uvidíte aplikaci, která mikrofon nebo fotoaparát používá. Přes Nastavení – Soukromí a zabezpečení můžete u této konkrétní aplikace přístup k mikrofonu a fotoaparátu ručně vypnout.