Cyklopočítač Garmin Edge 830: Tipy a zkušenosti z dlouhodobého používání

Několik měsíců jsem si poznamenával tipy a zkušenosti s cyklistickým počítačem Garmin Edge 830.

Garmin Edge 830 je pokročilý cyklopočítač. Nejde o novinku na trhu, prodává se už od roku 2019; a tohle taky není jeho recenze.

Během předchozích měsíců jsem si k němu ale poznamenával různé věci, které při používání nemusí být na první pohled zřejmé.  Tento text je proto mírně nestrukturovaná kombinace zkušeností a tipů, které mohou uživatelům Edge 830 pomoci.

Klepněte pro větší obrázek

A nejen jim. Většina poznatků bude platit i pro větší Edge 1030 nebo základní Edge 530. Něco může být možná užitečné také pro majitele sportovních hodinek Garminu.

Pro koho píšu?

Edge 830 zkoumám ze svého osobního pohledu. Jsem cyklista spíše turistického charakteru, který se nejradši vydává novými cestami na nová místa. Nejvíc na gravelu, ale Edge jsem používal i na horském kole a celkově mám v oblibě víc les než silnice.

I když občas si některé známé trasy zajedu s cílem dosáhnout lepšího času, nejde mi příliš o výkon. Nemám v pedálech wattmetr, takže ani nevyužiji většinu tréninkových funkcí cyklopočítače, které ho vyžadují.

Cesty ale hodně plánuji. Téměř pokaždé mám předem připravenou trasu a v Edgi aktivní navigaci. I když cestu znám, chci minimálně vidět, jaká mi zbývá vzdálenost a kolik výškových metrů.

Orientace v prostředí cyklopočítače

Myslím, že Edge není úplně intuitivní. Různé věci se u něj nastavují na několika různých místech a zpočátku nemusí být snadné pochopit, kde co hledat. Ale nakonec to celkem dává smysl:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hlavní menu Edge se dvěma nastavenými profily aktivit

Hlavní menu vlevo dole: Tady jsou většinou položky, které se týkají samotného přístroje. Třeba jeho celkové nastavení. Mírně s tím nesouvisí historie jízd a položka Moje statistiky, které by se daly čekat spíš v tréninku, ale jsou tady.

Menu Navigace: Zde je všechno, co souvisí s hledáním cíle. Jsou zde také uložené trasové body a připravené trasy. Když se chcete nechat navigovat, začněte v této nabídce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na obrazovkách se hodí pátrat po různých nestandardních prvcích. Třeba „hamburger“ v pravém spodním rohu hlavního menu jinde není. Dostanete se přes něj k užitečné položce pro uložení aktuální polohy

Menu Trénink: Tréninkové plány, segmenty, intervaly … všechno, co souvisí s výkonností. Jestli jste jako já spíše turističtí cyklisti, možná vás tato sekce vůbec nebude zajímat.

Menu profilu aktivity: Není příliš vidět, musíte podržet prst na kruhu s názvem aktivity (Mountain, Gravel…). Nastavují se zde důležité věci, které souvisejí s danou aktivitou. Mimo jiné displeje s datovými poli, jestli se má záznam trasy automaticky při pohybu zapnout a při zastavení vypnout, jsou zde parametry navigace, styl zobrazení mapy, režim GPS.

Do stejného menu se dostanete i přes Hlavní menu > Profily aktivity > vybrat profil, ale podržení je možná rychlejší.

Kontextová nabídka: Sjeďte prstem z horní hrany displeje dolů. Jsou tady položky, které se hodí mít při ruce. I odsud se dostanete do nastavení profilu aktivity, do celkového nastavení, k režimu GPS, ovládá se tady podsvícení. Pohybem prstu do stran se dostanete k dalším stránkám kontextové nabídky. Můžete je nastavit přes Nastavení > Systém > Správa doplňků.

Klepněte pro větší obrázek
Kontextová nabídka. Mimochodem když k Edgi připojíte telefon, budou vám na něm při jízdě vyskakovat příchozí hovory a zprávy. Tady mám zrovna jednu nepřečtenou

Tip: Když hluboko v menu na šipce, která v levém spodním rohu stránek s nastavením vybízí k návratu u úroveň zpět, podržíte prst a chvíli počkáte, dostanete se na hlavní displeji rychleji než postupným klikáním.

Diskuze (47) Další článek: Má skvělý displej a svítící fotoaparát. Poco F3 GT je herní smartphone za hubičku

Témata článku: , , , Nejlepší výkon, Kopec, Svícení, ClimbPro, Stoupání, Vkus, Device +, Smart Bike Lights, Gumi, Maják, Connectu, Proužek, Peloton, Cyklopočítač Garmin Edge, Nouzový, Dóza, Orientace, Seznam služeb, Hlídání, Vrstevnice, Cíl cesty, MTB,