ČTÚ zpřístupní pásmo 26 GHz. Milimetrové vlny poslouží pro 5G sítě

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) mimo již spuštěné aukce kmitočtů 700 MHz a 3,5 GHz připravuje pro využití 5G sítěmi i vyšší frekvenční pásmo tzv. milimetrových vln. Úřad zahájil veřejnou konzultaci k návrhu části plánu využití rádiového spektra pro kmitočtové pásmo 24,25–27,5 GHz.

Klepněte pro větší obrázek

Jde o jedno ze tří pásem, která jsou v Evropě určena pro zavádění sítí 5G. Po pásmech 700 MHz a 3,4–3,8 GHz jde o první pásmo milimetrových vln pro tyto sítě. ČTÚ v návrhu v pásmu 26 GHz zpřístupňuje ucelený úsek o šířce 1GHz pro poskytování ultra vysokorychlostních služeb.

Tímto krokem ČTÚ dává prostor pro inovativní využití tohoto pásma včetně praktického ověřování technických řešení, a to jak pro účely poskytování veřejně dostupných služeb, tak i pro další aplikace. Připomínky na využívání pásma 26 GHz mohou subjekty podávat do 11. září 2020.

Milimetrové vlny:

Jako milimetrové vlny se označuje frekvenční pásmo elektromagnetického spektra od zhruba 24 GHz do 100 nebo až 300 GHz. Jejich hlavní výhodou proti nižším frekvencím je řádově vyšší datová propustnost díky větší šířce kanálu, kdy lze přenášet data rychlostí až 10 Gbit/s. Nevýhodou naopak krátký dosah a obtížný průchod překážkami.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (8) Další článek: S TikTokem Trump zaříznul i WeChat. Jak budeme omlouvat Velký americký firewall?

Témata článku: Sítě 5G, Aplikace, Aukce, ČTÚ, Frekvence, Milimetrové vlny, Vlna, Evropa, MHz, Využití, Šířka, GHz, Zavádění, Frekvenční pásmo


Určitě si přečtěte