Čtyřnohý robot hlídá letiště v Dánsku. Je připojený k 5G síti tamního operátora

Další praktické využití 5G sítě v reálných podmínkách otestoval Dánský technologický institut ve spolupráci s operátorem TDC za využití technologií Ericsson na menším letišti Hanse Christiana Andersena poblíž dánského města Odense.

Čtyřnohý robot Spot od společnosti Boston Dynamics zde samostatně hlídal obvodové oplocení areálu letiště a kontroloval jeho poškození. Připojený byl k veřejné 5G největšího dánského operátora TDC, přes kterou mohl odesílat velké množství dat v reálném čase. V testovacím provozu byly využity také metody strojového učení.

Klepněte pro větší obrázek
Čtyřnohý robot Spot hlídal obvodové oplocení na dánském letišti Hanse Christiana Andersena | Zdroj: Ericsson

Připojením Spota, připomínajícího robotického psa, k 5G síti mu technici otevřeli doslova nový „výběh“. Do té doby byl připojený pomocí Wi-Fi, což značně omezilo rozsah připojení. Operátor, který Spota řídil, musel být nejdále 30 metrů od něj. 5G vedle vysoké rychlosti a šířky pásma poskytne i nízkou latenci (rychlou odezvu) potřebnou pro rychlé reakce při dálkovém ovládání.

Robot typu Spot může procházet nerovným terénem, ​​šplhat po schodech a dostane se i do malých prostor. Spolu s 360° senzory, předními a zadními kamerami a prostorem pro přepravu balíků a spotřebního materiálu může pracovat v terénu jako součást pohotovostních, záchranných nebo průmyslových inspekčních misí.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (1) Další článek: Malware WhatsApp Pink funguje jako automatický odpovídač – posílá odkaz na škodlivou aplikaci

Témata článku: , , , , , , Dánsko, Spot, Letiště, Operátor, TDC, Robot