ČTÚ nevzdává snahu regulovat trh velkoobchodních služeb. Nový návrh zohledňuje připomínky EK

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nevzdává svoji snahu o zregulování velkoobchodního trhu mobilních služeb (tzv. relevantní trh č. 3). Návrh regulace mu v minulosti opakovaně zamítla Evropská komise, která poukázala na to, že ČTÚ ve zdůvodnění dostatečně neprokázal významnou tržní sílu stávajících tří velkých operátorů a skutečnost, že by bránili vstupu virtuálních operátorů na trh.

Úřad teď podle připomínek Evropské komise nechal vypracovat nový návrh na regulaci a zveřejnil ho v podobě výzvy k uplatnění připomínek na svých stránkách. Operátoři a další dotčené subjekty mají možnost se k návrhu vyjádřit v rámci veřejných konzultací ve standardní lhůtě 30 dní.

Regulační orgán opět usiluje o možnost určovat velkoobchodní cenu služeb, které operátoři T-Mobile, O2 a Vodafone poskytují ve svých sítích virtuálním operátorům. Ti si dlouhodobě stěžují, že jim účtované velkoobchodní ceny jsou příliš vysoké a mnohdy převyšují maloobchodní ceny, za které síťoví operátoři prodávají služby svým koncovým zákazníkům. Virtuálové tak údajně nemají možnost vytvářet konkurenceschopné nabídky.

Nejméně dva roky žádný nový operátor

O uvedené trojici operátorů mluví úřad jako o oligopolu, který drží ceny na základě koluzního jednání a vzájemné replikaci nabídek na vysoké úrovni, výrazně nad evropským průměrem. Operátoři se k regulačnímu návrhu zatím nevyjádřili, nejdříve ho prostudují a vyjádří se k němu ve lhůtě veřejných konzultací.

Úřad zároveň opakovaně přiznal, že žádný nový operátor vzešlý z 5G aukce frekvencí uskutečněné v roce 2020 nezačne celoplošně prostřednictvím národního roamingu působit dříve než v roce 2024 a nepřímo tak potvrdil vlastní selhání při přípravě podmínek aukce, které na politickou objednávku Babišovy vlády narychlo a nekoncepčně přepisoval.

Zatím poslední pokus alespoň dočasně na půldruhého roku zregulovat tři velké operátory vzdal úřad v dubnu, kdy se proti regulaci postavila Evropská komise i náš národní antimonopolní úřad (ÚOHS) a trojice operátorů se návrhu prakticky vysmála a poukazovala na jeho nezákonnost. Úřad následně couvl a hlasováním ve své Radě ČTÚ v poměru 3 : 2 návrh sám stáhl

Diskuze (8) Další článek: Recenze mobilu Realme C35. Vypadá jako iPhone, ale není to iPhone

Témata článku: Operátoři, Virtuální operátoři, Aukce, ČTÚ, Evropská komise, Regulace, Návrh, Antimonopolní úřad, Virtuální operátor, Mobilní služba, Babiš, Rada ČTÚ, Operátor, Nový návrh, Připomínky