ČTÚ varuje před zneužíváním tísňových linek. Pachatelům hrozí stotisícové pokuty

ČTÚ varuje před zneužíváním tísňových linek. Pachatelům hrozí stotisícové pokuty

Česká republika má vyhláškou stanoveno pět linek tísňového volání – 150, 155, 156, 158 a 112. Tato čísla je nutno pro záchranu lidských životů, zdraví nebo majetku zpřístupnit a je k nim garantován bezplatný a nepřetržitý přístup. Je však třeba, aby tento přístup nebyl zneužíván. Před nedůvodnými hovory na tísňové linky varuje v nejnovější monitorovací zprávě Český telekomunikační úřad (ČTÚ). „Vtipálkům“ zahlcujícím tísňové linky hrozí nemalé pokuty.

Přetížení tísňových linek neopodstatněnými hovory může ohrozit bezpečnost jiných občanů, kteří v danou chvíli pomoc opravdu potřebují. Mezi volání, která na tísňové linky nepatří, patří i různé omyly, dotazy a stížnosti mimo rámec složek Integrovaného záchranného systému, obtěžující hovory lidí pod vlivem alkoholu nebo volání dětí „z legrace“. Nejzávažnějším případem jsou úmyslná zneužití tísňové linky, kdy dojde k nahlášení smyšlené události.

Občas si lidé pletou samotný význam tísňového volání. Nejčastěji se objevují oznámení občanů, že si zabouchli dveře od bytu a potřebují otevřít byt. Otevření dveří provádějí hasiči ale pouze v případech, kdy hrozí nějaké bezprostředí nebezpečí, například riziko požáru. Někteří lidé ale linku zneužívají, protože vědí, že za otevření bytu by jinak museli zaplatit zámečníkovi, proto raději nahlásí zabouchnuté dveře na linku 150.

Poloha volajícího se dá snadno zjistit

Podobný případ zaznamenal ČTÚ nedávno na Jesenicku: „Muž oznámil na linku tísňového volání, že si zabouchl ve svém bytě vstupní dveře. Vymyslel si nepravdivou historku a doufal, že hasiči mu dveře od bytu otevřou. Na základě kladených otázek přítomné hlídky Policie ČR potvrdil, že v bytě nehrozí žádné nebezpečí a vše si vymyslel, protože ztratil klíče.“ V uvedeném případě naměřili policisté oznamovateli v dechové zkoušce 2,99 ‰ alkoholu.

Naprostou většinu zlomyslných volání rozpoznají už sami operátoři linek tísňového volání. Jak upozorňuje ČTÚ, lidé by si měli uvědomit, že vypátrání a identifikace volajícího je dnes poměrně snadnou záležitostí. Technologie operačních středisek umožňuje nejen zjistit číslo volajícího, ale téměř přesně i místo, odkud dotyčný volá, a to i v případě, že volá z mobilu bez vložené SIM karty. K určení polohy slouží tzv. triangulace, tedy zaměření pomocí nejbližších mobilních vysílačů, jejichž signál k telefonu dosáhne.

Jak nahrávat telefonní hovory na smartphone:

Na základě zákona o elektronických komunikacích je možné za zneužití tísňové linky uložit sankci. Fyzické osobě, která uskutečnila zlo­myslné volání na číslo tísňové linky, je možné uložit pokutu až do výše 200 000 Kč. V případě opakovaného zneužití se sazba pokuty za přestupek zvyšuje na dvojnásobek. Za rok 2021 zatím eviduje ČTÚ téměř 200 takovýchto správních řízení. Nejvyšší uložená pokuta činila 50 000 Kč.

Linky tísňového volání v ČR:

  • 150 – Hasičský záchranný sbor ČR
  • 155 – Zdravotní záchranná služba
  • 158 – Policie ČR
  • 156 – Obecní (městská) policie
  • 112 – Jednotné evropské číslo tísňového volání

Zdroj: ČTÚ

Diskuze (3) Další článek: Audioteka slaví, vy vybíráte z audio bestsellerů

Témata článku: ČTÚ, Legislativa, Identifikace volajícího, Pokuta, Telekomunikace, Zneužívání, Pachatel, Česká republika, Linka, Policie, Byt, Tísňové volání, Hovor, Tísňová linka, Hasičský záchranný sborŠvýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům
Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Fanoušci si všimli zařazení Matrixu Awakens do digitálních obchodů už před pár dny. Epic ale nyní přichází s oficiálním oznámením.

Martin Nahodil
Matrix AwakensTechnologie
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress