Crash test profesionálně: jak se testuje odolnost mobilů

Před několika dny jsme navštívili zkušebnu v německém Mnichově, kde Siemens testuje mobilní telefony. Při vývoji každého mobilu je totiž potřeba vyzkoušet, jestli vydrží alespoň běžné používání. Dělají to samozřejmě všichni výrobci, každý má pro tyto účely vlastní sérii testů a patřičně vybavené laboratoře.
Crash test profesionálně: jak se testuje odolnost mobilů

Vzpomínáte si na crash testy, kterými jsme se před rokem pokoušeli ověřit odolnost mobilních telefonů Snažili jsme se v praxi vyzkoušet různé nepěkné věci, které se telefonu mohou nešťastnou náhodou přihodit – od polití čokoládou, přes různé pády a nárazy, až do utopení ve vodě.

Do červnových Mobilit mimochodem připravujeme další kolo crash testu. Tentokrát si vezmeme na mušku odolnost véčkových telefonů.

Něco podobného, i když na mnohem profesionálnější úrovni, dělají i výrobci mobilních telefonů. Během vývoje nových modelů totiž musí ověřit, jestli jejich konstrukce vydrží průměrné využívání. Všechny testy jsou navrženy tak, aby během relativně krátké doby daly telefonu zabrat stejně jako několikaleté používání. Siemens odhaduje, že průměrná doba, po kterou člověk používá stejný telefon, je přibližně dva roky. Najdou se samozřejmě lidé, kteří mají jeden mobil pět let, ti ho ale zase obvykle nepoužívají tak intenzivně.

Ve zbytku článku najdete popis několika nejpoužívanějších testů, které jsme osobně viděli při exkurzi v mnichovské laboratoři Siemensu. Všechny telefony procházejí přibližně dvaceti základními testy, které pak doplňují specializované zkoušky určené přímo pro jednotlivé modely.

Ani zima, ani mráz nás nezastaví

Pro mobil by bylo nejlepší, kdyby celý život pracoval v prostředí se stejnou teplotou. Uživatelé to bohužel nechápou a tak telefonují v horkých slunečních dnech, sněhových vánicích, vytopených bytech i ledově klimatizovaných autech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různobarevné skříně pro testy teplotní odolnosti • a pohled dovnitř

Tyto podmínky se snaží simulovat teplotní test. Mobil je zavřen do speciální skříně, kde se průběžně mění teplota mezi –25 a +85 stupni Celsia. Test trvá osm hodin a je pro jistotu opakován třikrát za sebou. Po každém opakování je prozkoumán stav testovaných telefonů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefony se položí dovnitř • a po chvíli vypadají asi takhle

Cyklisti a pisálci

Lidé se k telefonům chovají čím dál tím hůř. Skáčou s nimi padákem, jezdí na koni, vozí je na kole. Všechny tyto činnosti jsou doprovázeny nezanedbatelnými otřesy, které postupně uvolňují mechanické i elektronické součástky.

Při testování odolnosti proti vibracím jsou telefony připevněny na velký kovový blok. Ten několik hodin vibruje s různou frekvencí – od 10 kmitů za sekundu do 100 kmitů za sekundu. Při vyšších frekvencích je pohyb bloku téměř neznatelný, nižší frekvence jsou naopak doprovázeny velmi viditelným pohybem (viz prostřední fotografie). Telefony jsou upevněny ze tří stran, aby se simuloval pohyb podle všech tří os (zleva doprava, zhora dolů, zepředu dozadu).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ocelový blok celý vibruje • telefony jsou připevněny na třech stranách

Kolik napíšete měsíčně textových zpráv? Určitě mnohem méně než zařízení, které testuje odolnost klávesnice. To je totiž tvořeno několika kovovými válečky, které v pravidelných intervalech mačkají různá tlačítka telefonu. Klávesnice je během testováni zmáčknuta přibližně 400 000 krát. Po dokončení testu se samozřejmě zjišťuje, jestli je tlačítko úplně v pořádku, nebo má například horší zdvih než na začátku a podobně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefony leží vedle sebe na zádech • do klávesnice buší ocelové válečky • a simulují zuřivé esemeskování

Dokonalost je tvořena detaily

V dalším testu Siemens ověřuje, jak je odolný systémový konektor. Telefon je upnutý do svěráku, testovací zařízení potom vytrvale zapojuje a odpojuje nabíječku. Kromě odolnosti konektoru se tak samozřejmě zjistí, kolik toho vydrží kabel.

Klepněte pro větší obrázek
Kolikrát dokážete vytáhnout nabíječku?

Stěží najdeme někoho, komu nikdy telefon nespadl. U Siemensu testují pády z relativně malé výšky 1,5 m s dopadem na různé strany telefonu. Vše snímá vysokorychlostní kamera, což později umožní přesně vyzkoumat například to, která část odpadla jako první.

Klepněte pro větší obrázek
Pád telefonu sleduje vysokorychlostní kamera

Nejslabším místem bývá většinou displej. I když vydrží poměrně velký tlak, rychle praská, pokud zatížíte jen malou plochu. Jednoduché zařízení dokáže postupně zvyšovat tlak, technici následně zkoumají, jaké to na displeji zanechalo stopy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jaký tlak na displej asi mobil vydrží?

Prach až z Arizony

Čtyři dny jsou telefony uzavřeny v prachové komoře. Celou dobu na ně padá prach s přesně definovaným složením. Norma stanovující složení prachu byla vyvinuta po druhé světové válce americkou armádou, která testovala prachuodolnost své bojové techniky. Svým složením prý prach odpovídá písku z arizonské pouště.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefony po prachovém testu • budou fungovat i po očištění?

Po vytažení z komory jsou telefony prozkoumány pod mikroskopem. Zjišťuje se, kam všude prach pronikl. Dostal se například za displej? Pronikl pod čočku fotoaparátu? Ucpal systémový konektor? Znemožnil pohyb tlačítek klávesnice? To všechno je potřeba důkladně prozkoumat.

Příliš těsné džíny

Během dvou let, po které vlastníte jeden typ mobilu, ho mnohokrát strčíte do kapsy, případně z ní vytáhnete. S jistými rezervami Siemens vypočítal, že počet zasunutí se pohybuje někde kolem padesáti tisíc. Vyrobili proto model kapsy – dva kusy džínové látky, do kterých se zasunuje mobil. Aby ani sebemazanější mobil nepoznal, že není ve skutečné kapse, posouvají se oba kusy látky jako při chůzi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon se zasune do modelu kapsy • která je doplněna dokonale vyváženou
směsí prachu • to vše je součástí speciálního přípravku

Nejtěžší problém, na který inženýři při přípravě tohoto testu narazili, bylo složení prachu. V kapse kalhot je totiž naprosto unikátní směs hlíny, vlasů, buničiny z papírových kapesníků, drobků z pečiva a bůhví čeho dalšího. Nakonec se ale podařilo, takže je iluze dokonalá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vedle sebe leží několik telefonů • které se v rytmu zasunují a vysunují z kapsy • ta se při tom pohybuje

Možná právě přemýšlíte, jak v Siemensu odhadli správnou velikost kapsy. Existují přece supertěsné džíny, do jejichž kapes stěží zasunete složenou stokorunu, stejně jako volné kapsáše, ve kterých klidně odnesete půl kila štěrku. Existuje ale přímá úměra mezi velikostí kapsy a počtem zasunutí - čím hůře se vám telefon do kapsy schovává, tím méně ho tam dáváte. Použitá velikost kapsy je jakýmsi kompromisem.

Chtělo by to sprchu 

Co by to bylo za test odolnosti, kdyby nezkoušel reakce telefonu na vlhkost. V Siemensu se do toho pořádně obuli a vyrobili zvláštní masážní sprchu, která se dokáže otáčet kolem své osy a zavlažit tak mobil ze všech stran. Testování trvá přibližně deset minut. Poté je, podobně jako u prachového testu, provedena důkladná kontrola přístroje, při které se zjišťuje, kam až voda pronikla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Odolnost proti vodě se testuje pomocí otočné masážní sprchy

Sada prováděných testů se pro každý telefon pochopitelně mírně liší. Jinak se testují véčka, na odolné telefony řady M musí být laboratoř přísnější a podobně. Obdobné testy odolnosti provádějí při vývoji nových modelů samozřejmě i ostatní výrobci mobilních telefonů.

Diskuze (26) Další článek: V Liberci explodovala baterie v telefonu Nokia

Témata článku: Velký tlak, MOBI, Crash Testy, Test, Mobil, Džíny, Utopení, Profesionál, Jak, Odolnost, Crash


Určitě si přečtěte