Čtyřboj: Vyhraje HTC HD2, Nokia N900, N97 nebo iPhone 3GS?

HTC HD2, Nokia N900, Nokia N97 a Apple iPhone 3GS se čtyřmi různými systémy prošly rukama jednoho uživatele. Který zanechal nejlepší dojem?
Kapitoly článku

Sice už více než dva roky MobilManii nešéfuju, ale mobilní hračky mě rozhodně nepřestaly bavit, tak si sem tam nějakou na testování půjčím. A teď se to ke konci roku nějak sešlo, že střídám mobily jako za časů mobilmaniackých. Nokii N97 vystřídala N900, následně přišel iPhone 3G, poté HTC HD2 a nakonec ještě iPhone ve verzi 3GS. Každý stroj na mě zanechal jiný dojem a ledacos jsem si uvědomil. O své postřehy se s vámi nyní podělím a nastíním, který mobil je podle mého názoru v současné době nejlepší. Můj názor ale neberte jako dogma a naložte s ním, jak chcete...

Klepněte pro větší obrázek
Čtyři telefony, každý úplně jiný...

Rozdíl v jednotlivých telefonech se pochopitelně týkal hardwarových vlastností, ale snad ještě důležitější byla přítomnost různého operačního systému v každém z nich.

Apple iPhone 3G/3GS a OS 3.1.2

Když se objevila první generace iPhonu, hrál jsem si s ním asi týden a moc se mi nelíbil. Vytvořil jsem si na něj názor: drahý, nepraktický, se spoustou nedostatků a omezení. To mi vydrželo dlouho, i když jsem si mezitím mohl osahat nové generace tohoto stroje. Ale teď jsem si řekl, že je čas zase na větší průzkum novinek, ať mohu objektivně srovnávat.

Klepněte pro větší obrázek
Apple iPhone

Z pohledu hardwaru je to elegantní přístroj s příkladným zpracováním a střízlivými rozměry. Nepraktický je lesklý zadní plast, který šíleně klouže a okamžitě jsou na něm patrné vlasové škrábance. Displej je naopak odolný, praktické je tlačítko pro přepnutí tichého režimu, kolébka pro zesilování a centrální tlačítko pro návrat na domácí obrazovku. Je to celé tak nějak jednoduše elegantní.

S velkým sebezapřením jsem nainstaloval iTunes, ale nejnovější devátá verze už na mě nepůsobila tak těžkopádně. Jen se trochu divím, že neexistuje česká lokalizace, když už se u nás iPhone oficiálně prodává a má český firmware. Spolupráce PC – telefon je výborná. Synchronizace kontaktů, kalendáře a e-mailů s firemním Exchange serverem proběhla hned a bez problémů. A pak už jsem telefon prostě používal a zjišťoval dávno objevené, že v jednoduchosti je síla.

iPhone možná některé věci neumí, ale to co umí je dokonale promyšlené ve prospěch uživatele. Systém je stvořen pro ovládání prsty skrze kapacitní displej a je to zatraceně znát. Systém je svižný, nezamrzá a Appstore je napěchován aplikacemi, které prostě fungují. Chybějící multitasking? Pro běh aplikací třetích stran na pozadí by se hodil, ale žádnou takovou nepotřebuji. Funguje tu push e-mail, push Facebook, hudba hrající na pozadí a rychlé přepínání aplikací na místo, kde jste předtím skončili. Sám sebe překvapuji tak pozitivním hodnocením, ale iPhone na mě udělal dojem – je to přístroj, který “prostě funguje”.

Nokia N97 a Symbian S60 páté edice

Slabinou iPhonu je ale pro mě chybějící hardwarová klávesnice, protože na sebelepší softwarové nikdy nebudu psát tak rychle jistě i bez neustálé vizuální kontroly jako na „dvoupalcové“ qwertz. Nokia N97 má v tomto výhodu, dále se chlubí lepším fotoaparátem, obří pamětí a vůbec lepší výbavou.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia N97

Jenomže přímé srovnání s iPhonem ukázalo na slabiny dotykového Symbianu. Vždy jsem říkal, že na mě působí až příliš dojmem, že s dotykovým ovládáním původně moc nepočítal. Po zkušenosti s iPhonem je to ještě silnější pocit. Navíc firmwaru stále něco chybí k ideálu. Kinetické ovládání, které přišlo s verzí 20.0.019, je oproti iPhonu méně plynulé, funkce a aplikace nestartují tak rychle, a ano, i po třetím firmwaru se stále dočkáme občasných restartů.

Symbian S60 je špičkový systém pro chytré telefony s klávesnicí, osobně nedám dopustit na Nokii E71 nebo E52. Ale dotyková mutace Symbianu ztrácí ve stínu konkurence mé sympatie.

Témata článku: HTC, Nokia, iPhone, Smartphony, 3G, HD, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 3GS, Apple iPhone 3GS 16GB, Apple iPhone 3GS 32GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Google Nexus One, HTC HD2, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia N900, Nokia N97, Nokia N97 mini, Původní systém, Dobrý mix, Zastaralý systém


Určitě si přečtěte