Datová tragédie: 3G není ani na 10 % území

Český telekomunikační úřad zveřejnil fakta. Ani jeden z českých operátorů nemá 3G ani na 10 % území. Také jsme se dozvěděli, že voláme průměrně za 2,99 Kč/min.

Známé úsloví říká, že statistika nuda je. Něco na tom bude, nicméně ze zprávy ČTÚ (zde v pdf) můžeme vytáhnout několik zajímavých čísel. Dozvíme se například, kolik u nás máme aktivních čísel, že operátoři vydělávají hlavně na hovorech do vlastní sítě, kolik je průměrná cena jedné minuty a, co je zajímavé, kolik procent území je pokryto sítí 3G.

Poslední jmenovaná statistika totiž jasně říká i to, co operátoři říci nechtějí. V každé tiskové zprávě honí procenta údajem o pokrytí populace, která vypadají opticky velmi dobře, avšak údaje o pokrytém území nezveřejňují. Důvod je prostý, přepočteno na území je pokrytí sítí třetí generace velká bída a v tiskových zprávách by to nevypadalo dobře.

Operátorská kouzla s čísly

ČTÚ ale ve své zprávě čísla zveřejňuje. Na konci roku 2010 na tom byl dle ČTÚ nejlépe T-Mobile, který měl pokryto 5,7 % území (37 % populace). V závěsu se s pěti procenty pokrytého území držela Telefónica, oněch 5 % území bylo 43 % populace. A konečně Vodafone měl k 31. prosinci 2010 pokryto 4 % ČR, přepočteno na obyvatele to ale bylo 41 %. Více už prozradí tabulka níže.

Klepněte pro větší obrázek
Každý správný tiskový mluvčí je tak trochu kouzelník a nepříznivá čísla dovede snadno vylepšít jen s malou obměnou těch správných slovíček

Nás zajímá pokrytí UMTS co do pokrytého území. U T-Mobile nás zajímá číslo s jednou hvězdičkou, jelikož číslo s dvěma hvězdičkami vyjadřuje pokrytí službou s obchodním názvem T-Mobile 4G. Jde o slepou vývojovou větev technologie sítí třetí generace, kterou nenajdete v žádném mobilu.

Pokrytí mobilní sítí podle operátorů k 31. 12. 2010:

Klepněte pro větší obrázek

Samozřejmě, dnes už se situace o něco zlepšila, nicméně v prosinci 2010 pokryla Telefónica sítí 3. generace 84 měst a okolí. Pokrytí signálem UMTS dle počtu obyvatel, se během roku 2010 z hodnoty 27 % navýšilo až na 43 %. Pokrytí území signálem sítě UMTS se zvýšilo u této společnosti z 3,1 % v roce 2009 na 5 % v roce 2010.

Dnes O2 tvrdí (tisková zpráva z 6. září 2011), že pokrývá 61 % populace v 1016 městech. Dá se tedy odhadnout, že O2 nemá ani 10 % území ČR. A jeho konkurenti jsou na tom obdobně.

 
Na konci roku 2010 jsme se mohli v pokrytí 3G měřit s Ukrajinou. A pořád můžeme…
 

Pokrytí T-Mobile co do počtu obyvatel ke konci roku 2010 činilo 37 %. Pokrytí území signálem UMTS na konci prosince 2010 činilo 5,7 %. Pokryto bylo 39 měst České republiky. A naprosto stejná analogie jako v předchozím případě – tiskovka ze 14. září letošního roku říká, že operátor má pokryto necelých 59 % populace, tedy opět můžeme odhadnout, že nejde ani o 10 % území.

Klepněte pro větší obrázek
V roce 2011 zaznamenala Česká republika významný úspěch na poli telekomunikací. V pokrytí 3G předehnala Ukrajinu • zdroj: CellMaps.com

A konečně Vodafone. Ten měl na konci roku 2010 pokryto 41 % populace, která se ale vměstnala na 4 % území. Letos i Vodafone pokryl další města a území, ale z tiskových zpráv známe opět jen jeden údaj… Naposled se operátor připomenul 13. září 2011, kdy oznámil, že má pokryto 61 % populace. Opět je možné odhadnout, že nejde ani o 10 % území. Shrnuto a podtrženo, bída, tragedie a ostuda.

Skoro 15 milionů čísel, přibývá i přenosů

V průměru už má mobil každý a někdo i dva. Počty aktivních SIM karet každoročně narůstají, i když jen mírn. Dle ČTÚ registrovali operátoři na konci loňského roku 14,39 milionu aktivních čísel, meziroční nárůst činil jen 0,9 %, což věští stagnaci a možná i mírný pokles v příštích letech. Vývoj v posledních pěti letech ukazuje následující graf:

Klepněte pro větší obrázek
Trh je nasycen a zákazníky už lze jen přetahovat, noví už nejsou

V roce 2010 se počet přenesených čísel do vlastní sítě z jiných mobilních sítí meziročně zvýšil o 24,1 % na 285 340 čísel. Od zavedení možnosti přenositelnosti mobilních telefonních čísel v roce 2006 do konce roku 2010 bylo přeneseno celkem 1 003 312 čísel.

Klepněte pro větší obrázek
Přenést číslo ke konkurenci bych doporučil úplně všem. Stávající operátor si vás totiž bude chtít udržet výhodnější nabídkou

Statisticky ceny padají, jen to není poznat

Dle statistiky jsme v loni volali v průměru jen za 2,99 Kč za minutu. Slovy klasika – dámy a pánové, kdo z vás to má? Obyčejný člověk či živnostník na takovou cenu bez nedůstojného handlování s operátorem rozhodně nedosáhne. Ale to už je kouzlo statistiky a průměru.

Klepněte pro větší obrázek
Průměr vylepšují zákazníci, kteří mají volání zdarma na určitý počet čísel či v určitou dobu do vlastní sítě

Tak co na to říkáte? Myslíte si, že by bylo od operátorů férové, kdyby uváděli i procentuální pokrytí území? A co fakt, že sítí 3G je u nás pokryto v tom lepším případě jen desetina území? Operátorů bych se rád zeptal proč na tom nemůžeme být jako Rumuni, Bulhaři nebo Turci. Proč platíme nejvyšší ceny za nejhorší služby? Čím je to u nás tak specifické?

Diskuze (80) Další článek: Dočkali jsme se, Apple u nás spustil online obchod s hudbou

Témata článku: , , , , , , , Velká bída, Určitý počet, Předchozí případ, Kouzelník, Obyčejný člověk, Milión čísel, Nen, Území,