Data na dovolené: za kolik je mobilní internet v zahraničí?

Připojovat se v zahraničí může přijít draho. Ale také nemusí – na co si dát pozor a kolik peněz si připravit? Vše se dozvíte v našem přehledu.
Data na dovolené: za kolik je mobilní internet v zahraničí?

Léto je v plném proudu a mnozí z nás mají zahraniční dovolenou stále ještě před sebou. Většina lidí ale přesto nechce zůstat odříznuta bez možnosti spojit se s rodinou a přáteli, workoholici pak samozřejmě neopustí svou práci ani na dovolené. A jelikož uživatelé čím dám tím více potřebují datové služby, podíváme se v tomto článku blíže na datový roaming z pohledu běžného dovolenkáře, který si chce i na pláži v Chorvatsku nebo na horách v Tatrách přečíst příchozí e-mail, podívat se na zpravodajství z domova přes Operu Mini nebo se třeba připojit na ICQ. Takové datové brouzdání ovšem nemusí být v zahraničí vůbec levné, a to nejen kvůli vyšším cenám, ale hlavně kvůli účtování.

Klepněte pro větší obrázek
Kdo nevydrží offline ani na dovolené, ten si musí připlatit

Účtování, magické slůvko, které jako mávnutím kouzelného proutku v praxi vytáhne z kapes zákazníka peníze i za služby, jež vůbec nevyužil. Na domácím trhu se uplatňuje především na poli hlasových služeb, ale jeho neblahý vliv už začíná pronikat i do datové sféry (narážím na nový desetiminutový způsob účtování dat u O2). Problémem je jednoduše obrovská nejmenší účtovací jednotka. Něco jako by třeba v obchodě prodávali chleba nejméně po pěti bochnících a vůbec je nezajímalo, že sníte jenom jeden.

TIP: Přehled cen za surfování v mobilu v ČR najdete na našem fóru

A nejinak je tomu ve většině případů i v datovém roamingu, kde operátoři často uplatňují účtování po 100 kB blocích při připojení přes přístupový bod APN Internet. A jelikož i hloupých sto kilobajtů může v zóně EU stát přes 20 Kč, můžou se vám v zahraničí šeredně vymstít zaběhlé zvyky jako automatická kontrola e-mailové schránky, používání A-GPS či RSS čtečka. Nebo cokoli jiného co se tu a tam připojí k internetu a přenese byť jen pár kilobajtů. Tomuto se dá předejít například aktivací balíčku, který účtuje data po 10 kB blocích nebo zůstane aktivní 24 hodin, což může v konečném důsledku ušetřit spoustu peněz. A jako vždy jde o penízky až v první řadě, takže se podíváme na ceny.

O2: bez balíčku za hranice nejezděte

Jak už jsem psal v úvodu, O2 v tuzemsku od srpna chystá nemilé změny, ale v zahraničí účtuje dle přenesených kilobajtů. Abyste mohli v zahraničí datovat, potřebujete mít aktivní základní O2 Roaming/Easy Roaming a datové přenosy (ty si někteří lidé kvůli novému způsobu účtování dat doma raději deaktivovali). Operátor dělí svět na tři oblasti: EU (plus Island, Lichtenštejnsko, Norsko), dále zbytek Evropy a konečně zbytek světa. Technologie připojení je závislá na možnostech smluvního roamingového operátora. Takže na ceny nemá vliv, zda surfujete přes GPRS, EDGE, UMTS či HSDPA. O2 také nerozlišuje mezi přístupovými body APN Internet a APN WAP a bez datového balíčku účtuje každých započatých 100 kB.

O2 Roaming
OblastInternet nebo WAP za 100 kB
EU včetně zemí EEA*23,80 Kč
Zbylé evropské země41,65 Kč
Ostatní země65,45 Kč
*evropský hospodářský prostor (Island, Lichtenštejnsko, Norsko)

A nyní k balíčkům, které na rozdíl od základních cen vycházejí značně příznivěji. Nabídka platí pro všechny zákazníky předplacených i paušálních služeb. Výhodou všech balíčků je jedna cena bez ohledu na to, ve které zemi se zrovna nacházíte či jakého roamingového operátora právě využíváte. Dále mějte na paměti, že měsíční paušál je účtován za každé započaté zúčtovací období s nárokem na plný objem MB. V případě deaktivace zaniká nárok na nevyčerpané MB. Balíčky nelze kombinovat, je možné mít aktivní vždy pouze jeden a nevyčerpané jednotky se nepřevádějí do dalšího měsíce.

O2 datové balíčkyplatnostměsíční poplatekcena za 1 MBcena za 100 kB
2 MBcelý svět107,10 Kč53,55 Kč5,36 Kč
4 MBcelý svět214,20 Kč53,55 Kč5,36 Kč
10 MBcelý svět357,00 Kč35,70 Kč3,57 Kč
50 MBcelý svět1 487,50 Kč29,75 Kč2,98 Kč
Eurodata 250 MB*země EU2 368,10 Kč9,47 Kč0,95 Kč
*balíček 250 MB Eurodata platí pro datové přenosy v rámci Evropské Unie

Myslím, že tabulky mluví za vše. Stačí se podívat do té první na standardní ceny za pouhých 100 kB a pak do té druhé „balíčkové“ tabulky na ceny za 1 MB. A navíc, a to je důležité, účtovací jednotka v balíčcích je 10 kB, a to i po vyčerpání balíčku, kdy je účtováno dle standardního ceníku. Takže má rada je jasná: pokud vyrážíte kamkoli na dovolenou a bez dat se neobejdete, určitě si aktivujete některý z balíčků! Pro aktivaci odešlete SMS ve tvaru DataX (kde X je objem dat), na číslo 999 111. Deaktivace se provádí odesláním SMS na stejné číslo, akorát tvar zprávy se změní na DataX D.

T-Mobile: v Evropě jako doma

T-Mobile na rozdíl od O2 žádné podobné balíčky nenabízí (krom specifického BlackBerry), jako protiregulační opatření už loni v květnu sjednotil ceny za data z EU s domácími cenami. Jako v předchozím případě platí, že kdo chce datovat v zahraničí, musí mít aktivován základní hlasový roaming. Jinak i T-Mobile dělí v případě svých paušálních zákazníků svět do tří zón: EU včetně zemí EEA, dále zbytek Evropy a konečně zbytek světa. Technologie připojení je opět závislá na síti smluvních roamingových operátorů, cenově se technologie připojení nerozlišuje. Operátor ovšem rozlišuje mezi přístupovými body APN Internet a APN WAP. U Internetu se účtuje každých započatých 100 kB a u WAPu po 10 kB.

T-Mobile Happy Roaming
OblastInternet za 100 kBWAP za 10 kB
EU včetně zemí EEA*6,00 Kč6,00 Kč
Zbylé evropské země29,00 Kč16,70 Kč
Ostatní země a satelitní sítě40,00 Kč27,40 Kč
*evropský hospodářský prostor (Island, Lichtenštejnsko, Norsko)

Jak se patrné z tabulky výše, připojovat se přes APN WAP je dobrá cesta k vyhlášení osobního bankrotu. Přístupové body APN Internet, podniková APN nebo Blackberry vychází v zóně EU na 6 Kč, ale také s účtováním po 100 kB blocích. V dalších tabulkách najdete ceny pro Twist zákazníky a zákazníky s tarifním zvýhodněním Cestovatel. U něj se ceny v ostatních zemích řídí ceníkem základního tarifu Happy Roaming.

Twist Roaming  
OblastInternet za 100 kBWAP za 10 kB
EU včetně zemí EEA*6,00 Kč6,00 Kč
Ostatní země a satelitní sítě25,00 Kč16,70 Kč
*evropský hospodářský prostor (Island, Lichtenštejnsko, Norsko)
 
T-Mobile CestovatelInternet za 100 kBWAP za 10 kB
Černá Hora, Chorvatsko, Maďarsko, Makedonie, Německo, Nizozemí, Polsko, Rakousko, Slovensko, USA, Velká Británie6,00 Kč6,00 Kč

Vodafone: jeden den na dovolené online

U Vodafone potřebujete k využívání dat v roamingu základní World Roaming. Operátor dělí svět opět na tři zóny, jmenovité rozdělení najdete zde. V jedničce se nachází drtivá většina zemí Evropy, dvojka a trojka už je takový mix zemí ze všech koutů světa. Stejně jako u konkurentů nezáleží na tom s jakou technologií jste právě připojeni, ta závisí na síti roamingového partnera. Připojení APN internet se v zahraničí účtuje v násobcích 100 kB za jednotlivé připojení. Připojení WAP se v zahraničí účtuje v násobcích 10 kB. Pokud zákazník stáhne menší objem dat než je objem minimálního účtovacího kroku, ale je připojen po dobu delší než 2 hodiny, bude mu naúčtována částka ve výši minimálního účtovacího kroku (podle příslušného APN).

Vodafone World RoamingInternet za 100 kBWAP za 10 kB
Zóna 16 Kč0,60 Kč
Zóna 225 Kč2,50 Kč
Zóna 330 Kč3,00 Kč

Tarif Připojení ze zahraničí na den je určen zákazníkům, kteří se potřebují k internetu připojit krátkodobě. Jeden den online pro letní dovolenkáře možná pro vyřízení důležitých věcí postačí. Celkový čas, 24 hodin, se počítá od chvíle, kdy zákazník poprvé použije datové služby. Cena tarifu je určena zónou, ve které se zákazník poprvé připojí. Zákazníci, kteří si aktivují tarif Připojení ze zahraničí na den a stáhnou během 24 hodin méně než 2 MB dat, zaplatí zvýhodněnou cenu jen 80 Kč v zóně 1, respektive 160 Kč v zóně 1 a 2. U Vodafone navíc všem funguje datová optimalizace, která k šetření daty přispěje.

Připojení v zahraničí na den
Zónaobjem datspotřeba datcena za 1 MBcenacena za MB po překročení limitu 50 MB
150 MBdo 2 MB40 Kč80 Kč60 Kč
nad 2 MB7 Kč350 Kč
1 a 250 MBdo 2 MB80 Kč160 Kč60 Kč
nad 2 MB14 Kč700 Kč

Tarif Připojení ze zahraničí na stálo je určen zejména firemním zákazníkům, kteří v cizině chtějí internet využívat intenzivně. Na dovolenou si ho tak asi aktivuje málokdo. Přesto zde tato možnost existuje. Aktivace i deaktivace je zadarma. Tarify si můžete objednat pohodlně přes hlasovou nebo internetovou samoobsluhu.

Připojení v zahraničí na stálo
Zónaobjem datměsíční poplatekcena za MB po překročení limitu 200 MB
1200 MB1 600 Kč60 Kč
1 a 2200 MB3 200 Kč60 Kč

Trpká data

Jak vidíte, surfovat v zahraničí s českou SIM kartou není levná záležitost. Osobně se mi nejvíce zamlouvá nabídka datových balíčků O2, a to hlavně kvůli účtování po 10 kB a využitelnosti kdekoli na světě. Co se týče prohlížení webu, data dokáže zkrotit například oblíbená Opera Mini. Můžete rovněž chodit na mobilní verze webů, kupříkladu MobilManii naleznete na dovolené úsporněji na adrese www.mobilmania.mobi.

TIP: Datovat výrazně levněji se zpravidla dá se SIM místního operátora, jako třeba v Německu

TIP: Další adresy webů přizpůsobených pro displeje mobilních telefonů najdete zde

Jen pro představu, textová verze má zhruba 50 kB, plná verze zobrazená v prohlížeči PC pak nějakých 700 - 800 kB, jde tedy o nezanedbatelný rozdíl. Prověření e-mailové schránky spolkne okolo 20 kB. Stejně tak kilobajty v řádech jednotek či desítek kilobajtů spolykají RSS čtečky, asistované navigace (A-GPS) nebo občasné připojení se k Instant Messengeru a načtení kontakt listu. S daty je prostě třeba v zahraničí zacházet opatrně.

Diskuze (60) Další článek: Motorola A45 Murano: QWERTY vysouvák pro náruživé pisálky

Témata článku: Operátoři, O2, T-Mobile, Vodafone, Nákup a ceny, Internet, Mobilní internet, Internet v mobilu, Neblahý vliv, MOBI, Dobrá cesta, Data, Bankrot, Domácí cena, Polsko Rakousko, Mobil, Stejné číslo, Levná záležitost, Zahraničí, Většina zemí, Rakousko Slovensko, Vodafone — Heureka.czRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Povedená fotografie by měla mít nejen svoji specifickou atmosféru a povedenou kompozici, ale zejména by měla být ostrá.

Petr Březina
Fotoškola
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Sony oficiálně potvrdilo prosincové hry zdarma pro Playstation Plus

Sony oficiálně potvrdilo prosincové hry zdarma pro Playstation Plus

Leaknuté informace o chystaných titulech se nakonec ukázaly být pravdivé.

Radek Wunderlich
Hry zdarmaPlayStation Plus
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky dostupných modelů vybíráme 15 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída