ČOI varuje před telefony DECT, prý ruší mobilní sítě

Podle zjištění České obchodní inspekce ruší některé bezdrátové telefony pro pevné linky mobilní signál. Pozor byste si měli dát na přístroje DECT z USA.
ČOI varuje před telefony DECT, prý ruší mobilní sítě

Česká obchodní inspekce (ČOI) vydala upozornění, ve kterém varuje před používáním bezdrátových telefonních zařízení DECT. Tyto telefonní přístroje určené pro pevnou linku prý mohou rušit signál mobilních sítí třetí generace UMTS. Přístroje, které lidé levně nakupují ve Spojených státech a nechávají vozit do Evropy však nejsou pro tuzemský provoz homologovány. ČOI narazila na internetového prodejce, který inzeruje zprostředkování telefonů DECT 6.0 z e-shopů internetových obchodů v USA. Podnikatel po upozornění inspekce přestal telefony dovážet.

Technologie DECT (Digital Enhanced Cordless Telecommunication; původně Digital European Cordless Telephony) se v Evropě masově prosadila a od konce roku 2005 v ČR zcela nahradila původní bezšňůrové telefony CT1, CT1+ a CT2. Použití technologie DECT není omezeno jen na bezšňůrové telefony, ale může se jednat i o další bezšňůrová zařízení. Evropský DECT pracuje na kmitočtovém pásmu 1880-1900 MHz, které je v celé Evropě pro toto použití volné. DECT 6.0 je americká varianta evropského DECT (i když Američané tvrdí, že naopak evropský DECT je odvozen z amerického systému). Jedná se opět o bezšňůrové telefony pro pevnou linku, ovšem rádiový přenos signálu mezi bezšňůrovou ručkou a základnovou stanicí připojenou k pevné lince je na jiné frekvenci. Použité kmitočtové pásmo 1920-1930 MHz je ale v celé Evropě určeno pro UMTS, tj. pro 3G sítě mobilních operátorů. Z tohoto důvodu provozem bezšňůrových telefonů DECT 6.0 dochází k rušení sítí UMTS.

Zmatečné značení

Původně nakupovali zařízení DECT 6.0 koncoví uživatelé soukromě, v rámci pobytu nebo služební cesty v USA. S rozvojem internetového obchodování se ale dostupnost tohoto výrobku podstatně rozšířila o možnosti přímého nákupu v amerických e-shopech (některé internetové obchody však uplatňují omezení prodeje do Evropy), v internetových obchodech zprostředkujících za provizi nákup v amerických e-shopech a výjimečně je nabízen také v kamenných obchodech.

Důvodem zvýšeného zájmu uživatelů o tato zařízení je jejich nižší cena a také označení, které ve spotřebiteli i prodávajícím vyvolává dojem, že se jedná o novější verzi DECT, podle zvyku, jakým se značí verze nového softwaru. Inspekce proto ve spolupráci s ČTÚ iniciovala kroky, které by vedly k novému značení bezdrátových telefonů. Z toho by vyplývalo, zda je přístroj určený pro evropský nebo americký trh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takto mohou přístroje DECT rušící mobilní signál vypadat

Nabídku značkových bezšňůrových telefonů a náhlavní sady DECT 6.0 zjistili inspektoři přímo v klasických obchodech, a to distribuovaných autorizovaným dealerem. Ovšem kontroly prokázaly, že se jedná o evropský DECT, autorizovaný dealer použil americké označení DECT 6.0 jako marketingový tah, protože se mylně domníval, že DECT 6.0 označuje novou verzi evropského DECT – a koneční prodejci toto označení převzali. V tomto případě ČOI uložila opatření ke zjednání nápravy.

Byl však také nalezen internetový prodejce, který deklaruje zprostředkování telefonů DECT 6.0 z e-shopů v USA. Kontaktovaný podnikatelský subjekt, který zajišťuje dovoz těchto výrobků, po upozornění ČOI podnikl takové kroky, aby nebyly tyto výrobky do ČR dovezeny. Samotný internetový obchod je však provozován jiným subjektem, který svou nabídku telefonů DECT 6.0 zatím nestáhl. Kontroly proto budou pokračovat.


Doporučení ČOI:

Navrhovanou změnu označení a nápravu situace na trhu nelze očekávat okamžitě, ale až v delším časovém odstupu. Z tohoto důvodu Česká obchodní inspekce doporučuje potenciálním zájemcům o koupi zařízeni DECT, aby požadovali informace o frekvenci, na níž je provozováno, a výrobky označené DECT 6.0 nekupovali.

Kromě rušení v důsledku použití nesprávného kmitočtového pásma mohou u telefonů DECT 6.0 vznikat problémy i na rozhraní s pevnou veřejnou telefonní sítí – americké rozhraní se může od českého, resp. evropského značně lišit. Podle směrnice 1999/5/ES (NV 426/2000 Sb.) je výrobce nebo dovozce povinen uvádět informace, k jakým sítím lze zařízení připojit.

Diskuze (12) Další článek: Samsung E2530: novodobé dámské véčko [recenze]

Témata článku: Kauzy, Telefony, Mobilní sítě, Telefonní přístroj, Var, MOBI, Sít, Americký e-shop, Americká varianta, Česká obchodní inspekce, Pře, Autorizovaný dealer, Mobil, Klasický obchod, Internetový prodejce, Internetový prodej, DECT, Telefon


Určitě si přečtěte