Covid pas má platit pouze 9 měsíců. Pak bude potřeba se přeočkovat, navrhla Evropská komise

Evropský digitální covidový certifikát, v českém pojetí známý jako aplikace Tečka, bude mít pro očkované zkrácenou platnost na 9 měsíců. Poté bude nutné se znovu přeočkovat. Navrhla to Evropská komise (EK). Pokud členské státy změnu odsouhlasí, začne platit od 10. ledna 2022. Certifikát budou moci nadále používat i lidé s prodělaným onemocněním nebo platným negativním testem.

Státy unie se dosud poměrně rozcházejí v tom, jak nahlíží na turisty přijíždějící z jiných zemí. Podle nového návrhu EK by neměl rozhodovat průběh pandemie v dané zemi (tedy zda je stát mezi červenými nebo zelenými na „semaforu“ zemí), ale to, zda má občan platný covidový certifikát. A protože se jednotlivé státy nemohly shodnout na délce platnosti po dokončeném očkování, navrhla EK kompromisní lhůtu 9 měsíců.

Pro většinu lidí, kteří absolvovali dokončené očkování v letošním roce, to bude znamenat nutnost přeočkování posilující dávkou, aby mohli příští rok vyrazit na dovolenou do zahraničí. Doba platnosti Covid pasu po třetí dávce zatím stanovena nebyla – čeká se na studie o účinnosti třetí dávky.

Pro lidi s prodělanou nemocí covid-19 platí certifikát po dobu půl roku. Testy (antigenní nebo PCR) aktuálně Česko jako rovnocenné s očkováním neuznává, v některých státech EU ale mají platnost 72 hodin (PCR), resp. 48 hodin (antigen). U lidí s dokončeným očkováním zatím aplikace Tečka ukazuje platnost certifikátu do roku 2025.

Jak funguje aplikace Tečka – evropský covidový certifikát:

Zdroj: Evropská komise

Diskuze (34) Další článek: Spotify se přiblíží TikToku. Nabídne vertikální videoklipy, které můžete hodnotit srdíčky

Témata článku: , , , , , , Pas, Česká republika, Očkování, Onemocnění, Aplikace, Členský stát, Pojetí, Platnost, Covid