Dell Axim x50v: dva metry pod vrcholem (recenze)

Kapesní počítač Dell Axim X50v je nejvyšším zástupcem tohoto výrobce. Má rychlý procesor, skvělý VGA displej a hezký design, jeho cena však nepatří k nejnižším. V recenzi si Axim prohlédneme a zhodnotíme ze všech stran.
Dell Axim x50v: dva metry pod vrcholem (recenze)

Společnost Dell není v oblasti kapesních počítačů úplným nováčkem. Vše začalo modelem Axim X5, který si, i přes své buclaté rozměry, získal mnoho příznivců. Axim X5 byl ve své době nejlevnějším kapesním počítačem, navíc měl slušnou výbavu, a tak byl úspěch zaručen. Jediný model (se třemi stupni výbavy) katapultoval Dell rázem na třetí místo v prodejnosti mezi výrobci kapesních počítačů. S další modelovou řadou X3 ale výrobce otálel mnohem déle, než bylo zdrávo, a třetí příčku rázem ztratil. Další řada X30, postavená na stejném základu jako X3 již přišla poměrně brzy, ale přinesla jen drobné technické změny. X50 je z gruntu nová a jako všechny předchozí řady ctí zavedenou tradici. Jeden vzhled, tři různé výkonnostní verze. Rozdíly jsou patrné z tabulky. Chcete-li podrobnosti, zamiřte do katalogu kapesních počítačů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dell Axim X50

Dell Axim x50 416 MHz Dell Axim x50 Wireless 520 MHz Dell Axim x50v Wireless 624 MHz
cena 14 518 Kč 16 422 Kč 19 040 Kč
rozměry (mm) 119 × 73 × 17
hmotnost (g) 167
displej QVGA 240×320 VGA 640 × 480
akumulátor (mAh) Li-Ion 1100, výměnný
typ procesoru Intel XScale PXA270
frekvence (MHz) 416 520 624
RAM/ROM (MB) 64/64 128/64
SDIO-MMC/CF ano/ano
Bluetooth ano
Wi-Fi ne ano
synchronizační kolébka ne ano
synchronizační kabel ano ne

My jsme měli k dispozici Axim X50 v nejvyšší konfiguraci, které odpovídá také cena. Ta představuje v současné době strop mezi kapesními počítači na této platformě, samozřejmě neberu v potaz komunikátory.

Vzhled co má šmrnc

Axim x50 přichází s úplně novým designem. Osobně se mi vzhled, design i barevné sladění velmi líbí. Stříbrný lem táhnoucí se ze tří stran přesvědčivě působí kovovým dojmem. Druhou základní barvou je černá: zadní strana je vyvedená v matné, přední části nad a pod displejem jsou lesklé. Lemy po stranách displeje jsou poměrně úzké a kapesní počítač tak vypadá jako velmi vysoký. Skutečné rozměry však potvrzují mylný dojem: Loox 720 i iPAQ hx4700 jsou o pár milimetrů vyšší. Z těchto tří kapesních počítačů je ale Axim nejtlustší, přesto lze hodnotu 17 milimetrů považovat za velmi dobrou. S přístroji Loox 720 a iPAQ hx4700 budu srovnávat častěji, jde o kapesní počítače ze stejné cenové i výkonnostní kategorie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Černá a stříbrná spolu dobře ladí

Design Aximu je živý, atraktivní a moderní. Rozhodně jen tak nezapadne mezi konkurenci. Použité materiály působí solidním dojmem, pochvalu si zaslouží také dobré zpracování. Všechny části jsou perfektně slícovány a nikde nic nevrže. Jedinou drobností je mírně se pohybující plastový kryt baterie v zadní straně.

Nic mu nechybí

Podívejme se a Axim podrobněji. Rozložení ovládacích prvků je již tradiční: pod displejem čtyři hardwarová tlačítka a pětisměrný ovladač. Potvrzovací tlačítko uprostřed je oddělené, a tak je jeho použití velmi příjemné. Výrobci obecně upouští od jednolitých pětisměrných ovladačů, stisk uprostřed byl často velmi nejistý a mnoho uživatelů na tento způsob ovládání zanevřelo. Tlačítka jsou plochá a mírně zapuštěná, lze je stisknout hrotem pera. I Když se to na první pohled nezdá, perem lze ovládat i pětisměrný ovladač vyjma potvrzení. Oválné tlačítko je jakýmsi žlábkem, do kterého se hrot pera zapře. Pod ovladačem je ukryt reproduktor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládací prvky: nic se nezměnilo

Nad displejem je přímo uprostřed tlačítko pro zapnutí přístroje. To je navíc podsvíceno zelenou a oranžovou diodou, která signalizuje fáze nabíjecího cyklu. Vlevo je nepřehlédnutelná značka Dell a ještě dále je ukryt mikrofon. Na pravé straně je modrozelená dioda signalizující aktivaci technologie Bluetooth nebo Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Velké tlačítko pro zapnutí a srovnání s platební kartou

Levá strana bývá nejzajímavější, zde se kapesní počítače od sebe vždy alespoň trošku liší. Na levé hraně Aximu nalezneme dvě tlačítka, jeden přepínač a poutko pro zavěšení. Jedno tlačítko slouží k aktivaci diktafonu, druhé de/aktivuje bezdrátovou síťovou kartu. Přepínač má na sobě obrázek zámku. Je li aktivován, dotekový displej znecitliví stejně jako ostatní hardwarová tlačítka. Při zamčení přístroje nedojde k vypnutí přehrávání hudby, což je dobře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na levé hraně je živo: zajímavý je přepínač pro zamknutí tlačítek a displeje

Horní hrana ničím nepřekvapí: dva paměťové sloty, běžný stereo konektor pro připojení sluchátek a šachta pera. To je z části vyrobeno z černého plastu a z části z kovové slitiny. Stylus je poměrně tenký, jde však o současný trend a osobně jsem si zvykl. Trochu mi ale vadí velmi malá zarážka, za kterou se pero ze svého umístění vytahuje. Ať se snažím sebevíc, bez nehtu se neobejdu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Horní hrana skrývá dva paměťové sloty, pero a konektor na sluchátka

Pravá strana je prostá jakýchkoli ovládacích prvků, ve spodní části je pouze systémový konektor. Ten je neobvykle rozměrný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všimněte si protiskluzových podložek v horních rozích

V zadní části je pod plastovým krytem umístěn akumulátor typu Li-Ion o kapacitě 1100 mAh. Pro otevření je třeba přesunout malý zajišťující zámek. Chcete-li zamezit pohybu skořepiny, vložte mezi ni a baterii malý kousek papíru. Nad krytem baterie je umístěn otvor pro softwarový reset. V horních rozích jsou dvě pryžové protiskluzové podložky.


V druhé kapitole se blíže podíváme na displej. Zaměříme se na multimediální výbavu přístroje a také na jeho hardwarové vybavení.

Témata článku: Dell, Smartphony, Windows, Software pro mobily, DEL, Skutečná hodnota, Nejvyšší výkon, Přímá viditelnost, Kvalitní záznam, Vrchol, Metr, Mylný dojem, Nízká hladina


Určitě si přečtěte