ČTÚ zahájil veřejnou konzultaci k „opravené“ aukci. Podmínky pro 4. operátora se výrazně zhoršily

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zahájil veřejnou konzultaci k nově vypracovanému návrhu podmínek pro tzv. 5G aukci, tedy výběrové řízení na kmitočty v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz. Původní, již opřipomínkované a vypořádané podmínky z roku 2019 smetla vláda ze stolu a zároveň odvolala tehdejšího předsedu Rady ČTÚ Jaromíra Nováka.

Nové připomínky jsou koncipovány tak, aby vyhověly požadavkům vlády na větší prohloubení soutěže na telekomunikačním trhu a zároveň rozvoj sítí 5G. Naopak plnohodnotný čtvrtý operátor s vlastní sítí není primárním cílem nových podmínek aukce. Připomínky k návrhu mohou v rámci veřejné konzultace uplatnit všechny subjekty v souladu se zákonem o elektronických komunikacích do 16. dubna 2020. Samotný proces aukce má začít v průběhu června.

Bitva o 700 MHz

V novém návrhu podmínek nalezneme jeden zásadní rozdíl – v pásmu 700 MHz už nebude vyhrazen jeden párový blok 2× 10 MHz pro nového operátora, na který by stávající hráči nemohli přihazovat. ČTÚ nastaví pouze omezení, že jednotlivý účastník výběrového řízení může získat maximálně 10MHz párový blok z celkem dražených 2× 30 MHz.

Nyní tak opět hrozí scénář, který se již jednou odehrál ve 4G aukci v roce 2013, a to že si všechny nejcennější kmitočty rozdělí stávající trojice operátorů a čtvrtý plnohodnotný hráč nevznikne. Touto změnou se totiž výrazně snižuje atraktivita aukce pro případné nové zájemce.

Vyhrazená část 3,5 GHz

V pásmu 3,5 GHz byl spektrální limit stanoven na 60 MHz pro stávající operátory a 100 MHz pro ostatní operátory. Uvedené limity mohou být v případě nedostatečné poptávky navýšeny. Z aukce bude vyjmut úsek 3 400–3 440 MHz, který bude určen pro potřeby řešení směřujících k podpoře průmyslu 4.0. Bližší podmínky využívání tohoto úseku stanoví ČTÚ samostatně mimo podmínky výběrového řízení.

Přísnější povinnost národního roamingu

ČTÚ rozšířil závazek národního roamingu ve prospěch nových operátorů. Držitelé přídělů v pásmu 700 MHz, kteří jsou stávajícími operátory, budou povinni poskytnout národní roaming nejen ve prospěch případného nového operátora se ziskem kmitočtů v pásmu 700 MHz, ale i všech nových operátorů, kteří jsou nebo budou držiteli rádiových kmitočtů v celém pásmu 3 440–3 800 MHz. Pro žadatele o využití národního roamingu jsou stanoveny podmínky dosažení minimálního vlastního pokrytí obyvatelstva a jeho dalšího zvyšování.

Myslí se i na virtuály

Podmínky výběrového řízení dále stanoví povinnost velkoobchodní nabídky pro držitele kmitočtů z pásma 700 MHz, včetně zveřejnění referenční nabídky pro tzv. full i light verze mobilních virtuálních operátorů (MVNO), závazky PPDR, závazek refarmingu celého pásma 3 440–3 800 MHz a rozvojová kritéria, která zaručují, že s kmitočty bude nakládáno efektivně. Ty současně zahrnují povinnost dokrytí tzv. bílých míst, tj. obcí, kde dosud nejsou dostupné sítě 4G, a dále pokrytí velkých měst, železničních a silničních koridorů a plošného území ČR sítěmi 5G v definovaných termínech v souladu s vládní 5G strategií.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (12) Další článek: 150MPx foťák v mobilu rozhodně není utopie. Samsung jej uvede koncem roku

Témata článku: , , , , , , , , MHz, Konzultace, MVNO, Pásmo, Výraz, Kmitočet, Scénář, Česká republika, Jaromír Novák, Rada ČTÚ, Národní roaming, Pro +, Nový operátor, Koridor, Veřejná konzultace, Operátor, PPDR