ČTÚ spustil novou verzi map pokrytí. K mobilnímu a rozhlasovému signálu přibyl i televizní

Český telekomunikační úřad provozuje tzv. „Vizualizační portál telekomunikačních služeb“, zkráceně VPortal. Zjednodušeně řečeno se jedná o mapu pokrytí Česka různými druhy signálu telekomunikačních služeb. Po velké listopadové aktualizaci přibyl ke stávajícím mobilním a rozhlasovým službám do portálu nový třetí modul – televizní služby, tzn. pokrytí signálem DVB-T2. V roce 2023 by měl být spuštěn čtvrtý modul fixních služeb.

Klepněte pro větší obrázek

Novinky se objevily také v pro nás nejzajímavějším modulu mobilních služeb. Zde si můžete v daném místě zobrazit pokrytí podle jednotlivých operátorů, generace (technologie) sítě a také podle provozované frekvence. Nová je možnost zobrazení základnových stanic ve zkušebním provozu, pokrytí konkrétních adresních míst mobilním signálem anebo vyhodnocení pokrytí dálnic a železničních koridorů z vypočítaných hodnot pokrytí (simulace).

Opravdu zvídaví uživatelé si mohou zobrazit vývoj vyhodnocení plnění rozvojových kritérií v kmitočtovém pásmu 3600 až 3800 MHz pro územní celky obcí a okresů ČR, coby součást závazku vyplývajících pro operátory, kteří získali kmitočtové příděly v 5G aukci. Celkově bylo u VPortalu zlepšeno a zjednodušeno ovládání, pohodlnější je i práce s mapovou aplikací. Užitečnou funkcí je možnost stažení aktuálního zobrazení mapy do obrázku ve formátu JPG nebo PNG, není tak nutné dělat screenshoty obrazovky.

Co je VPortal:

VPortal je komplexní vizualizační nástroj, který slouží uživatelům jako pomůcka při porovnávání kvality několika druhů telekomunikačních služeb v České republice. Portál je členěn do jednotlivých modulů podle typu služeb.

Obsahuje data získaná z měření prováděných pracovníky ČTÚ v terénu a další typy dat, např. výsledky výpočtů pokrytí prováděné na základě získaných údajů o parametrech vysílacích stanic, základnové stanice ve zkušebním provozu, vysílače, přehled o plnění rozvojových kritérií apod.

Zdroj: ČTÚ


 

Diskuze (5) Další článek: T-Mobile nabídne kvalitnější hlasové hovory ze zahraničí. VoLTE bude fungovat i v roamingu

Témata článku: , , , Česká republika, Mapa pokrytí, PNG, Nová verze, Telekomunikační služby, Modul, Signál, Přibyl, Mapa, Operátor