Čtyři nové Sony Ericssony na vlastní oči

Včera jsme si mohli na vlastní oči, uši a další smysly vyzkoušet nové mobilní telefony Sony Ericsson. Přečtěte si, jaké jsou naše pocity z telefonů J210i, K608, Z520 a vlajkového modelu S600i. V článku najdete také hromadu „živých“ fotografií.
Čtyři nové Sony Ericssony na vlastní oči

Sony Ericsson včera v Praze uspořádal tiskovou konferenci. Ukázal na ní nové mobilní telefony, které byly celosvětově představeny v pondělí. Novinky jsme si mohli prakticky vyzkoušet, nafotit a díky tomu si můžete přečíst o našich prvních dojmech.

Účast na tiskové konferenci byla až neočekávaně vysoká. Zajímavé je, že se na ní vedle „mobilních“ a technických novinářů objevili také redaktoři z fotočasopisů. Je vidět, že Sony Ericsson podobně jako Nokia bere oblast souhrnně nazvanou jako imaging vážně. Na jednom z prvním obrázků prezentace navíc bylo, že model K750i získal od organizace TIPA ocenění Nejlepší mobilní obrazové zařízení. Ta sdružuje právě média, která se věnují fotografování.

Nějaká čísla

Tiskovou konferenci zahájil ředitel českého zastoupení Sony Ericssonu Robert Fleischhacker a zopakoval už známé informace o strategii a finančních výsledcích společnosti.

Loni se Sony Ericssonu dařilo. Na rozdíl od předchozích let, kdy výrobce skončil ve ztrátě, se v roce 2004 dostal do výrazného zisku. Vzrostly také tržby a počet prodaných kusů. Konkrétní čísla najdete v tabulce.

  2002 2003 2004
Tržby 4 176 4 673 6 525 milionů eur
Objem prodeje 22,9 27,2 42,3 milionů kusů
Zisk před zdaněním -291 -130 486 milionů eur

Trh s mobily roste a předpokládá se, že letos se zvětší o dalších 10 %. Sony Ericsson by chtěl vývoj kopírovat, případně i předběhnout.

A strategie? Sony Ericsson se zaměřuje na tři oblasti: imaging (práce s digitální fotografií), entertainment (zábava) a byznys řešení. V oblasti byznysu je mimochodem vlajkovou lodí stále model P910i a tento rok ještě bude. Očekávalo se, že Sony Ericsson oznámí nový model smartphonu už teď, do konce roku ale ještě můžeme počítat s jedním představením novinek.

Teď se už podívejme na konkrétní mobilní telefony. V tomto článku nebudu psát o parametrech, protože o nich jste si mohli přečíst už včera. Tentokrát půjde o první dojmy a pocity z nových telefonů, které lze zjistit až při přímém kontaktu.


Sony Ericsson Z520: menší, než jsme čekali

Fakta: Véčkový telefon je určen pro stylovou, mladší generaci. Na trhu se objeví ve 3. čtvrtletí a předpokládaná cena je 7 500 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různobarevné výměnné kryty • srovnání s kartou

Z obrázku jsem si představoval, že uvidím telefon podobně mamutích rozměrů jako u véčka Z600. Novinka je ale malá, kulatá – je to velmi příjemný telefon. Zařadil bych ho do stejného segmentu jako starší véčko Z200. I když začínalo s cenou o dva tisíce korun nižší, předpokládám, že Z520 se na ni také rychle dostane. Sedm a půl tisíce je na takový telefon moc.

Sony Ericsson Z520 má výměnné kryty a u jednoho z prezentovaných kousků byly netradičně a zajímavě zdrsněné. Kryty na telefonu drží pevné, nepříjemně mě ale překvapila vůle mezi oběma částmi véčka v zavřeném stavu. Kloub není příliš pevný a horní část se vůči spodní pohybuje. U všech tří vzorků, které jsem prozkoumal, to bylo stejné.

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z krytů měl drsný povrch

Design si prohlédněte na obrázcích, já se zaměřím na malý displej na čelní ploše. Je pasivní a při pohledu zboku to poznáte na první pohled podle měnících se barev. V pokojových podmínkách displej stačí, na slunci to ale bude horší. Na čelní ploše je také objektiv fotoaparátu a znatelně nad ni vystupuje. Samotné sklíčko je ale zapuštěné, takže snad nehrozí jeho poškození. Fotoaparát má rozlišení pouze 640 × 480 bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Objektiv • logo hned na čelní ploše • malý displej

Na boku jsou tlačítka pro ovládání hlasitosti a samostatná klávesa pro fotoaparát, v rohu potom infraport. Ve spodní části najdeme nový typ systémového konektoru, stejný jako na modelu K750i. Na zadní straně si všimneme výrazné mřížky hlasitého reproduktoru a pochopitelně masivního ucha. Skrývá se v něm anténa a dá se jím také provléknout poutko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovladač hlasitosti a fotoaparátu • infraport • mřížka reproduktoru

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový systémový konektor • ucho–anténa

Při zkoumání telefonu jsem si vůbec nevšiml, že na bocích jsou dvě trojice světelných diod. Není to vidět ani na fotkách, jsou patrně skryty pod neprůhledným plastem, který prosvítí. Blikáním diod by mělo být možné odlišit volající.

Otvírám telefon a vidím, že jednou rukou se mi to vůbec nepodaří. Sony Ericsson Z520 se při otvírání navíc chová jinak než třeba asijská véčka. Jakmile překonáte pružinu, displej se sám neodklopí, ale zůstane v pootevřeném stavu. Musíte ho ručně dostat až do mezní pozice.

Vnitřní displej je aktivní a dostatečně kvalitní. Přestože místnost byla osvětlena denním světlem, na displeji jsem pozoroval zvláštní „hemžení“, snad i problikávání. Dalo by se to svést třeba na zářivky, v okolí ale opravdu žádné nebyly. Rozlišení 128 × 160 navíc už také není žádný zázrak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní displej

Nabídka je klasická maticová, se třemi sloupci a čtyřmi řádky. Zajímavé je, jak se dá přecházet se spodní řády pohybem kurzoru dolů na první řadu. Ukáže se při tom rychlá a efektní animace. Vybraná ikona se jinak zvýrazní a zvětší. Tapeta na displeji je tradičně animovaná.


Článek pokračuje v další kapitole, kde dokončíme popis modelu Z520 a dostane se na nové Sony Ericssony J210i a K608i

Témata článku: Sony, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson J210i, Sony Ericsson S600i, Sony Ericsson S700i, Masový trh, Podstava, Digitální potlačení, Oblast byznysu, Son, Oznámená cena, Eri, Nov


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 195

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40