ČTÚ ladí dražbu „sedmistovky“, 4. operátor dostane pásmo přednostně

  • Nováček může přednostně vydražit blok 2×10 MHz v pásmu 700 MHz
  • Čtvrtý operátor by mohl na 5 až 6 let využívat národní roaming
  • Frekvence budou drahé, stát by si mohl přijít na 8 až 10 miliard
ČTÚ ladí dražbu „sedmistovky“, 4. operátor dostane pásmo přednostně

Listopad 2013: frekvence v pásmu 800 MHz si rozebrali T-Mobile, O2 a Vodafone. Celkem státu zaplatili 8,5 miliardy korun. Leden 2019: ČTÚ ladí podmínky aukce frekvencí v pásmu 700 MHz – nový hráč (někdo, kdo nemá příděl v pásmu 800 MHz), má dostat přednost. Otázka zní, zda se najde...

Ale český trh je specifický a nasycený, 4. operátor by to neměl vůbec snadné. ČTÚ mu přesto umetá cestičku, dle „aktualizované verze základních principů výběrového řízení na udělení práv k rádiovým kmitočtům“ (ke stažení v PDF) zamýšlí úřad vyhradit pro nové zájemce v první aukční fázi jeden blok o velikosti 2×10 MHz.

 

Dražit se bude 2×30 MHz v pásmu 700 MHz

 

Dražit se má 2×30 MHz, a to ve formě dvou abstraktních aukčních bloků o velikosti 2×5 MHz a dvou abstraktních aukčních bloků o velikosti 2×10 MHz. Abstraktní znamená, že jde o bloky bez určení konkrétní pozice.

To proběhne vzápětí, bloky budou přiřazeny tak, aby jednotlivé příděly představovaly souvislé úseky radiového spektra. ČTÚ zamýšlí omezit spektrální limit pro všechny zájemce na 2×10 MHz. Frekvence budou přiděleny na 15 let.

Úřad dále uvádí, že vyvolávací cenu kmitočtů stanoví na základě benchmarku již uskutečněných aukcí v relevantních zemích EU. Státu by tak mohlo opět přitéct 8 až 10 miliard korun.

Národní roaming pro 4. operátora

Ve výše odkazovaném dokumentu ze začátku ledna 2019 rozšiřuje ČTÚ aukci o záměr dražit kmitočty z pásma 3400 až 3600 MHz (19 abstraktních simplexních aukčních bloků o velikosti 10 MHz), jelikož i toto pásmo je vhodné pro 5G.

Případný 4. operátor by samozřejmě krom licence musel investovat i do infrastruktury, ČTÚ proto uvažuje o podmínce pro ty operátory, kteří by vydražili „sedmistovku“ a zároveň mají příděly i v pásmu 800 MHz, aby umožnili nováčkovi tzv. národní roaming (na 5 až 6 let).

Na základě tohoto závazku bude novému držiteli přídělu v pásmech pod 1 GHz umožněno poskytování hlasových a datových služeb,“ odůvodňuje ČTÚ.

Zainteresované subjekty se mohou vyjádřit do konce ledna, úřad si pak zřejmě vezme čas na doladění podmínek. Zda budeme mít 4. operátora se dozvíme letos na podzim.

Za rok můžeme znát jméno 4. operátora. Šance je velká, ale na dlouho poslední:

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (32) Další článek: Týden Živě: Nejlepší počítačové novinky z CES 2019

Témata článku: Sítě 5G, Frekvence, Čtvrtý operátor, ČTÚ, Evropská unie, Roaming, 700 MHz, Dražba, Telekomunikace, Zainteresovaný subjekt, Blok, Radiové spektrum, Hlasová služba, Aukce frekvencí, Výběrové řízení, Pásmo, Vyvolávací cena, Pás, Operátor, Nový zájemce, Aktualizovaná verze, Rádiový kmitočet, Nováček, Spektrální limit, Pas


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 17

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz