ČTÚ slíbil kalkulačku. Teď obrací, bude certifikovat cizí

Loni v listopadu jsme slyšeli, že je kalkulátor schválen a pracuje se na něm. Dnes ČTÚ tvrdí něco jiného a chce akreditovat kalkulátory třetích stran.

Loni v listopadu přislíbil Český telekomunikační úřad webový kalkulátor tarifů. Stalo se tak na konferenci Digitální výzvy, a to doslova pár minut po té, co ČTÚ za absenci kalkulátoru kritizoval Jan Husák (poslanec parlamentu ČR a předseda Podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl). Podle čerstvých informací však regulátor kalkulátor provozovat nebude, místo toho započal proces akreditací kalkulátorů třetích stran.

ČTÚ ústy tiskového mluvčího Františka Maliny říká: „Cenové kalkulačky napomáhají uživateli zvolit cenově výhodný tarif či službu, zlepšují informovanost spotřebitelů o cenách a mají vliv na utváření konkurenčního prostředí. Obvykle jsou provozovány různými subjekty a příslušný regulátor jim může svou akreditací udělit visačku kvality a objektivity a odkázat na ně na svých internetových stránkách.

Sliby, chyby…

V tvrzeních a konání ČTÚ najdeme nejasnosti. Jan Ševčík, ředitel Odboru státní kontroly elektronických komunikací ČTÚ, který na konferenci Digitální výzvy mluvil na téma ochrana spotřebitele, řekl mimo jiné toto:

Dnes můžeme sdělit, že to co on (Jan Husák) navrhuje, ten kalkulátor, tak už o tom Rada rozhodla, už se na tom pracuje, že skutečně na stránkách ČTÚ takovýto nebo podobný nástroj bude, tak aby ten účastník nebo potencionální účastník měl možnost si srovnat skutečně ceny na českém trhu.“

Jan Ševčík z ČTÚ slibuje kalkulátor:

Nyní se dovídáme, že ČTÚ vlastní žádný kalkulátor na svém webu nevytvoří. Jak tomu máme rozumět? Nejdřív sliby a tvrzení o tom, že vše už schválila Rada ČTÚ a na kalkulátoru se pracuje a teď obrat s tím, že regulátor bude kalkulačky jen akreditovat. Jak to vlastně je, jsme se zeptali tiskového mluvčího ČTÚ.

František Malina: „Na konferenci Digitální výzvy bylo řečeno, že v ČR cenové kalkulačky budou a dnes vím již o pěti; to, že jsou zřizovány soukromými subjekty, nevadí. Naopak. Rozhodující totiž je a bude kvalita služeb, které poskytnou. Ke kvalitě chce ČTÚ významnou měrou přispět právě akreditací těch nejlepších včetně následné propagace. První uchazeči se již hlásí. Zřizování kalkulačky ČTÚ se proto v těchto souvislostech nejeví jako účelné (dodatečné finanční náklady a požadavky na pracovní místo).“

Rada ČTÚ schválila dokument, na jehož základě bude nyní úřad akreditace přidělovat. Je dostupný zde na webu ČTÚ. O akreditaci mohou žádat provozovatelé cenových kalkulaček pro služby (a jejich kombinace) poskytované prostřednictvím operátorů mobilních a pevných sítí a prostřednictvím provozovatelů kabelových televizí a širokopásmového přístupu k internetu.

Posvěcení od ČTÚ může dostat každý, kdo splní podmínky

Dokument „Akreditace cenových kalkulaček“ není na poměry ČTÚ nikterak dlouhý. Obsahuje jen čtyři stránky textu. Cíle kalkulátoru jsou následující:

  • zvýšení transparentnosti cen za služby elektronických komunikací,
  • zlepšení orientace uživatelů v cenách služeb elektronických komunikací,
  • zvýšení informovanosti uživatele o poskytovatelích služeb,
  • pomocí cenového kalkulátoru vybrat cenově výhodnou službu (tarif) pro uživatele.

Mezi akreditační kritéria patří především jejich komplexnost, dostupnost, přesnost a aktuálnost a v neposlední řadě i transparentnost a objektivita ve vztahu k jednotlivým poskytovatelům srovnávaných služeb. Dokument dále upravuje postup při akreditaci a rovněž obsahuje písemný, internetový a telefonický kontakt pro všechny, kteří se o ni hodlají ucházet.

Akreditace se uděluje na jeden rok a po přezkoumání může být obnovena. ČTÚ zveřejní seznam akreditovaných kalkulaček na svých webových stránkách včetně přímých odkazů.

Diskuze (18) Další článek: Nokia Lumia 800: královna oken [recenze]

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, Ostatní, Hospodaření a finance, Ochrana spotřebitele, Posvěcení, ICT průmysl, CERT, Soukromý subjekt, SLI, Výhodný tarif, Obr, Přímý odkaz, Kvalita služeb, TED, Rada ČTÚ, Akreditace, Pracovní místo