8
Fotogalerie

ČVUT srovnalo rychlost českých mobilních 5G sítí. V Praze u O2 naměřili přes 1 Gbit/s

Rychlost přenosu je jedním ze základních srovnávacích parametrů mobilních sítí. Pro koncového zákazníka asi ten nejviditelnější, který dokáže sám změřit na svém telefonu. Vedle toho by se měl zajímat samozřejmě i o odezvu sítě (tzv. ping), operátor k tomu navíc řeší i kapacitu v daném místě.

Nejnovější měření Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT ukázalo, že minimálně v centru Prahy má aktuálně nejrychlejší 5G síť O2, které používá infrastrukturu sesterské společnosti CETIN. Proti dalším dvěma velkým operátorům, jejichž pořadí nebylo specifikováno (což značí, že měření bylo iniciováno právě ze strany O2), je rychlost modrého operátora proti ostatním 1,5× až 2násobná. Také doba odezvy byla kratší, konkrétně 14 ms proti 20, resp. 24 ms.

Klepněte pro větší obrázek

Měření se soustředilo na nejnovější 5G sítě a probíhalo nejen v hlavním městě Praze, ale i v Olomouci, Přerově, Kroměříži, Kojetíně, Chropyni a dalších větších i menších moravských městech. Podle dohody o sdílení sítí s T-Mobilem má totiž O2 na starosti východní region republiky, T-Mobile západ, zatímco Prahu a Brno si každý z operátorů pokrývá nezávisle sám. K měření posloužila volně přístupná mobilní aplikace Speedtest od společnosti Ookla a smartphony Samsung Galaxy S21+ a Galaxy S23+.

„V oblastech pokrytých signálem 5G jsme u všech operátorů provedli opakované srovnávací měření pomocí aplikace Speedtest. Nejvyšší rychlost při downloadu byla naměřena v síti O2, a to 932 Mbit/s. Loni to bylo 636 Mbit/s. Pokud bychom letošní hodnotu srovnali v rámci všech tří operátorů, pak jsou maximální naměřené rychlosti zhruba dvojnásobné oproti konkurenci,“ říká Vladimír Dáňa z ČVUT, který měření pro O2 prováděl.

Kompletní obměna sítě a zrychlování

Vysokých rychlostí dosáhlo O2 v místech, kde používá vysílače na frekvenčním pásmu 3,7 GHz (n78). Dá se očekávat, že operátor na tato místa ČVUT přímo nasměroval a že zbylí dva operátoři v daném místě vyšší frekvenční pásmo (nad 3 GHz) zatím nepokryli. Na druhou stranu O2, resp. CETIN, je první, kdo komerční 5G na vyšších frekvencích spustil a v pokrývání je aktuálně nejdál.

Pokrytí 5G na frekvencích s větší šířkou pásma 3,4 až 3,8 GHz:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Podle VPortálu ČTÚ je s pokrýváním na vyšších frekvencích zdaleka nejdál O2. U dalších dvou operátorů jde spíše o jednotlivé vysílače dokrývající kapacity jiných pásem (pořadí map: O2, T-Mobile, Vodafone)

„Díky dostatečné šíři kanálu mohou naši zákazníci využívat nejrychlejší 5G síť. Dlouhodobě se ukazuje, že cesta kompletní obměny technologií ve spolupráci s naším dodavatelem CETIN a technologickým partnerem Ericsson, kterou jsme se před lety dali, je sice časově i finančně náročnější, přináší ale ty nejlepší služby pro naše zákazníky,“ vysvětluje technologický ředitel O2 Jan Hruška.

Klepněte pro větší obrázek
Průměr rychlostí stahování napříč celými sítěmi odhadlo ČVUT na tyto hodnoty | Zdroj: O2

O2 jako jediný operátor v zemi používá mobilní sítě, které neobsahují žádné komponenty od bezpečnostně rizikových dodavatelů, specifikovaných v doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Partnerský CETIN starší komponenty 4G sítě postupně mění a nahrazuje technologiemi Ericsson. Právě v místech s obměněnou infrastrukturou, například v centru Prahy, lze už nyní naměřit rychlost přes 1 Gbit/s.

Určitě si přečtěte

Články odjinud