ČTÚ prohospodařil frekvence, teď má šanci na nápravu

Radiové spektrum je naše národní bohatství. ČTÚ s ním plýtvá, ale teď má šanci na reparát. Podmínky pro nadcházející aukci musí být přísné.
ČTÚ prohospodařil frekvence, teď má šanci na nápravu

Radiové spektrum je vzácný statek, součást národního bohatství. Není to ropa ani zlato, na elektromagnetické vlny si nelze sáhnout, ale jsou všude kolem nás. Přenos dat z vysílače do mobilu využívá fyzikální jev a na rozdíl od nerostného bohatství se radiové spektrum nespotřebovává. Radiovým spektrem se dle zákona rozumí elektromagnetické vlny o kmitočtu od 9 kHz do 3 000 GHz, šířené prostorem bez zvláštního vedení.

Klepněte pro větší obrázek
Elektromagnetické spektrum. I světlo je elektromagnetické vlnění, spadá do tzv. viditelného spektra. Klíčovým faktorem elektromagnetického vlnění je jeho vlnová délka, respektive frekvence. , zdroj: Wikipedia

Radiové vlny jsou vyzařovány anténami, jejichž délka je úměrná délce nosné vlny, takže jejich rozměry jsou v rozmezí milimetrů až stovek metrů. Užívají se pro rozličné přenosy informací, například: rádiové vysílání, televize, mobilní telefony, amatérské rádiové přenosy atd. Pro přenos informace se využívají analogové a digitální modulace.

Rozdavačný ČTÚ

Správu radiového spektra má na starost Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který udělením licence umožňuje mobilním operátorům provozovat podnikatelské aktivity na našem území.

Radiové spektrum se nespotřebovává, ale je omezené. Na rozdíl od jiných odvětví tak nestačí mít dostatek financí, pokud od ČTÚ nezískáte povolení, máte smůlu. Například pásmo 2 100 MHz (UMTS) je u nás plně obsazeno stávajícími operátory, takže se do něj už nikdo další nevejde. Ale k tomu se ještě dostaneme.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle jsou rozdělené frekvence našeho radiového spektra

Omezený počet frekvencí je zásadní bariéra vstupu do odvětví a je to jeden z důvodů, proč se o tomto trhu nedá mluvit jako o konkurenčním. Ekonomická teorie definuje trh, na kterém u nás působí T-Mobile, O2 a Vodafone, jako nedokonale konkurenční, oligopolní. Tři silní hráči mají rozdělený trh a mohou si dovolit být neefektivní a diktovat cenu. Vstup nového konkurenta do odvětví je obtížný - to dokud stát nenabídne volné frekvence k pronájmu či neprovede revizi udělených frekvencí.

Veledůležitá aukce

Jedna taková aukce se chystá, má zásadní význam a ČTÚ ji vypíše do konce března. Příliš času už nezbývá. Tentokráte půjde o větší balík volných kmitočtů v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz (viz schéma výše). Tedy včetně tzv. digitální dividendy, se kterou stojí a padá nasazení technologie LTE. Otázka je, kdo volné frekvence získá. Čeští zákazníci by si velmi přáli čtvrtého mobilního operátora, nejlépe á la francouzský operátor Free Mobile. Ale tak jednoduché to nebude...

Free Mobile je čistě UMTS operátorem, získal frekvenční kanál jen 2×5 MHz v pásmu 2 100 MHz. Ono „dvakrát“ znamená párové příděly, zvlášť pro downlink a uplink. Pásmo vyhrazené pro UMTS čítá v Evropě 2×60 MHz. Takových operátorů jako Free Mobile by se tedy do frekvenčního pásma 2 100 MHz ve Francii teoreticky vešlo dvanáct.

ARCEP: francouzský regulátor

 • V roce 2005 udělil za nekalou hospodářskou
  soutěž oligopolní trojici operátorů pokutu
  v celkové výši 534 milionů eur.
 • Orange, SFR a Bouygues Télécom mezi
  sebou uzavřeli kartelovou dohodu.

Fakta: frekvenční bloky získali ve Francii nejprve Orange, SFR a Bouygues Télécom. Všichni získali shodně 2×15 MHz (2×15 MHz tedy zůstalo volných). Ty si v prosinci 2009 rozebrali Orange, SFR a Free Mobile. Každý z nich získal kanál 2×5 MHz. A pozor! Francouzský regulátor ARCEP podmínil udělení frekvencí operátorům Orange a SFR podmínkou.

Museli poskytnout národní roaming začínajícímu Free Mobile, respektive umožnit vznik virtuálních operátorů (MVNO). Nebýt dohody o národním roamingu, Free Mobile dopadl špatně, možná jako U:fon v ČR. I Free Mobile dostal podmínku – začít komerční provoz do dvou let plus požadavky na pokrytí. Každopádně, regulátor stanovil jasná pravidla a operátorům dal na výběr: Chcete frekvence? Pak umožníte MVNO (národní roaming pro Free).

Na udělování licencí si posvítila iniciativa Nechceme předražené mobilní volání

Co se stalo pak, už víte. Free přišel s ultimátním flat tarifem v přepočtu za 500 Kč a způsobil revoluci. Ceny nevídaným způsobem klesly doslova přes noc i u „staré“ operátorské trojice.

ČTÚ rozdával bez podmínek

A co v ČR? Stručně by se dala minulost shrnout takto: frekvence rozdány, podmínky žádné. ČTÚ rozdával bez podmínek a třeba skutečnost, že u nás nepůsobí ani jediný MVNO, padá na bedra tuzemského regulátora, který určuje pravidla hry. Pokusy o vznik MVNO u nás byly, ale výsledek vždy stejný. A operátoři svorně říkají: „Nemáme s virtuálem problém, ale musí to pro nás být ekonomicky zajímavé.“ Konkurenci opravdu nechtějí.

Licence na sítě třetí generace (UMTS, 2 100 MHz) udělil ČTÚ všem třem operátorům. O2 a T-Mobilu v roce 2001 a Vodafonu o tři roky později. Licence jsou uděleny na 20 let. První dva operátoři zaplatili každý 3,5 miliardy, Vodafone jen dvě miliardy korun. Oproti prvotním záměrům ČTÚ to nebylo zase tolik peněz. Všichni operátoři získali 2×20 Mhz, celé pásmo je tedy obsazeno.

Mobilní virtuální operátor

 • Mobile Virtual Network Operator (MVNO)
 • Nemá licenci ani infrastrukturu
 • Má přímý vztah ke koncovému zákazníkovi
 • Poskytuje zákaznické služby, vyúčtování,
  provozní a technické informace pro uživatele
  a nastavení koncových zařízení.
 • Obvykle provádí marketing a prodej
  koncovým zákazníkům.
 • Má vlastní SIM karty, vlastní kód mobilní
  sítě (MNC) a vlastní roamingovou smlouvu.

V roce 2001 bylo 3,5 miliardy dost peněz, dnes je to půlroční čistý zisk O2 i T-Mobilu. Za 10 let je to jen kapka v moři a tedy skvělá investice. Jak to s 3G dopadlo, víme všichni, teprve deset let po udělení licence bylo pokrytí použitelné.

S odstupem času se jako významná motivace operátorů pro koupi licencí jeví jejich prosté vlastnictví, které ze hry vylučuje možnou konkurenci. Oněch 2×20 Mhz je totiž velmi štědrý příděl, který ČTÚ neměl nikdy udělit. Naopak si měl něco nechat v záloze pro čtvrtého operátora. Na současné operátory bych tentokrát vinu neházel - chovají se tak, jak jim regulátor umožnil.

Stačilo by udělit třeba 2×15 MHz jako ve Francii, pak bychom měli prostor pro někoho dalšího. ČTÚ navíc nestanovil žádné podmínky, jen pokrytí Prahy a Brna. Zbytek ČR si musel řadu let počkat. T-Mobile navíc vsadil na nekompatibilní technologii a jeho nekompatibilní „internet 4G“ se ukázal jako nesmyslný projekt. Pokud si vzpomínáte, také Vodafone měl stanovenou podmínku – pokrýt Prahu. Operátor dvakrát termín nedodržel a ČTÚ to jen tak přešel.

Pásmo 900 MHz rovněž obsazeno

Situace se opakovala v roce 2009. ČTÚ stávajícím operátorům rozdal zbývající volné frekvence v pásmu 900 MHz, opět bez podmínek. Tedy nic ve smyslu: přidělíme frekvence a vy umožníte vznik MVNO nebo národní roaming pro U:fona či požadavky ve smyslu budování tehdy žalostné 3G sítě. Celé pásmo 900 MHz je nyní rovněž obsazeno.

Klepněte pro větší obrázek
Čtvrtého operátora potřebuje Česká republika jako sůl. Bez něj se ceny nezmění

Nyní se bude dražit znovu. Hrozí obdobný scénář? ČTÚ by měl nyní být naprosto nekompromisní a stanovit pravidla hry. A v žádném případě by neměl operátorům zbytečně „darovat“ celé pásmo jako v případě frekvencí 900 a 2 100 MHz. Důležité je udělat pořádek a napravit chyby z minulosti.

Co na to úřad

Prostor pro komentář k tomuto tématu dostal také ČTÚ. Tohle nám řekl František Malina, tiskový mluvčí úřadu:

Při prvotním přidělování kmitočtů pro sítě GSM v roce 1996 (ČTÚ byl součástí Ministerstva hospodářství ČR) nebyla problematika velkoobchodních smluv resp. národního roamingu ještě v rámci EU řešena, a proto tyto povinnosti nebyly uloženy. A i když se posléze situace změnila, nebylo možné je uložit v dodatečném výběrovém řízení pro kmitočty GSM v pásmu 900 MHz ani následně. A to proto, že bylo nezbytné postupovat podle § 20 odst. 4 zákona o elektronických komunikacích, který zní: „Při dodatečném výběrovém řízení musí být stanoveny stejné podmínky, práva a povinnosti spojené s využíváním rádiových kmitočtů jako u původního výběrového řízení.“

Diskuze (29) Další článek: Huawei Honor: Android s dlouhou výdrží jde do prodeje

Témata článku: Operátoři, LTE, O2, T-Mobile, Vodafone, Frekvence, Bouygues Telecom, Ropa, Udělování, Zásadní význam, Frekvenční blok, TED, Radiové spektrum, Vlnová délka, Arcep, Rádiové vysílání


Určitě si přečtěte