ČTÚ podpořil AML, technologii pro přesnou lokalizaci u tísňového volání z mobilů

Technologie AML (Advanced Mobile Location) obstarává přesnou lokalizaci smartphonu (Android/iOS), ze kterého odešlo volání na tísňovou linku (v případě ČR jsou to 112, 150, 155, a 158). Do konce roku ji musí zavést všechny členské země EU, rozhodnutím ČTÚ ze 2. června tímto směrem vykročila i Česká Republika.

Lokalizace volajícího je důležitá v případech, kdy sám neví, kde se nachází. Bez AML se musí záchranáři spoléhat na lokalizaci pomocí vysílačů mobilní sítě. To ve městech znamená přesnost na stovky metrů, mimo město i několik kilometrů, což (zejména v horském terénu) znamená závažný problém při vyhledávání zraněného.

S technologií AML telefon po ukončení volání na tísňovou linku záchranářům odešle speciální neplacenou textovou zprávu se souřadnicemi, které jsou získané pomocí GPS, případně v interiérech pomocí dostupných Wi-Fi sítí. Přesnost je v takovém případě v řádu metrů, maximálně desítek metrů.

Technologie se v Česku testovala od února. V mobilu ji není nutné aktivovat, pokud ji podporuje síť, smartphone se SIM kartou informace předává automaticky.

Zdroj: tisková zpráva ČTÚ

Diskuze (23) Další článek: Evolveo StrongPhone G9: Nezničitelný obr s IP69, eSIM a velkokapacitní baterií

Témata článku: Android, Technologie, GPS, ČTÚ, Bezpečnost, Operátoři, Evropská unie, Tísňové volání, Česká republika, Členské země, AML, Volání, Wi-fi síť, Tísňová linka, Přesná lokalizace, Lokalizace, MOBI


Určitě si přečtěte