Coolpad Porto a Modena: Jak si vedou nováčci [recenze]

Modely Coolpad Porto a Modena zkouší oslovit přívětivou cenovkou. Zapomněly ale na svůj původ a nepřibalily odpovídající výbavu.
Kapitoly článku

Na českém trhu se objevuje stále více nových značek a v srpnu se přidal také Coolpad. Na předvánočním trhu se tak můžete setkat i s modely Coolpad Porto a Coolpad Modena, které se svou cenou i výbavou řadí do nižší třídy. Jaké jsou?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Coolpad Porto bude k dostání v bílé a černé/šedé barvě,
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Coolpad Modena kromě zmiňovaných seženete i ve zlaté variantě.

Coolpad Modena
E501
rozměry a hmotnost: 153 × 78 × 8,6 mm, 158 g
displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 540 × 960, 200 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 2 500 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 410 (4× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 5.1 (Lollipop)
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
31 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Coolpad Porto
E560
rozměry a hmotnost: 139 × 68 × 8,0 mm, 119 g
displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 540 × 960, 234 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 1 800 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 410 (4× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 5.1 (Lollipop)
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
30 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Velikost různá, rozlišení stejné

Každý z dvojice novinek bude cílit na jinou skupinu uživatelů. První z nich, Coolpad Porto, nabízí 4,7palcový displej či zadní kryt vyrobený ze semínek kešu. Druhý, Coolpad Modena, pak má 5,5palcovou obrazovku a na rozdíl od modelu Porto do něj můžete vložit dvě microSIM karty. Společných věcí však mají rovněž dost. První z nich je skutečnost, že na produktových snímcích vypadají oba modely mnohem lépe, než když je držíte v ruce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekV balení se krom telefonů nachází rovněž nabíječka a špuntová sluchátka.

Porto i Modena mají sice poměrně odlišné IPS displeje, tedy jejich velikosti, avšak rozlišení je stejné. Bohužel se nejedná o HD rozlišení (1 280 × 720 pixelů), jak by se možná dalo očekávat, ale o ještě nižší qHD (540 × 960 obrazových bodů). To je zvláště u většího modelu Modena opravdu znát, protože na displeji je zcela viditelný rastr. Kvalita displejů je obecně průměrná, když mají dostačující pozorovací úhly i poměrně věrné barvy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kromě velikosti se oba modely liší i jinými designovými prvky na zadní straně.

Systémová tlačítka jsou umístěna pod displejem a jejich pořadí tak nelze měnit. Zleva je to šipka zpět, domovské tlačítko a správce aplikací. Jejich velkou nevýhodou je, že nejsou podsvícená, a proto ve tmě budete mít problém je ovládat. Další prvky se nachází nad displejem, když je zde samozřejmě sluchátko a také senzory přiblížení a pro automatickou regulaci jasu displeje. Po celém obvodu čelní strany se táhne stříbrný proužek, čímž vzdáleně připomíná iPhone 3 a 3G.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nad displejem obou modelů nechybí sekundární kamerka. U Porta má 5Mpx rozlišení, vlastníci Modeny se musí spokojit s 2Mpx kamerkou.

Oba modely se mírně liší v umístění některých ovládacích prvků, když model Porto má jediná hardwarová tlačítka na pravém boku a jedná se o kolébku pro ovládání hlasitosti a zamykací/vypínací klávesu. Zatímco zamykací tlačítko má model Modena na stejném místě, tlačítka pro ovládání hlasitosti jsou u něj na levém boku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K vysunutí šuplíku u modelu Porto bude nutné použít dodávaný klíček.

Infraport jako bonus

Na levém boku je ale u modelu Porto zasouvací šuplík pro microSIM kartu a také paměťovou microSD kartu. Takový šuplík však model Modena vůbec nemá, když na rozdíl od Porta má odnímatelný zadní kryt. Pod ním se ukrývají sloty pro dvojici microSIM karet a rovněž slot pro microSD kartu. Abyste mohli telefony dobíjet, stačí zasunout nabíjecí kabel do microUSB konektoru na spodní hraně obou telefonů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Coolpad Modena má na rozdíl od modelu Porto nad displejem notifikační diodu.

Do horní hrany pak budete do 3,5mm jacku zasouvat konektor sluchátek. Dalším odlišením obou modelů je, že Coolpad Porto má na horní hraně infraport, který lze využít pro dálkové ovládání. To je popravdě u modelu této cenové relace vcelku příjemné překvapení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Se 4,7palcovým displejem je model Porto velmi jednoduše ovladatelný. 5,5palcový displej u Modeny se ovládá o poznání hůře.

Jiné jsou také zadní strany těchto modelů, avšak v tomto případě mám na mysli pouze designovou stránku. Jak Porto, tak Modena totiž na zadní straně mají 8Mpx fotoaparát s LED bleskem a ve spodní části hlasitý reproduktor.

Přeborníci to nejsou

Zřejmě nikdo nečeká, že testované modely budou osazeny nejvýkonnějšími procesory. Přesto mají telefony procesor od slovutného Qualcommu. Jeho označení je v tomto případě Snapdragon 410 a má tedy čtyři jádra (Cortex-A53), přičemž každé je taktované na 1,2 GHz. Nápomocen je i grafický akcelerátor Adreno 306 a plynulost systému se snaží zajišťovat (i když občas neúspěšně) také 1GB RAM paměť.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výkony Coolpadu Porto v benchmarcích. Zleva AnTuTu, 3D Mark, Vellamo.

Mírné problémy mohou nastat s úložnou pamětí, protože oba modely disponují pouze 8GB vnitřním prostorem (reálně k dispozici zhruba 4,7 GB), sic ji je možné rozšířit až o 32GB paměťovou kartu. Aplikace však na paměťovou kartu instalovat a přesouvat nejde, a tedy rychle může dojít k zaplnění úložiště telefonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výkony Coolpadu Modena v benchmarcích. Zleva AnTuTu, 3D Mark, Vellamo.

Předností levnějších telefonů je obvykle také jejich výdrž, proto jsme byli u obou Coolpadů zvědaví, jak si oni povedou v této disciplíně. Předpokladem k dlouhé výdrži je zejména velká baterie, které se těmto modelům však příliš nedostalo. Coolpad Porto totiž nabízí 1 800mAh baterii a Coolpad Modena mírně větší 2 500mAh akumulátor. Vzhledem k různým velikostem displejů je ale průměrná výdrž zhruba stejná a pohybuje se v rozmezí jeden a půl až dva dny.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První dva obrázky zobrazují výdrž modelu Porto, zbývající dva pak modelu Modena.

Pokud telefony však zatěžujete více, není problém oba modely vybít dříve než za jeden den. To se týká zejména většího Coolpadu Modena. Nižší kapacita baterie CoolPadu Porto má pozitivní efekt na rychlost dobíjení, když z 0 na 100 to zvládne zhruba za dvě a půl hodiny, u větší Modeny budete muset vyčkat přibližně o půl hodiny déle.

Témata článku: Coolpad, , , Apple iPhone 4GB, Coolpad Modena, Coolpad Modena 2, Coolpad Porto, Coolpad Porto S, Notifikační lišta, Pór, Nov, Jednoduché nastavení, Fil Explorer, Prvotní nastavení, Viditelný rastr, Komunikační kanál, Mode, Dobrý fotoaparát, Port, Pozitivní efekt, Vnitřní prostředí, Rychlé prostředí, Důležité LTE, Značka coolpad, Největší žrout