Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

  • Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového
  • Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru
  • Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Chytré hodinky se snad každý rok naučí něco nového. Za poslední roky se, mimo měření počtu kroků, tepové frekvence a evidence spánku, hodinky naučily třeba změřit krevní tlak (opticky i přes nafukovací řemínek), tělesný tuk nebo natočit EKG. Neumí to všechny modely, ale jen vybrané, do těch cenově níže postavených hodinek se tato měření jistě postupem času také dostanou. Jenže, vývoj pokračuje neustále. Na jaká nová měření se můžeme těšit v letošním roce?

Zabudovaný glukoměr

Nejžádanější letošní novinkou bude měření glukózy v krvi (tj. glykémie), které je vlastní všem těm, které trápí cukrovka alias diabetes. Tito lidé si musí pravidelně měřit úroveň cukru v krvi a podle toho si správně dávkovat inzulin. Současné glukometry potřebují k analýze kapku krve, kterou uživatelé dostanou ze špičky prstu po píchnutí velmi drobnou jehlou. Tato lehce invazivní, či pro někoho možná dost nepříjemná, činnost by však měla jít již v letošním roce nahradit hodinkami.

Neinvazivní řešení by mělo využívat samostatné senzory, které úroveň glukózy vyhodnotí přes kůži. Oficiálně se hovoří o laserových či infračervených měřidlech, ovšem společným jmenovatelem obou řešení bude přesnost. Samsung měl kupříkladu glukoměr integrovat do hodinek již v loňském roce, nakonec z toho sešlo. Proč? Možná, že měření glukózy v hodinkách pro „informační“ účely zatím nebylo tak přesné, jak by bylo třeba. A tak se udělení potřebných certifikací neustále oddaluje. Ovšem, letos by se to mohlo konečně změnit.

Apple Watch Series 7 45mm Apple Watch Series 7 45mm
nabízí 83 obchodů za ceny od 9 990 Kč
Srovnat ceny na Živě

Ohledně měření glykémie se spekuluje jen o dvou výrobcích. Očekává se, že jej letos nasadí Samsung u Galaxy Watch5 a také Apple u budoucích Apple Watch Series 8. Obě nositelnosti by mohl být představeny v srpnu či v září, a zřejmě tak budeme v praxi sledovat závod o první místo. Na druhou stranu je možné, že v začátcích bude funkce fungovat jen v USA, kde je vyžadováno schválení od amerického úřadu FDA. Evropa na schvalování obdobných funkcí tradičně nespěchá, a tak bychom se nedivili, kdyby bylo měření glykémie v hodinkách, kupříkladu v Česku, k dispozici až v průběhu příštího roku.

Navíc, ani uživatelé hodinek se nevyhnou „bolestivé“ zkušenosti, protože měřič v hodinkách bude třeba zkalibrovat. A to přesným fyzickým měřením. Pokud se tedy upínáte k hodinkám, které vám změří glykémii vždy bezbolestně, bez úvodní kalibrace to rozhodně nepůjde.

Hodinky s teploměrem

Druhou „velkou“ funkcí, kterou by se letos mohly hodinky naučit měřit, je teplota. Ta však není úplnou „měřicí novinkou“, protože měření tělesné teploty už u svých hodinek nabízí např. Huawei u hodinek Watch GT 3. Stačí se zapojit do studie a můžete si nechat hodinkami změřit tělesnou teplotu, byť primárním využitím měření je sledování teploty během a po cvičení. Samozřejmě se pak nejedná o měření, v závislosti na němž by se dalo odhalit onemocnění.

S teplotou experimentují i další, např. Fitbit nebo Garmin, ti však vsází na měření teploty okolí nebo jen na měření variace teploty bez kalibrace, což samozřejmě znamená, že výsledky nejsou nijak závratně přesné ani „uchopitelné“. víte, že máte vyšší nebo nižší teplotu, než před chvílí, jaké je však konkrétní hodnota, to vám hodinky neprozradí

V tom by však hodinky měly letos výrazněji pokročit, protože, jak budoucí modely od Samsungu, tak hodinky od Applu, mají nabídnout i měření tělesné teploty. A dá se očekávat, že i toto měření bude muset projít certifikací amerického FDA a evropských regulátorů, aby z něj bylo možné vyvozovat závěry. 

Apple je v implementaci měřiče tělesné teploty údajně dále, než Samsung, který bojuje s algoritmy. Naměřené hodnoty totiž výrazně ovlivňuje okolní prostředí, a tak musí do hry vždy přijít algoritmy, které doladí teplotu tak, aby co nejvíce odpovídala realitě. A pokud je Samsung brzy nevyladí, můžete to znamenat, že měření teploty dostanou hodinky řady Galaxy až v příštím roce. Ovšem, ani u Applu zatím nemají hodinky diagnostikovat horečku. Podle zdroje má teploměr v první řadě pomoci s plánováním těhotenství.

Připomeňte si hodinky Apple Watch Series 7:

Pokud se do letošních top chytrých hodinek dostanou obě funkce nebo jen jedna, i tak je zřejmé, že pro chytré hodinky se toho, s ohledem na měření zdravotních dat, dá vymyslet ještě leccos. Vývoj v oblasti nositelností zřetelně pokračuje o dost výrazněji, než u smartphonů, a důkazem by mohly být i připravované hodinky Pixel Watch, které by měl Google oficiálně ukázat již za pár dní.

Zdroj minchikuo, notebookcheck

Diskuze (2) Další článek: Chtěli jste kamerku pro Apple Watch? S tímto řemínkem získáte hned dvě, jen vyjdou dráž než samotné hodinky

Témata článku: Chytré hodinky, Apple Watch, Hodinky, Galaxy Watch, Garmin, Spekulace, Pixel Watch, USA, Měření, Měření glykémie, Měření teploty, Česká republika, Krev, Velká věc, Kůže, Apple Watch Series, Cukr, Evropa, Teplota, Apple Watch na Heureka.czGoogle ukázal netradiční brýle pro rozšířenou realitu. Jejich hlavní náplní práce budou překlady cizí řeči

Google ukázal netradiční brýle pro rozšířenou realitu. Jejich hlavní náplní práce budou překlady cizí řeči

** Google to po letech opět zkusí s chytrými brýlemi ** Tentokrát na to jde ale jinak ** Budou mít totiž jedinou funkci - překlad cizí řeči

Martin Miksa
Chytré brýleBrýle
Samsung by mohl jít cestou Applu. Za tři roky má řada Galaxy S25 běžet na novém čipsetu vlastní výroby

Samsung by mohl jít cestou Applu. Za tři roky má řada Galaxy S25 běžet na novém čipsetu vlastní výroby

** Aféra okolo omezování výkonu telefonů má dozvuky ** Samsung chce pro budoucí „eska“ vyvinout vlastní čipset ** Chce jít podobným směrem jako Apple u čipsetů řady A

Martin Chroust
GalaxyMobilní procesory
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Návod: Jak nastavit sdílení v síti, s heslem i bez něj

Návod: Jak nastavit sdílení v síti, s heslem i bez něj

Máte zapnutý počítač a chtěli byste se dostat do některé jeho složky z telefonu či televizoru? Stačí si nastavit sdílení v síti, a to i bez hesla.

Antonín Trčálek
NávodyWindows
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Našli jsme zajímavé slevy sluchátek. Apple, Samsung a Sony jsou teď o hodně levnější

Našli jsme zajímavé slevy sluchátek. Apple, Samsung a Sony jsou teď o hodně levnější

V našem katalogu a srovnávači cen Zboží Živě jsme se podívali na největší slevy. Tady jsou tipy na sluchátka, která se teď vyplatí koupit.

Ondřej Králík
Sluchátka
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Velký srovnávací test kamer do auta. Koupíte už za pár stovek, ale vyplatí se připlatit

Velký srovnávací test kamer do auta. Koupíte už za pár stovek, ale vyplatí se připlatit

Za čelními skly mnoha vozidel lze v posledních letech čím dál častěji kromě očí samotného řidiče spatřit i jedno oko navíc. Patří autokameře, která slouží jako svědek při případných nehodách. Otestovali jsme osm z nich v oblíbené cenové relaci mezi dvěma a čtyřmi tisíci korun.

Jan Spěšný
SrovnáníKamera
Slovenský vývojář stojící za Simple Mobile Tools chystá vlastní telefon. Bude to levný Android bez Googlu

Slovenský vývojář stojící za Simple Mobile Tools chystá vlastní telefon. Bude to levný Android bez Googlu

** Znáte jednoduché aplikace Simple Mobile Tools pro Android? ** Pocházejí od slovenského vývojáře Tibora Kaputy ** Ten se vrhl i do příprav na svůj vlastní smartphone bez Googlu

Martin Chroust
SmartphonyBezpečnost
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid