HTC HD2, Nokia N900, Nokia N97 a Apple iPhone 3GS se čtyřmi různými systémy prošly rukama jednoho uživatele. Který zanechal nejlepší dojem?
Kapitoly článku:
Sice už více než dva roky MobilManii nešéfuju, ale mobilní hračky mě rozhodně nepřestaly bavit, tak si sem tam nějakou na testování půjčím. A teď se to ke konci roku nějak sešlo, že střídám mobily jako za časů mobilmaniackých. Nokii N97 vystřídala N900, následně přišel iPhone 3G, poté HTC HD2 a nakonec ještě iPhone ve verzi 3GS. Každý stroj na mě zanechal jiný dojem a ledacos jsem si uvědomil. O své postřehy se s vámi nyní podělím a nastíním, který mobil je podle mého názoru v současné době nejlepší. Můj názor ale neberte jako dogma a naložte s ním, jak chcete...

Čtyři telefony, každý úplně jiný...
Rozdíl v jednotlivých telefonech se pochopitelně týkal hardwarových vlastností, ale snad ještě důležitější byla přítomnost různého operačního systému v každém z nich.
Apple iPhone 3G/3GS a OS 3.1.2
Když se objevila první generace iPhonu, hrál jsem si s ním asi týden a moc se mi nelíbil. Vytvořil jsem si na něj názor: drahý, nepraktický, se spoustou nedostatků a omezení. To mi vydrželo dlouho, i když jsem si mezitím mohl osahat nové generace tohoto stroje. Ale teď jsem si řekl, že je čas zase na větší průzkum novinek, ať mohu objektivně srovnávat.

Apple iPhone
Z pohledu hardwaru je to elegantní přístroj s příkladným zpracováním a střízlivými rozměry. Nepraktický je lesklý zadní plast, který šíleně klouže a okamžitě jsou na něm patrné vlasové škrábance. Displej je naopak odolný, praktické je tlačítko pro přepnutí tichého režimu, kolébka pro zesilování a centrální tlačítko pro návrat na domácí obrazovku. Je to celé tak nějak jednoduše elegantní.
S velkým sebezapřením jsem nainstaloval iTunes, ale nejnovější devátá verze už na mě nepůsobila tak těžkopádně. Jen se trochu divím, že neexistuje česká lokalizace, když už se u nás iPhone oficiálně prodává a má český firmware. Spolupráce PC – telefon je výborná. Synchronizace kontaktů, kalendáře a e-mailů s firemním Exchange serverem proběhla hned a bez problémů. A pak už jsem telefon prostě používal a zjišťoval dávno objevené, že v jednoduchosti je síla.
iPhone možná některé věci neumí, ale to co umí je dokonale promyšlené ve prospěch uživatele. Systém je stvořen pro ovládání prsty skrze kapacitní displej a je to zatraceně znát. Systém je svižný, nezamrzá a Appstore je napěchován aplikacemi, které prostě fungují. Chybějící multitasking? Pro běh aplikací třetích stran na pozadí by se hodil, ale žádnou takovou nepotřebuji. Funguje tu push e-mail, push Facebook, hudba hrající na pozadí a rychlé přepínání aplikací na místo, kde jste předtím skončili. Sám sebe překvapuji tak pozitivním hodnocením, ale iPhone na mě udělal dojem – je to přístroj, který “prostě funguje”.
Nokia N97 a Symbian S60 páté edice
Slabinou iPhonu je ale pro mě chybějící hardwarová klávesnice, protože na sebelepší softwarové nikdy nebudu psát tak rychle jistě i bez neustálé vizuální kontroly jako na „dvoupalcové“ qwertz. Nokia N97 má v tomto výhodu, dále se chlubí lepším fotoaparátem, obří pamětí a vůbec lepší výbavou.

Nokia N97
Jenomže přímé srovnání s iPhonem ukázalo na slabiny dotykového Symbianu. Vždy jsem říkal, že na mě působí až příliš dojmem, že s dotykovým ovládáním původně moc nepočítal. Po zkušenosti s iPhonem je to ještě silnější pocit. Navíc firmwaru stále něco chybí k ideálu. Kinetické ovládání, které přišlo s verzí 20.0.019, je oproti iPhonu méně plynulé, funkce a aplikace nestartují tak rychle, a ano, i po třetím firmwaru se stále dočkáme občasných restartů.
Symbian S60 je špičkový systém pro chytré telefony s klávesnicí, osobně nedám dopustit na Nokii E71 nebo E52. Ale dotyková mutace Symbianu ztrácí ve stínu konkurence mé sympatie.