ČT chtěla ukázat výhody 5G. Vybrala však situace, kde by obstála i stará 3G síť

Česká televize odvysílala v hlavní zpravodajské relaci Události podivnou reportáž o 5G sítích. Chtěla v ní prezentovat hlavní výhody nové generace sítí, která mimo další, zejména průmyslová odvětví, může posloužit ve zdravotnictví. Kdo by čekal například ukázku automatizované robotické operace řízené na dálku přes 5G, byl minimálně zaskočen. Na rozpačitou reportáž upozornil na Twitteru analytik společnosti Accenture Jiří Škrampal.

Podle ČT je jedním z pilotních projektů využití 5G sítí vyšetření lékařem na dálku. V reportáži vystupuje pacientka, která na svém počítači přes webový chat provádí konzultaci s ošetřujícím lékařem. Tedy činnost, pro kterou by za dobrých podmínek mohla klidně stačit o dvě generace starší síť 3G se spolehlivým HSPA+ připojením. Tato textová konzultace přes chat trvala půl hodiny a na její závěr lékařka doporučila urologický čaj.

Reportáž, nebo ilustrační záběry?

Další úrovní údajného pilotu 5G byl videohovor redaktora s lékařkou přes běžně dostupný messenger. Zde lékařka dodává, že jí pacienti mohou vedle samotného hovoru poslat i fotografii postižené oblasti pro určení diagnózy. Tedy klasická fotka a klasický videohovor – opět nic extrémně náročného, co by spolehlivě nezvládla například stávající 4G (LTE) síť.

Jako jakýsi pokus o důkaz „nedostatečnosti“ LTE sítě měl posloužit drobný výpadek při videohovoru s dalším respondentem – Danielem Soukupem, ředitelem pro telemedicínu EUC, který mimoděk poznamenal: „Je vidět, že nejsme na 5G“. Opět šlo o běžný videohovor člověk-člověk, který rozhodně nevyžaduje přísné parametry, jako je odezva v řádech jednotek milisekund nebo obraz v ultra vysokém rozlišení. Ani pro tento „pokus“ nicméně ČT ve své reportáži reálně 5G síť nevyužila, ačkoli už je minimálně na mnoha místech Prahy dostupná.

Na závěr reportáže následovalo ještě pár několikasekundových ilustračních záběrů dronů s komentářem o jejich využití složkami integrovaného záchranného systému (zřejmě odkaz na 5G projekt v Plzni) a k tomu „povinná“, ale bohužel s tématem reportáže nijak nesouvisející větička náměstka z Ministerstva průmyslu a obchodu Petra Očka o tom, jak národní roaming přinese zlevnění mobilních dat, kterou zřejmě po nezvládnuté aukci 5G kmitočtů mají všichni zaměstnanci MPO a ČTÚ za úkol odříkávat i o půlnoci, jako když bičem mrská. Milá Česká televize, tohle se nepovedlo.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (51) Další článek: Opera Touch se mění na Opera Browser. Změna názvu není jedinou novinkou

Témata článku: , , , , , , , Petra, Česká televize, EUC, Lékař, Videohovor, Úkaz, Accenture, Síť, March