Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

  • Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel
  • Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp
  • V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Oživeno 1. prosince: Podle společnosti CheckPoint se nedávno zmiňovaný únik čísel z WhatsAppu netýká žádných nových nekalých praktik, ale jedná se o data, která Facebooku unikla již v roce 2019. Samotný únik navíc prosákl na veřejnost až v roce 2021. Jenže už na tom je vidět, jak nebezpečné tyto úniky jsou, protože se s daty může dávno po jejich získání stále čile obchodovat.

Únik dat před třemi lety byl sice neúplný (obsahoval jen telefonní čísla nikoliv obsah zpráv), ale i tak je možné, aby tato dříve získaná data škodila i v dnešní době, např. k phisingovým útokům, klamavým voláním nebo SMS zprávám. Hackeři mohou z důvěryhodných uživatelů vylákat další cenná data nebo třeba přístupové údaje k různým dalším online službám.

A jak se před možným zneužitím vašeho čísla bránit? Pokud obdržíte zprávu, ujistěte se, že je její odesílatel důvěryhodný. Pokud číslo neznáte, raději jej zablokujte. Pokud vám v SMS dorazí podezřelé odkazy, vždy raději navštivte dané stránky napřímo. Pokud byste se totiž stali obětí útoku, můžete nevědomky podvod šířit i na své vlastní kontakty, je tedy třeba dbát zvýšené opatrnosti, hlavně před blížícími se Vánoci.


Komunikační síť WhatsApp sice nenahlásila žádný únik dat, přesto se na dobře známém hackerském fóru objevil balík, jehož součástí je 487 milionů telefonních čísel registrovaných uživatelů WhatsAppu. A to je téměř čtvrtina, že všech měsíčních uživatelů tohoto komunikátoru! Obří archiv pokrývá uživatele 84 zemí, a jeho součástí jsou, bohužel, i uživatelé z Česka.

Web Cybernews potvrdil, že ze zaslaného vzorku 1 914 britských a amerických čísel, jsou k WhatsApp registrovány všechny z nich. Zdrojem dat sice zřejmě nebude kompletní únik databáze, ale metoda zvaná „scraping“, která zahrnuje automatizovanou extrakci dat z webových stránek. A jelikož je výsledkem tohoto postupu zveřejnění aktivních telefonních čísel, jedná se o nelegální praktiku, která porušuje podmínky používání služby.

Klepněte pro větší obrázek
Toto je seznam všech zemí a počtu čísel registrovaných k WhatsAppu, která jsou součástí prodávaného balíku. Jeho součástí je i 1 375 988 českých čísel

Součástí balíku, který se aktuálně nabízí na internetu, je i 1 375 988 českých telefonních čísel registrovaných ke službě WhatsApp. Pokud dojde k jejich prodeji do nesprávných rukou, mohou být telefonní čísla zneužita pro spam, phisingové útoky a další nekalé aktivity. Bohužel zatím neexistuje žádná cesta, jak zjistit, zda je v databázi i vaše telefonní číslo. Meta, vlastník WhatsAppu, se k celé situaci zatím nevyjádřila.

Největší počet uniklých telefonních čísel registrovaných k WhatsApp hlásí Egypt (44,8 mil.), Itálie (35,7 mil.) a USA (32,3 mil.). A co se týká našich východních sousedů, vypadá to, že v prodávaném balíku není ani jedno telefonní číslo ze Slovenska.

Zdroj: cybernews

Diskuze (27) Další článek: Recenze bezdrátových sluchátek Nothing Ear Stick. Příjemná hudba z designového válečku

Témata článku: , , , , , , , , , Slovensko, Milión čísel, Telefonní číslo, Itálie, Data, Uživatelé, Checkpoint, Balík, Databáze, Číslo, Česká republika, Předvolba, Součást, Egypt, Komunikátor