ČTÚ nařídil O2 a T-Mobilu dokrytí bílých míst na mapě a zlepšení signálu na koridorech

  • O2 a T-Mobile dostanou nový příděl rádiových kmitočtů
  • Musí však dokrýt bílá místa na mapě a zlepšit signál v koridorech
  • Každý operátor musí sám pokrýt alespoň 200 bílých míst

ČTÚ informoval o vydání nových přídělů rádiových kmitočtů v pásmech 900 a 1800 Hz operátorům O2 a T-Mobile. Součástí je i povinnost pokrytí mobilním signálem tzv. bílých míst na mapě pokrytí a současně zlepšení kvality mobilního signálu na tranzitních koridorech. A to kvůli plnění tzv. rozvojových kritérií.

Klepněte pro větší obrázek
Operátoři O2 a T-Mobile musí dokrýt tzv. bílá místa, a to prostřednictvím nových BTS stanic. Každý má dokrýt minimálně 200 bílých míst samostatně. U dalších tří stovek mohou operátoři využít sdílenou infrastrukturu

ČTÚ už dříve vedl veřejnou konzultaci, ve které sbíral podměty od více než stovky obcí a měst ze všech krajů, které žádaly o zařízení některých svých částí na seznam nedostatečně pokrytých rezidenčních území. Oba operátoři následně dostali základní podobu seznamu (včetně počtu nepokrytých obyvatel v daném území), která byla součástí rozhodnutí o udělení přídělu rádiových kmitočtů. Úřad má současně otevřený i doplňkový seznam, do něhož bude průběžně zařazovat další místa, u nichž se budoucnu potvrdí nedostatečná kvalita mobilního signálu.

Každý nejméně 200 bílých míst

Oba zmiňovaní operátoři musí samostatně pokryt nejméně 200 tzv. bílých míst, u nichž musí prokazatelně dojít ke zlepšení pokrytí díky zprovoznění nové základnové stanice BTS. Současně musí pokrytí alespoň dalších 300 míst, v rámci nichž mohou pro účely dokrytí využít a sdílet pasivní infrastrukturu s ostatními držiteli přídělů. ČTÚ dále stanovil povinnost významně zlepšil kvalitu mobilního signálu 5G na všech tranzitních koridorech, s výjimkou koridoru zařazeného v dotačním programu MPO.

Operátoři mají nutné pokrytí bílých míst časově odstupňované (bod 3.4.1), bude probíhat až do roku 2031. Pro uživatele v nepokrytých oblastech se tedy jedná o běh na hodně dlouhou trať. Zda budou jednotlivá místa správně pokrytá, bude posuzovat ČTÚ pomocí měření s předem známou metodikou.

Diskuze (30) Další článek: Občanku v mobilu už akceptují důležité úřady i obce s rozšířenou působností. U Policie vás ověří i ve služebnách

Témata článku: , , , , , , , , Mapa, Signál, Koridor, Zlepšení, Příděl, Operátor, Bílé místo