ČTÚ v roce 2021: Za své peníze dostáváme minimum služeb, spotřeba dat rostla navzdory drahým tarifům

  • ČTÚ vydal výroční zprávu za rok 2021
  • Úřad se chlubí spoustou novinek, ceny se ale spíše zvyšovaly
  • O drahých službách svědčí i rekordní počty převodů čísel

Český telekomunikační úřad zveřejnil výroční zprávu za rok 2021, která detailně mapuje český mobilní trh. V loňském roce na našem trhu dominovali tři mobilní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone, kteří dohromady ukousli tržní podíl 92,4 procenta. Českou jedničkou byl s 38,9 procenty T-Mobile, druhé místo obsadilo O2 (28,1 %), třetí pozice logicky připadla Vodafonu se 25,5 procenty.

7,56 procent trhu ovládá dvanáct MVNE (Mobile Virtual Network Enabler), pod jejichž křídla spadá většina ze 130 virtuálních operátorů. Jen čtyři z nich však lze považovat za větší hráče, protože u nich existuje více než 100 tisíc SIM karet. Samostatní virtuálové mají tržní podíl pouze 1,9 procenta. Jen pro zajímavost, poměr operátorů a virtuálů je úplně stejný jako v roce 2020, k žádné tarifní revoluci nedošlo. Spíše než nějaký vývoj, můžeme loňský rok brát jako stagnaci.

Klepněte pro větší obrázek
Zájem o internet v mobilu stabilně roste, mobilní internet naopak nezadržitelně klesá (Obr. ČTÚ)

Celkový počet aktivních SIM karet konci loňského roku dosáhl na téměř 14,8 milionu, což značí meziroční nárust o 185 tisíc karet. ČTÚ si všiml také rostoucího trendu v zájmu o tarify, které tvoří 74 procent všech „plánů“ na SIM kartách. Zbytek připadá na předplacenky.

Dvě ze tří SIM na mobilních datech

Zatímco využití internetu v mobilu rok od roku roste, tzv. mobilní internet (datové SIM karty pro tablety a notebooky) rok od roku klesá. V loňském roce bylo na trhu přes 10,3 milionů SIM karet, které využívaly mobilní data pro přístup k internetu. Pokud vezmeme v potaz celkový odhadovaný počet 14,8 milionů aktivních SIM karet, mobilní data využívají, alespoň částečně, minimálně dvě třetiny z nich.

Není tedy s podivem, že meziročně došlo k odhadovanému nárustu přeneseného datového toku přes mobilní sítě o 53 procent! Celkem loni mobilní sítě přenesly okolo 580 PB dat (petabajt), což můžete zpřehlednit jako 580 tisíc terabajtů (TB) dat. Průměrná spotřeba dat na jednoho uživatele dosáhla mety 4,5 GB na měsíc. Mobilní operátoři vloni navýšili datové limity, a to, buď při zachování ceny, nebo při jejím mírném navýšení. K největší slevě se odhodlal Vodafone, ale i tak jsou mobilní data stále drahá. To však z analýzy ČTÚ přímo nevyplývá, je třeba číst mezi řádky...

Přece voláme a datujeme stále levněji!

Ve zprávě ČTÚ se dozvíme, jak jsme na tom vlastně dobře (neustále padající křivka je toho evidentně jasným důkazem), skutečnost je však ve srovnání se zahraničím stále tristní. Samozřejmě existuje několik metrik, podle kterých lze ceny objektivně srovnávat. ČTÚ si vybral nejlépe vypadající graf průměrné maloobchodní ceny za 1 MB skutečně přenesených dat, která loni v 1. pololetí činila 0,0484 Kč za MB. V tabulce však uvádí ceny bez DPH (vypadají přeci jen o chlup lépe), přičemž hned v dalším grafu při srovnání cenových košů už zase částky počítá i s DPH...

A zmínit musíme i průměrnou cenu za skutečně provolanou minutu, která se vloni, a to jen v rámci odhadu, dostala na metu 0,71 Kč/min (samozřejmě bez DPH). Samotný ČTÚ však uvádí, že to nemusí být tak úplně pravda, protože si mnozí uživatelé „sáhnou“ na levné volání jen prostřednictvím firemních tarifů

A pak tu máme ještě spotřební koše, které srovnávají tarify z konce let 2020 a 2021, které jsou s úpisem na dva roky. Koš se 100 hovory, 140 SMS zprávami a 2 GB dat zdražil o třetinu, a když dáme do srovnání cenu 550 Kč, je vidět, jak směšně málo čeští uživatelé dostanou za takový obnos peněz. Už z toho pohledu vychází průměrné ceny z předchozích odstavců jako úplně mimo mísu, protože nereflektují situaci, se kterou se mobilní uživatelé v Česku potýkají každý den. Průměrné ceny nic neříkají, a navíc ke zlevňování služeb, o nějž se zpráva ČTÚ v 94 stránkovém dokumentu opírá hned několikrát, v podstatě nedochází.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání spotřebních košů mezi léty 2020 a 2021. Na nějaké jasné zlevňování to rozhodně nevypadá... (Obr. ČTÚ)

Nejvíce zlevnil spotřební koš s 900 hovory, 350 textovkami a s 10 GB dat, který nově vychází na rovných 700 Kč. Jinými slovy, Mobilní služby pro běžné uživatele tedy zdražují (nebo klesají opravdu jen velmi pozvolna), zatímco služby, které jsou už samy o sobě drahé, a využívají se logicky méně, finančně o něco poklesly. Nedá se říci, že bychom v loňském roce plošně platili za stejné služby méně. To, tedy ani náhodou.

V českých sítích došlo vloni, mimo rok 2014, k rekordnímu počtu přenosů mobilních čísel (525 200). To je důkazem toho, že uživatelé nejsou se stávající nabídkou spokojeni, a tak stále hledají cesty, jak ušetřit.

Sebechvála za regulační činnost

Ve výroční zprávě se ČTÚ detailně rozepisuje nad regulací trhu a postupy, které však ČTÚ musí provádět dle zákona. Za uplynulý rok se úřadu „navíc“ povedlo zachovat provoz 2G sítí do roku 2028. To však není české specifikum, ale celoevropský trend. S prodloužením 2G sítí se, vzhledem ke starším typům přístrojů, zejména v rukou seniorů, a také kvůli nouzovým voláním už dopředu počítalo. Úřad navíc „povinnost“ 2G sítí zařadil pod poskytnutí 2 100MHz pásma operátorovi O2, kolik za „pronájem“ obdržel, však úřad nesdělil.

Vloni ČTÚ taktéž spustil jednotný srovnávač hlasových služeb a mobilního internetu, a to, nikoliv na základě dobré vůle a aktivního boje proti vysokým cenám za mobilní služby, ale proto, že mu tuto povinnost uvádí Zákon o elektronických komunikacích. Připomeňme, že srovnávač zmiňuje úřad jako jeden ze stěžejních bodů loňského roku. Mimo něj zde ještě uvádí vytvoření nových webových stránek, přidělení vydražených 5G kmitočtů či zprovoznění platformy pro testování rychlosti internetu.

ČTÚ ještě vloni provedl „ucelenou kontrolu dodržování podmínek pro informování uživatelů služeb o parametrech kvality služby přístupu k internetu“ a také „realizoval informační kampaň pro spotřebitele týkající se uvádění rychlosti služby přístupu k internetu ve smluvních dokumentech“.

V loňském roce bylo na platby zaměstnanců úřadu investováno 298 724 011 korun, průměrný hrubý plat zaměstnance vloni činil 43 239 korun. Od letošního roku však budou zaměstnanci ČTÚ odměňováni, dle §107 ZEK, který odměňování a poskytování náhrad odvozuje od úpravy platné pro prezidenta ČR a pro členy Nejvyššího kontrolního úřadu.

Diskuze (32) Další článek: Hej, Google! Chytré hodinky od Samsungu se po devíti měsících dočkaly podpory Google Asistenta

Témata článku: T-Mobile, Mobilní data, Vodafone, SMS, Internet, O2, Mobilní sítě, Kalkulačka, Aukce, Frekvence, ČTÚ, Hana Továrková, Peníze, SIM, Předražené služby, Regulace, Spotřeba dat, Data, Uživatelé, Česká republika, MVNE, Test rychlosti, Drahý tarif, Výroční zpráva, Tarif, Vodafone — Heureka.cz