Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

  • Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí.
  • Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta.
  • Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

Život diabetika je při pravidelném měření glukózy a vpichování inzulínu složitý. Vyřešit ho chtějí přední technologické firmy, naposledy se ozval Apple. Oddělené pracoviště zabývající se medicínskými technologiemi mělo vzniknout ještě za života Steva Jobse. Nedlouho před jeho smrtí (2011) Apple koupil společnost Cor, která měla zkombinovat zařízení pro diabetiky s iPhony a iPady.

Podle uniklých informací se má program soustředit na vývoj senzorů, které dokážou dlouhodobě a nenásilně měřit hladinu cukru v krvi pacienta tak, aby ho zařízení co nejméně zatěžovalo. Loni na projektu pracovalo asi třicet zaměstnanců, mezitím však Apple dokázal získat desítku expertů na biomedicínu z předních světových společností. Celý tým má spolupracovat s divizí zabývající se dalším vývojem Apple Watch.

K měření hladiny cukru bez jakéhokoliv porušení kůže má zařízení Applu využívat optické senzory a zdroj světla. Ten kůži prosvítí a optické senzory tak nenásilně získají informace o stavu krve. Podle odborníků se jedná o jednu z největších výzev zdravotnictví.

Aktivní konkurence

Nová řešení hledá také Samsung nebo Alphabet (mateřská společnost Googlu). Bojují tak o pozici na trhu, jehož objem má letos dosáhnout 12 miliard dolarů na zařízeních, která cukr v krvi monitorují. „Všechny velké společnosti chtějí dostat kontrolu hladiny cukru do chytrých telefonů,“ řekl pro Reuters John Smith, přední expert zabývající se měřením hladiny cukru. „Pokud tuto technologii udělají správně, rozhodně se to firmám vyplatí,“ dodal.

Také proto Alphabet před třemi lety oznámil vývoj chytrých kontaktních čoček, které by informace o pacientově stavu získávaly ze slz. Testování na lidech a homologace jsou ještě daleko, ale boj s diabetem zůstává pro zdravotnickou divizi Alphabetu prioritou číslo jedna. Považuje onemocnění především za informační problém – diabetik musí neustále zjišťovat hladinu cukru v krvi, počítat množství vpichovaného inzulinu, případně jídla, které hodlá sníst. V tom všem by nemocným mohly technologie pomoci.

Divize Google Life Sciences se v minulosti spojila s farmaceutickým gigantem Sanofi, loni pak s koncernem GlaxoSmithKline. Společně investovali téměř tři čtvrtě miliardy dolarů do společnosti Galvani, který se zabývá využitím elektrických impulzů v biomedicíně.

Se svými řešeními však přicházejí také další, méně známé, společnosti, například Siren Care nebo PKvitality. U jejich zařízení se však očekává spíše využití z nutričních důvodů – medicínská certifikace podobných zařízení může být pro menší společnosti příliš složitá. I přesto mohou být zařízení důležitými pomocníky pro diabetiky například při sportu.

V Česku se s diabetem léčilo v roce 2015 celkem 858 tisíc osob. Jejich počet v průběhu let značně roste. Pět let předtím jich bylo lehce přes osm set tisíc a v roce 2006 méně než tři čtvrtě milionu.

Diskuze (11) Další článek: Dobrák Babiš ušetřil, a nenasytným daňovým poplatníkům to nestačilo

Témata článku: Apple, Google, iPhone, Technologie, John, Důležitý pomocník, Reuters, Alphabet, Pravidelné měření, Mateřská společnost, Cukr, Diabetik, Boj, Zdroj světla, Pacient, Farma, Cukrovka, Společnost, Pracoviště, #Apple, Pro +, Inzulín, Měření hladiny, Certifikace, APP, Apple iPhone na Heureka.cz