ČVUT a T-Mobile: senzorické sítě pro boj se smogem

ČVUT a T-Mobile vysvětlují, co jsou to senzorické sítě a jak umožní sledovat míru znečištění konkrétní oblasti v reálném čase.

Cílem projektu, na kterém spolupracuje Praha 4, společnosti Eltodo‐Citelum a T‐Mobile, je poskytnout aktuální reálné informace o kvalitě ovzduší v dané oblasti. Nová technologie, na které je systém založen, staví na moderní architektuře senzorických sítí a pilotně se testuje v oblasti Prahy - Spořilova. V budoucnu bychom se však měli dočkat rozšíření na větší exponované oblasti. 

Systém funguje tak, že naměřená data jsou sbírána z celé sledované lokality, a tak lze téměř okamžitě získávat a poskytovat aktuální informace o stavu škodlivých emisí z dopravy a dalších zdrojů znečištění, včetně jejich lokalizace. Tyto informace lze rychle vyhodnotit a pomohou tak účinněji zavádět opatření ke zvýšení kvality života v zatížených oblastech.

Doposud jsme se mohli setkat s technologiemi, které pracují především na principu matematického modelování. Data v tomto případě přicházejí z několika pevných detektorů do počítače, který následně dopočítá, jak by znečištění pravděpodobně mělo být rozloženo v prostoru.

U senzorických sítí je tomu jinak. Je to hustá síť jednoduchých a levných samostatných měřících bodů umístěných v dané lokalitě tak, aby měřily požadované veličiny a zároveň ve vzájemné kooperaci informovaly o směru šíření škodlivin. Toho nelze dosáhnout prostřednictvím osamocené měřící stanice, nebo sebepřesnějším algoritmem dopočítaného bodu. To potvrzuje i praxe, kdy např. nejsou zaznamenány hodnoty emisí krátkodobě významně překračující emisní limity.

Klepněte pro větší obrázek
Měřící jednotka senzorické sítě

Aby byl nový systém co nejefektivnější, je třeba rozmístit senzory podle výsledků odborné expertízy dané lokality. Každá oblast je totiž velice specifická. Na umístění a počet čidel mají vliv také potřeby a finance zadavatele projektu. 

Senzorická síť se skládá ze dvou typů jednotek. Hlavní jednotky sbírají data od podřízených jednotek a naměřené údaje se prostřednictvím GSM sítě T-Mobilu posílají na server. Tam jsou zpracovány a uloženy do databáze, která je přístupná prostřednictvím grafického rozhraní na webu a nabízí zobrazení aktuálních informací. K dispozici jsou i analytické nástroje např. pro sledování dlouhodobého vývoje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozdíly mezi senzorickou a běžnou sítí • Schéma principu senzorické sítě • Fotografie měřících jednotek

Cílem tohoto projektu není absolutně přesné stanovení hodnot zplodin, ale aktuálnost měření v měřících bodech, které tvoří síť v prostoru. Hlavní senzorická jednotka měří emise SO2, NO2, CO, VOC (těkavé organické látky), prachových částic PM2.5 (částice menší než 2,5 μm) a PM10 (částice menší než 10 μm) a úrovně hluku. K takovéto jednotce je možné připojit až 64 podřízených jednotek, které shromažďují další data, jako jsou např. meteorologické údaje, rychlost dopravního proudu, hustota dopravy.

Celý systém lze flexibilně přizpůsobit lokálním podmínkám. Je možné měnit jednak měřené veličiny, ale i to, jak se systém bude v reakci na danou situaci chovat. Když je např. zaznamenáno překročení limitu v daném místě, lze aktivovat měření s kratšími intervaly v okolních bodech, či v opačném případě jednotky uspat a šetřit elektrickou energii. Hlavní jednotky senzorické sítě jsou krátkodobě zálohovány akumulátorem. Zajímavé ale je, že hlavní napájení je prováděno prostřednictvím rozvodů veřejného osvětlení, a to i v době, kdy je toto osvětlení vypnuto. Nejsou tedy zapotřebí velké bateriové skříně a složitý servis.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Grafické webové rozhraní. Barva „mraků“ označuje druh škodliviny a sytost barvy míru znečištění v daném místě.

To nejzajímavější jsou ale mobilní jednotky „bodyware“, které mohou být upevněny např. na uniformě městského strážníka nebo na vozidlech některé místní služby. Tyto jednotky spolupracují se smartphony a umožňují snímání podobných veličin jako hlavní jednotka. Ovšem s doplněním o pozorování učiněná jejich nositelem. Ta se vyplňují do jednoduchého formuláře a je možno přidat k nim i fotografie. Mobilní jednotky tak rozšiřují údaje nasbírané pevnou senzorickou sítí, a tak celou síť zahušťují. Lze je použít např. k fotografickému záznamu tmavého kouře vzniklého spalováním zakázaných paliv s přidanými údaji o poloze. Takto lze také zaznamenávat např. i různá poškození pozemní komunikace. Celý projekt by měl být dokončen během roku 2015.

Diskuze (3) Další článek: Chytré spotřebiče od LG: Sušička na košile i pračka s NFC

Témata článku: Technologie, T-Mobile, Ostatní, Zvýšení kvality, Rozvod, Částice, Hlavní senzor, Hustota, Modelování, Emise, Veřejné osvětlení, Boj, Mobil, Sen, Senzor, MOBI, Sít, Pro +, T - MobilSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Motorola Razr 2022 se chystá i do Evropy. Má lepší displej, kloub a mnohem sympatičtější cenu

Motorola Razr 2022 se chystá i do Evropy. Má lepší displej, kloub a mnohem sympatičtější cenu

** Flipům od Samsungu roste dravější konkurence ** Motorola udělala ve svém Razru 2022 několik důležitých změn ** Je elegantnější a přitom výkonná

Jan Láska
Ohebný displejVéčko
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

** Tři miliony obyvatel Česka bydlí v panelovém domě ** Většina nemá žádnou sofistikovanou technologii větrání ** A tak jsme si ji postavili sami z počítačových větráčků

Jakub Čížek
DIYPojďme programovat elektroniku
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Hodinky Galaxy Watch5 zlepšily odolnost a výdrž. Displej kryje safírové sklo, otočná luneta bohužel zmizela

Hodinky Galaxy Watch5 zlepšily odolnost a výdrž. Displej kryje safírové sklo, otočná luneta bohužel zmizela

** Nová generace hodinek od Samsungu nabízí safírové sklo ** Pro varianta se pyšní i velkou 590mAh baterií ** Otočná luneta žije dál, ale pouze v dotykové podobě

Martin ChroustJakub Michlovský
BaterieChytré hodinky
Sony odhaluje další vlnu srpnových her pro předplatné PS Plus Extra a Premium
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation PlusPlayStation
Ani slibně vypadající týmovky Arc Raiders se letos nedočkáme. Titul se odkládá na příští rok

Ani slibně vypadající týmovky Arc Raiders se letos nedočkáme. Titul se odkládá na příští rok

Posledních pár měsíců se opravdu nese ve znamení nekonečných odkladů.

Michal Maliarov
Arc RaidersKooperaceDatum vydání
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace