ČTÚ podpořil AML, technologii pro přesnou lokalizaci u tísňového volání z mobilů

Technologie AML (Advanced Mobile Location) obstarává přesnou lokalizaci smartphonu (Android/iOS), ze kterého odešlo volání na tísňovou linku (v případě ČR jsou to 112, 150, 155, a 158). Do konce roku ji musí zavést všechny členské země EU, rozhodnutím ČTÚ ze 2. června tímto směrem vykročila i Česká Republika.

Lokalizace volajícího je důležitá v případech, kdy sám neví, kde se nachází. Bez AML se musí záchranáři spoléhat na lokalizaci pomocí vysílačů mobilní sítě. To ve městech znamená přesnost na stovky metrů, mimo město i několik kilometrů, což (zejména v horském terénu) znamená závažný problém při vyhledávání zraněného.

S technologií AML telefon po ukončení volání na tísňovou linku záchranářům odešle speciální neplacenou textovou zprávu se souřadnicemi, které jsou získané pomocí GPS, případně v interiérech pomocí dostupných Wi-Fi sítí. Přesnost je v takovém případě v řádu metrů, maximálně desítek metrů.

Technologie se v Česku testovala od února. V mobilu ji není nutné aktivovat, pokud ji podporuje síť, smartphone se SIM kartou informace předává automaticky.

Zdroj: tisková zpráva ČTÚ

Diskuze (23) Další článek: Evolveo StrongPhone G9: Nezničitelný obr s IP69, eSIM a velkokapacitní baterií

Témata článku: Android, Technologie, Operátoři, GPS, Bezpečnost, ČTÚ, Evropská unie, Tísňová linka, AML, Wi-fi síť, Lokalizace, Členské země, Podpor, MOBI, Tísňové volání, Přesná lokalizace, Volání, Česká republika


Určitě si přečtěte

Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Garmin překvapil levným sporttesterem a LTE hodinkami pro náročné
Martin Chroust
HodinkyGarmin
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 17

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze